7 chytrých prstenů ⁠⁠– unikátní porovnání

Sedm prstenů a dvě ruce. Unikátní srovnání chytrých prstenů. Cyklistika, spánek, denní vhledy a mnohem více!

7 chytrých prstenů ⁠⁠– unikátní porovnání

Zhruba před rokem jsem vydal článek & YT video, ve kterém porovnávám 4 chytré prsteny a to, co nabízejí, v průběhu 24 hodin:

24 hodin & 4 chytré prsteny - porovnání
Oura ring, Ultrahuman, RingConn a Circular v průběhu jednoho dne a jedné noci. Jaká data poskytují? Nakolik jsou data validní? Unikátní srovnání.

Považujme toto za druhý díl – 7 ̶s̶t̶a̶t̶e̶č̶n̶ý̶c̶h̶ chytrých prstenů.

Přemýšlel jsem totiž (opět), jak co nejvíce přiblížit fungování všech chytrých prstenů. Došel jsem k závěru, že nejnázornější by mohlo být nosit všech 7 prstenů najednou – tentokrát po dobu několika dní a porovnat, jaká data aplikace těchto prstenů poskytují.

Druhou významnou částí tohoto článku bude snaha o porovnání kvality naměřených dat. Snaha proto, že nejsem schopen všem prstenům vytvořit naprosto stejné podmínky (více viz upozornění níže).

⚠️
Důležité upozornění:
⚖️ Porovnávat 7 prstenů může být ošidné. Z logiky věci jim nemohu poskytnout stejné podmínky. Prostě nemám "7 ukazováčků". Sorry jako.

📐 Nicméně vím, jak vybrat správnou velikost tak, aby si prsteny dobře sedly, což je pro jejich optické senzory klíčové. Prsteny jsem rovněž vybíral s vědomím, že je budu testovat současně (např. s RingConn jsem mířil na prsteníček atd.).

📅 Prsteny jsem používal několik dní. Lepší by bylo je nosit např. měsíc a ukázat dlouhodobější trendy (ale to částečně také udělám). Mým záměrem je ale hlavně nyní ukázat obecné možnosti prstenů, jejich aplikace, data, slabá místa a unikátní funkcionality.

V tomto článku se podíváme nejprve na to, kterých 7 prstenů se utká v jednom ringu 🥊, co budeme sledovat, a jak to budeme validovat.

Tak pojďme na to 💥


Kdo s koho

Pojďme si nejprve představit naše soutěžící:

  • 💍 Oura Ring Gen3 – Zkušený harcovník z Finska, ostřílený mnoha studiemi, recenzemi a testy. #️⃣oura3
  • 💍 Ultrahuman Air – Indický zápasník lehké váhy se zálibou v biohackingu. #️⃣ ultrahuman
  • 💍 RingConn Smart Ring – Nenápadný, avšak velmi poctivý čínský soutěžící se zálibou v grafech. #️⃣ringconn
  • 💍 Circular Slim – Francouzský zástupce, který se potýkal s mnoha zraněními, ale nyní je připraven ukázat své unikátní údery. #️⃣circular
  • 💍 Nova Ring a 💍 EQ R3 – Dva zástupci z ligy "Čínské klony". Občas překvapí, občas zklamou. #️⃣klony
  • 💍 Aizo Ring – čínský nováček soutěže, který se odlišuje scrollovací dovedností a dovede také zazářit.
💡
Valnou většinu uvedených prstenů jsem recenzoval, nebo budu. Vše najdete zde na webu pod #Pán prstenů.

Referenční zařízení 🎯

Jako referenční zařízení (rozuměj: rozhodčí) pro srovnání kvality dat jsem zvolil tato zařízení:

  • 🧠 čelenka Frenz Brainband – aktuálně to nejlepší domácí zařízení pro měření spánkových metrik,
  • ❤️ hrudní pás (pro HR, respektive HRV) – pro workouty a noční měření,
  • 💍Oura prsten – jeden z účinkujících – je ale lídrem trhu a kvalita dat je validována mnoha subjekty.
📖
Pokud vám nebudou jasné některé pojmy/zkratky, nahlédněte, prosím, do manuálu – zde.
💽
Není bohužel aktuálně možné získat od všech zařízení hrubá data, abych mohl provést důkladné porovnání. Ve většině případů se tak musíme spolehnout na optické porovnání grafů (např. hypnogramu, křivky HR atd), ústředních cifer metrik atp.

