Nový produkt Ultrahuman - 🏠Home - očekávání

Nové zařízení z rodiny Ultrahuman. Hacknete si domov? Kouzelná krabička, která měří kdeco a kamarádí se s chytrým prstenem Ultrahuman AIR 💍...?

Nový produkt Ultrahuman - 🏠Home - očekávání

Začnu trochu zeširoka. Dostávám, jakožto samozvaný odborník na wearables a chytré prsteny, ☁️ otázek typu Oura prsten nebo Ultrahuman AIR? Touto otázkou si ale tazatel malinko zavírá dveře plnohodnotné odpovědi. Proč?

 • Společnost Oura Health vyrábí chytrý prsten 💍. Dělá to nejdéle a aktuálně nejlépe. Tečka.
 • Ultrahuman staví ekosystém, ucelenou platformu více zdrojů dat, jehož součástí je či bude:
  • 💍 Ultrahuman AIR,
  • 🍪 CGM (Continuous Glucose Monitor),
  • 🩸 Blood Vision - krevní testy,
  • 🏠 Ultrahuman Home.

A mně se ten koncept hrozně líbí. UH tím totiž propojuje interní & externí metriky a vlivy, které doslova ovlivňují kvalitu našich životů. Tedy, jak spíme, jak se pohybujeme = prsten💍, jak jíme = CGM 🍪, v jakém stavu jsou naše krevní markery = krevní test 🩸, co dýcháme, čemu se vystavujeme = Ultrahuman HOME🏠.

Toho, co měří UH Home, má být ale mnohem více. A na to se podíváme v tomto článku.

🦵
Ultrahuman HOME je zařízení, které aktuálně prochází finálními fázemi vývoje a pro dokončení otevírá Kickskarterovou kampaň, kde je zpravidla výhodnější cena, než při finálním prodeji (osobně jsem je takto podpořil při kampani jejich první verze prstenu Ultrahuman R1).

🧰 Hardware

Ultrahuman Home je dle všech indikací poměrně malá krabička, která obsahuje mix komponent a senzorů. A podle papírových předpokladů se zdá, že snad měří vše, co se měřit dá.

Krabička UH Home

UH Home má disponovat senzory měřícími:

 • 💨 kvalitu vzduchu
 • 🌡️ teplotu
 • 💡 světlo
 • 🌫️ vlhkost
 • 🔊 hluk

Pojďme se na to, co mají měřit tyto senzory, podívat z pohledu aplikace Ultrahuman.

📱Software

Jedna z výhod ekosystémového řešení je to, že jde o All-In-One appku, tedy stále Ultrahuman.

Dle ilustračních fotografií lze vysuzovat, že záložka 🔖 Zones (tedy sdílení dat s přáteli - hovořím o nich mj. zde) se přesune kamsi a na jejím místě přistane Home záložka dedikovaná novému zařízení. To ilustruje následující obrázek:

App Ultrahuman projde malou změnou

V záhlaví této nové záložky lze spatřit "Bedroom". Totiž, vy si můžete do domácnosti poříidt více UH Home a sledovat metriky ve vícero místnostech. K tomu se váže sekce Space.

🚪Space

Spaces, nebo Ultraspaces jsou de facto designované pro jednotlivé místnosti, takže zpravidla může jít o obývák, dětský pokoj, pracovnu a např. ložnici. Pokud se plánujete plácnout přes kapsu a budete mít více UH Home, v appce lze sledovat "Space Score" všech místností. No a toto skóre bude vlastně složeno z jednotlivých metrik, které následují.

🌡️ Teplota

Teplota je obecně důležitý parametr pro dobré bytí a zejména význačný vliv má teplota na spánek. Optimální teplotou v noci lze přispět ke zlepšení spánku.

Sekce Temperature

🌫️ Vlhkost

Vlhkost vzduchu, který dýcháme, je opět parametr, jehož optimalizací můžeme eliminovat různé obtíže. Standardně se doporučuje 40-60% vlhkost. Mimo toto rozmezí mohou nastat nepříjemnosti v podobě podráždění očí a dýchacích cest, většímu šíření virů atp.

Sekce Humidity

🏭 PM - částice vzduchu

UH tvrdí, že díky unikátní konstrukci krabičky proudí přes její tělo vzduch a je tedy schopno zachytávat částice. Může jít například o částice pylu v kategoriích PM 1, PM 2,5 až po PM 10. To jsou různé klasifikace částic dle velikosti v mikrometrech.

Různé kategorie mají různá specifika, ale obecně lze říci, že dlouhodobá expozice částicím PM je spojena s významným poškozením dýchacího a kardiovaskulárního systému a dalšími chronickými onemocněními.

