Altos - recenze osobního měřiče kvality vzduchu (zj. CO2)

Altos - recenze osobního měřiče kvality vzduchu (zj. CO2)

Máme doma v budově rekuperaci (tj. systém pro automatickou výměnu vzduchu), a to bez čidel na CO2. Přemýšlel jsem nad jejich integrací, tak, aby rekuperace byla skutečně spouštěna pouze "když je vzduch moc vydýchaný". Aktuálně mám totiž nastavený pouze časovač spouštění a vypínání rekuperace.

Od myšlenky čidel jsem neupustil, nicméně, začal jsem zároveň přemýšlet v širším kontextu kvality vzduchu, který dýchám. Pobývám(e) totiž na různých uzavřených prostorech - kanceláře, meetingovky, posilovna, automobil, dům rodičů atd.

Velkým posunem v přemýšlení o kvalitě vzduchu bylo mj. také, výborně zpracované (jak jinak), video od Jirky, který vysvětluje věci:

V tomto článku se taky chci podívat zejména na problematiku kvality vzduchu v tomto kontextu:

  • Proč měřit kvalitu vzduchu
  • Co je Altos
  • Testování zařízení Altos v různých scénářích - doma, v posilovně, v kanceláří atd.
  • Zhodnocení

Proč měřit kvalitu vzduchu

Všichni dýcháme vzduch. Vzduch je mix plynných látek, zejména dusíku, kyslíku, argonu a oxidu uhličitého (CO2).

Dýcháním je produkováno CO2, a proto se zejména v uzavřených prostorech zvyšuje jeho koncentrace měřená v ppm (part per milion - počet částic dané látky v milionu celkových částic prostředí).

Úroveň CO2 má vliv na lidské tělo, zejména mozek, a tedy může ovlivnit následující klíčové procesy/metriky:

  • kognitivní výkon - tato studie z roku 2015 [1] říká, že dochází ke statisticky významnému snížení "výkonu při rozhodování" u testovaných osob při zvýšení hladiny CO2 z výchozí hodnoty 600 částic na milion (ppm) na 1000 ppm a 2500 ppm.
  • fyzický výkon - vlastně jsem nenašel důstojnou oporu ve vědeckých studiích, ale moc dobře vím, jak nemám rád vydýchaný vzduch a obzvláště v posilovně.
  • spánek - dle této studie [2] měla skupina s větranou ložnicí kvalitnější spánek oproti skupině, kde se nevětralo.

Vysoká úroveň CO2 v ovzduší může mít negativní vliv na spánek, kognitivní výkon a fyzickou aktivitu lidí. Naopak, snížení úrovně CO2 v místnosti může pomoci zlepšit tyto faktory a zvýšit celkovou kvalitu života. Proto je důležité zajistit správnou ventilaci místností, zejména pak v uzavřených prostorách s nízkým objemem vzduchu a vysokým počtem osob.

Vlastně, nemusíme jít do detailů vědeckých studií, v této oblasti stačí se vzpomenout na vlastní pocity ve vydýchané kanceláři/posilovně/ložnici.

Níže uvádím nějaké obrázky, které zdůrazňují, že vyšší koncentrace CO2 má neblahý vliv na člověka.

Co je Altos

Altos je zařízení kapesního formátu, které měří tyto metriky okolního prostředí:

  • CO2,
  • teplotu,
  • vlhkost.

Na základě webových stránek getaltos jsem nabyl dojmu, že měří i úroveň okolní hluku, to se však děje pouze prostřednictvím mobilního telefonu.

Kapesní rozměry zařízení Altos

Měřené metriky (zejména CO2) pak interpretuje ve formě "BrainFuel" ve škále 1-10 (1 - nejhorší, 10 - nejlepší). Tato metrika je ústřední informací aplikace a také displeje zařízení.