🏅 Disciplíny

V čem budeme soutěžit? Půjde o tyto disciplíny:

  • 🌅 Ranní vhledy
  • 🚴‍♂️ Aktivita: cyklistika
  • 💓 HR & HRV
  • 🌙 Spánkové fáze
  • 🔋 Baterie
  • ⛸️ Volná jízda: vybíráme unikátní funkcionalitu každého prstenu

🌅 Ranní vhledy

Ráno je okamžik, kdy se obecně můžete podívat po synchronizaci mezi prstenem a mobilní aplikací na nějaká doporučení pro daný den. Ta jsou zpravidla vytvářena na základě předchozích dnů a noci/nocí. Kvalitě spánkových dat se budeme věnovat později.

⚙️
Synchronizace – Jediná Oura je schopná aktuálně provést synchronizaci offline, bez internetu. Ostatní evidentně potřebují server pro kalkulaci dat a synchronizaci dat v aplikaci.
1:0 pro Ouru.

Takže, co nám prstýnky doporučily pro vybraný den?

Pojdme si to rozebrat 🔍

  • Oura – v této kategorii jednička, dává dlouhodobě velmi dobrá doporučení v rámci Readiness, mnohdy trefí příčinu špatného spánku, dovede také odhadnout blížící se onemocnění.
  • RingConn – ač měří velmi obstojně (k tomu se ještě dostaneme), nějaká doporučení pro daný den jsou jeho nejslabší disciplínou. Na druhou stranu, jako dlouhodobý uživatel sleduji jistý progress, např. Wellness Balance je poměrně novinka.
  • Ultrahuman – celkem překvapivě v jednom z posledních updatů upravil svůj koncept. Dříve používal také (jako Oura) slovní doporučení v rámci Recovery Score – jak lze vidět v recenzi. Nyní se soustředí na Dynamické skóre (mění se v průběhu dne) na základě 6 kontributorů (RHR, teplota, 7denní HRV, HRV poslední noci, Sleep Index a Stres score).
  • Circular – i zde došlo k nějakým změnám (od "minule"), přibyl zejména Wellness report s krátkým slovním slovním komentářem. Po jeho rozkliku se dostanete do Kira+, což je AI asistent, který vám na vyžádání vygeneruje denní doporučení. Bohužel jsou stále tato doporučení dost obecného charakteru.
  • EQ R3 – tady to je jednoduché, ani kdybyste se/mě (kohokoliv jiného – to nedělejte) 🔪 rozkrájeli na tisíc kousíčků, ten vám žádná denní doporučení nedá...
  • Nova Ring – prošel slušným redesignem od mé poslední publikace. A jeho součástí je doporučení generované AI. Doporučení je koncipováno jako shrnutí pohybu a spánku a je doplněno o nějaká (obecná) doporučení.
  • Aizo Ring – disponuje "Health Advice", nicméně potřebuje aktuálně poladit, neboť mi každý den říká, že "se necítím dobře". Možná má ale pravdu. Kundera ten stav nazval "nesnesitelná lehkost bytí". 🙃

🚴 Aktivita Cyklistika

Tento rok implementovala celá řada prstenů funkcionalitu workoutu/aktivity. To funguje tak, že z aplikace iniciujete zapnutí aktivity (na výběr je více či méně různých typů aktivit a sportů), prsten snímá častěji HR a pokud to dává smysl (a vy dáte oprávnění), zaznamená appka přes mobil i GPS trasu.

Oura disponuje jako jediná navíc AAD (Automatic Activity Detection):

Automatické potvrzení aktivity po synchronizaci dat s externím zdrojem

Aktivitu Cyklistiky podporují všechny prsteny. Z tohoto důvodu jsem ji vybral. A vybral jsem ji také proto, že ruce jsou při cyklistice ve statické poloze. A to je nejlepší podmínka pro kvalitní měření optických senzorů.

Budeme porovnávat HR prstenů s hrudním pásem (s využitím Garmin prostředí):

Pokud si pozorně prohlédnete obrázek výše, můžeme společně zkonstatovat následující:

  • Chytré prsteny nemohou už z principu konkurovat v přesnosti měření HR hrudnímu pásu nebo chytrým hodinkám. Klíčové pro měření optických senzorů je přilnavost a statická poloha (senzory na spodní straně prstu). To vše zabezpečíte mnohem spolehlivěji u hodinek/náramku. Nehledě na velikost PPG senzorů prsten vs. hodinky ;)

Nepovažuji tedy chytrý prsten za sport-tracker. Ale i tak jej můžeme využít pro nějaké přibližné měření zátěže srdce.