Sekce PM

Ultrahuman také hovoří o měření formaldehydu. Formaldehyd (HCHO) je bezbarvý a hořlavý plyn, má výrazný zápach, který je cítit i při velmi nízkých koncentracích. Z materiálů obsahujících formaldehyd (např. z nábytku) se tato chemická látka uvolňuje do vnitřního prostoru bytů a budov a vdechováním následně vstupuje do organismu. V těle pak působí jako karcinogen.

Sekce HCHO

💨 CO & CO2 

Další parametry hovořící o kvalitě vzduchu jsou úrovně oxidu uhelnatého (CO) a uhličitého (CO2).

Zvýšené hodnoty obou úrovní mohou zhoršit dýchání a celkový zdravotní stav, narušit životně důležité tělesné funkce a potenciálně způsobit dlouhodobé problémy. Vysoká hladina CO2 také snižuje soustředění a kognitivní výkonnost, má vliv na spánek atd.

Já jsem o CO2 hovořil obšírněji již při testu Altos:

Altos - recenze osobního měřiče kvality vzduchu (zj. CO2)
Otestoval jsem zařízení Altos, které měří CO2, vlhkost, teplotu a hluk. Proč měřit kvality vzduchu a CO2? Jaké notifikace Vám Altos poskytne?
Sekce CO2

💡 Světlo

Světlo je významný činitel, na jehož základě se synchronizují vnitřní hodiny našeho těla a buněk. UH Home má být vybaven fotodetekčními senzory pro spektra UV světla, které monitorují UVA, UVB a UVC a také "blue light exposure sensors".

Na základě měření uvedených senzorů má UH doporučovat vystavení se světlo a pomoci s vytvořením lepšího prostředí pro spánek i bdění.

Sekce Light

🔊 Hluk

Ultrahuman Home má také disponovat mikrofonem, kterým vás bude odposlouchávat :) a měřit tak úroveň hluku.

Sekce Noise

V případě umístění v ložnici má také mikrofon měřit chrápání.

🔗 Konektivita

Ultrahuman Home se má kamarádit s domácími centry jako Google/Apple Home a Amazon Alexa. To může otevírat dveře k automatizacím, jako např. spuštění čističky vzduchu při jistých koncentracích pm apod.

Konektivita

🧐 Závěrem

Jaká jsou tedy očekávání? Velká! Myslím, že Ultrahuman tým si dal velmi ambiciózní cíl. Vytvořit malé, kompaktní zařízení, které měří snad všechny myslitelné parametry prostředí.

A slovy Horsta Fuchse, to ještě není všechno. Mě na tom nejvíc baví, jak UH věci spojuje a dává do kontextu. Totiž, (klišé alert 🚨), vše souvisí se vším, a různí činitelé ovlivňují různé tělesné metriky.

Sám jsem dělal růné pokusy např. ohledně toho, jaký vliv má např. CO2 na mé fáze spánku. A používal jsem u toho 2-3 různá zařízení nebo aplikace. Ultrahuman se snaží o to, přinést korelaci a kauzalitu (?) na stříbrném podnose v rámci jedné aplikace, to je hotová revoluce v sebeměření:

Stále je dobré mít na paměti, že se jedná o Kickstarter kampaň, která má ze své podstaty rizika. Nicméně, Ultrahuman už za sebou má úspěšné kampaně a navíc, UH Home je minimálně ve fázích prototypu.

Výhoda Kickstarter kampaně je také obvykle nižší cena, než jaká bude maloobchodně. U Ultrahuman Home jde o částku:

Ceny Ultrahuman Home
Typ ceny Cena v GBP Cena v CZK
Kickstarter £319 CZK 9,243.60
Retail £439 CZK 12,720.82

Takže se jedná i tak o dost drahou hračku. Na druhou stranu, např. výše zmíněný Altos, který měří jen zlomek toho, co má měřit Home, stojí 4500 Kč.

Na výběr je více možností jak kampaň podpořit, nabízí se také kombinace Prsten AIR ➕ UH Home, která vyjde na £718 (20,805.35 Kč).

Samozřejmě, vyvstanou různé otázky, např. jak to bude se soukromím dat? Jaká bude přesnost měření? Jak dlouho vydrží senzory? Budou všechny funkcionality dostupné ihned? Kdy bude zařízení doručováno? UH tým je si toho evidetně vědom a snaží se alespoň některé zodpovědět už ve FAQ na Kickstarteru. Takže např. audio by mělo být zpracováváno lokálně a mikrofon lze deaktivovat. Co se životnosti týče, UH hovoří minimálně od dekádě.

Jo a doručení je nyní odhadováno na červenec 2024.

SumaSumárum, UH Home má být slušně našlapané zařízení a já se docela těším hlavně na ten test v rámci ekosystému s prstenem Ultrahuman AIR. Pokud vás test a následná recenze zajímá a neodebíráte newsletter, tak se ptám, proč..?

Video-verze