Parametry

Uvedu zde telegraficky nějaké další parametry zařízení:

  • baterie - 560 mAh - a teď se podržte, na jedno nabití má vydržet až 6 měsíců, nabití trvá cca 2-3 hodiny
  • displej - zařízení má velmi jednoduchý sloupcový displej, který zobrazuje aktuální úroveň BrainFuel.
  • konektivita - ač zařízení může fungovat nezávisle na mobilní telefonu (se zobrazením hodnot na displeji), je koncipované primárně v tandemu s ním, a to přes bluetooth rozhraní.

Interpretace BrainFuel

Brainfuel je, jak již bylo uvedeno výše, škála 1-10. S touto škálou přímo korespondují jednotlivé rozsahy CO2, slovní hodnocení ideal/fair/poor jakožto "Brain Fuel Index" a tip.

Zdroj - manuál dostupný zde

Aplikace

Aplikace Altos (iOS i Android) je velmi jednoduchou nadstavbou pro fyzické zařízení. Párování je velmi snadné a velmi prostá je také aplikace samotná. Ilustraci iniciace a proces základního nastavení ilustrují obrázky níže:

Základem je aktuální měření s informacemi v dlaždicové podobě. Dále je možné se dostat do historie měření, která však zobrazuje pouze hodnoty Brainfuel. Zároveň, tyto hodnoty jsou zaznamenány pouze pokud je v inkriminované době zařízení připojeno k telefonu. Jinými slovy, pokud si dáte na noc režim letadlo, smůla:

Test a mé modelové situace

Pokud bychom trávili čas majoritně mimo zavřené krabice (budovy a auta), CO2 měřit (zatím) nepotřebujeme. Podle dokumentu "WHO Europe 2013 report," tráví člověk až 90 % uvnitř budov. Obzvláště té cifře věřím v zimních měsících.

Ale vzhledem k tomu, jak rychle lze "vyměnit" vzduch v místnosti, je měření CO2 něco, co v rámci optimalizace kvality lidského života, dává smysl řešit.

Open office

Openoffice pro mě byl vlastně příjemným překvapením, protože jsem nenaměřil žádné vysoké hodnoty CO2. Bude se však lišit kancelář od kanceláře v závislosti na vzduchotechnice, počtu lidí, velikosti atd.

Meetingovka

V minulých týdnech jsem absolvoval worskhopy v nevelké meetingovce bez oken, s nemalým počtem lidí. Navíc se tam z důvodu "studeného vzduchu" často vypínala ventilace.

Bohužel jsem v té době teprve očekával zařízení Altos a tak jsem neměl možnost nic naměřit. Nicméně se další příležitost naskytla záhy u školení, kde nás bylo cca 8 (kapacita meetingovky je dle žídlí 10). Chronologicky popíšu situaci níže.

  • 8:57 - začátek školení, otevřené jsou 2 ventilačky.
  • 9:49 - CO2 stoupá a blíží se doporučovanému maximu 1000 ppm.
  • 9:56 - pauza a vyvětrání plným otevřením okna, následný pokles CO2.
  • 10:12 - pokračování školení, přičemž se zavřely okna kvůli hluku zvenčí. následuje prudký růst CO2.
  • 10:33 nejvyšší hodnota atakující 1700 ppm. Osobně cítím "těžkou hlavu".

Automobil

Ač jsem velký fanoušek přepravy na kole, autem samozřejmě také jezdím. Zatímco jsem ve svém autě při zapnuté ventilaci v "auto režimu" nezaznamenal významné zvýšení CO2, zajímavý test mi poskytla jízda ve starším autě na zadním sedadle.

Ventilace byla zapnutá, ale myslím, že její výkon již není na stoprocentní úrovni. V autě jeli 4 lidí a jistou roli jistě sehrál fakt, že Altos byl umístěn v zadní části automobilu, kde je méně ventilátorů. Doslova minutu po minutě jsem sledoval navyšování CO2:

Posilovna

Chodím do poměrně malé posilovny. Někdy tam potkám nějakého toho pimpulu, kterému moc "fouká na krk" a rozhodne se vypnout vzduchotechniku. To okamžitě rezultuje v nárůst CO2, jak může vidět na ilustraci níže.

Nejsem si jist, zda už nejde o nocebo efekt... ale cvičí se mi při vyšších koncentracích CO2 hůře, obzvláště pak u některých náročnějších cviků mám pocit, že je potřeba zvýšit přísun kyslíku.

Chata s krbovými kamny

Zajímavým testem byl také pobyt na chatě s ohněm v krbových kamnech. Oheň totiž požírá kyslík a produkuje CO2 podobně, jako člověk. Nemám okamžité screenshoty, ale sdílím statistiku časového průběhu, kterou okomentuji níže.

Brainfog při pobytu na chatě s ohněm

Slovní komentář ohledně kontextu děje v chatě by byl následující. Oheň hořel v chatě od odpoledne, ale až do 20:00 se v podstatě větralo, otevíraly se dveře atd. Kolem osmé večerní se osazenstvo chaty (5 lidí) přemístilo dovnitř. Kombinace 5 lidí a hořící oheň posunulo BrainFuel na úroveň 2, což koresponduje s hodnotou CO2 1000-1499. Okolo 10 večerní jsem otevřel ventilačku, následně uhasl oheň a hodnoty se dostaly do přijatelné meze. Mezi 7.00-8.00 jsme vstali a opět rozdělali oheň, což se poměrně rychle projevilo na poklesu hodnoty BrainFuel.


Ještě se vrátím k tomu, hluku, který aplikace měří přes mikrofon mobilu. Zrovna jsem totiž v době psaní článku narazil na následující tweet:

V něm se hovoří o tom, že podle jisté studie [3], která má 80 stránek (takže jsem ji nečetl), snižuje hluk produktivitu až o 5 %.

Povolil jsem tedy aplikaci využívat mikrofon pro sledování hluku. To se děje podle oranžového puntíku v horní iOS liště jen při použití aplikace, takže Vás neodposlouchává, alespoň ne kontinuálně 😉

Měření hluku 

Hodnocení Altos

Altos je malé, kapesní zařízení, které Vám dá představu o stavu kvality ovzduší. Výdrž jeho baterie se počítá na měsíce, což je v dnešním světě věčně vybitých mobilů/hodinek atd. velmi impresivní. Negativně hodnotím nutnost mobilního telefonu s bluetooth v dosahu, škoda, že zařízení nemá nějakou interní paměť, která by se synchronizovala po připojení.

Jedná se o poměrně drahé zařízení (199 $) a je nutné přepočíst v našich luzích i DPH (cca 700 Kč)

Sumasumárum, shrnul bych to takto:

Plusy 👍 Mínusy 👎
kompaktnost zařízení nutná přítomnnost mobilu s aktivním BT
přesnost - soudě dle kontextu měření nutnost platit DPH
výdrž baterie v řádu měsíců cena
okamžité notifikace v mém případě dlouhá doba dodání - 2 měsíce

Závěrem

Já ve jménu "existence dat pro správné rozhodnutí" ctím heslo přepisované Peteru Druckerovi:

You can't improve what you don't measure.”

Stejné heslo Altos parafrázuje na svém webu:

Tím ale neříkám, že Altos potřebujete. Je to pěkné, malé zařízení, s kterým můžete ve svém okolí zapůsobit a otevřít zajímavé téma k hovoru. V jádru by ale možná mohlo stačit využít obyčejný měřič CO2 za pár stovek a sledovat hodnoty "offline".

V rámci svého aktuálního testu bych především zdůraznil jisté uvědomění si, že za případnou "vnitrobudovní únavu / brainfog" můžeme někdy vinit něco co není vidět - vydýchaný vzduch. Je fajn si to potvrdit na nějakých datech a je fajn dostávat automatické upozornění. A je fajn se jít občas vyvětrat ven. Tak běžte 😉

Video-verze