  • Docela obstojnou práci odvedou první 4 prsteny.
  • Velký pokrok udělal Ultrahuman, ač je funkcionalita stále v beta verzi (stejně jako u RingConnu), křivka docela lícuje s referenční pásem. Po dlouho dobu to měření bylo absolutně mimo (o tom jsem referoval např. zde)
  • Čínské klony a AIZO zklamali – buď se křivka nenahrála vůbec a nebo jen částečně a ještě nekvalitně.

Chtěl jsem dát klonům ještě jednu šanci. A rovnou jsem další test udělal zajímavější. Zvolil jsem totiž intervalový trénink. v kterém jsem se 5× dostal přes 170 bpm, na křivce HR tedy hledejte 5 "kopečků".

Dopadlo to dost podobně, klony zklamaly (Aizo to vzdal rovnou na začátku), první 4 prsteny ucházející výkon. Překvapivě zklamala Oura, velmi dobře si vedl opět Ultrahuman AIR.

💓 HR & HRV

HR, tedy srdeční frekvenci/tep a HRV, tedy variabilitu srdeční frekvence budeme měřit v noci. To je ideální doba na porovnání. Ruce nejsou ve velkém pohybu a obě hodnoty mají významnou informační hodnotu právě z průběhu noci (zj. jak tělo regenerovalo).

Test probíhal tak, že jsem si před spánkem nasadil hrudní pás a spustil samostatnou aplikaci HRV+. Malé úskalí měření je, že měření začne ihned. Prsteny začnou kalkulovat HR&HRV až poté, co rozpoznají spánek. Ale já usínám celkem rychle ;)

Konkrétně se podívejme na průměrný HR z průběhu noci – vyznačený žlutě 🟡 a průměrné HRV – červeně 🔴

Několik poznámek:

  • Je potřeba si dávat pozor, zda se koukáte na Resting HR (nejnižší tep v průběhu noci) nebo průměrný HR. U EQ R3 jsem například průměrný noční tep vůbec nenašel. A HRV vlastně taky ne.
  • Pokud je mi známo, všechny prsteny pracují s kalkulací RMSSD pro HRV.
  • Ultrahuman počítá HRV atypicky – pro celé období spánku mínus AWAKE fáze. Proto je HRV u Ultrahuman odlišné od HRV referenčního pásu.
  • Může se stát, že někdy se měření "nepovede", tedy v křivce HR uvidíte mezery. To může být způsobeno celou řadou příčin (moc pohybu, špinavé senzory, příliš volný prsten atd.).
  • Já jsem tedy podstoupil měření po několik nocí, abych mohl nasdílet TREND.

Trend 💓 HR & HRV

Konkrétně jsem tedy po dobu 6 dnů nosil na noc hrudní pás & 7 prstenů, abych přinesl více vypovídající trend.

Pro HR to dopadlo takto – dívejte se tedy zejména nakolik lícují křivky prstenů s referenční červenou křivkou (hrudní pás a appka HRV+):

  • AIZO prý očekává významný softwarový update PPG.
  • U Ultrahuman se zdá, že nadhodnocuje - ale pravděpodobně z výpočtu vyčleňuje AWAKE fáze spánku, takže se těžko validuje přesnost.
  • Oura, RingConn, Circular – 👏 tleskám, rozdíl mezi nimi a referencí je max +- 1 bpm.

U HRV je situace velmi podobná:

  • Opět bez účasti EQ R3 (kde nejsou data, ani Fitnesátor neudělá graf) a u AIZO si počkám na update.
  • Ultrahuman vybočuje díky rozdílné metodice výpočtu.
  • Vynikající kopírování referenčního trendu: Oura & RingConn, velmi dobré: Circular.

🛏️ Spánkové fáze

Čím více se o wearables (a spánek) zajímám, tím víc si uvědomuji, nakolik je určení spánkových fází těžká disciplína. A vůbec, zkuste si vycucat (mozkové) spánkové fáze z prstu ☝️

Řekl bych, že většina prstů trefí +- začátek a konec spánku. A vše mezi je trochu alchymie 🧪

Je pro mě nyní technicky nemožné stáhnout hrubá data ze zařízení a provést hlubší analýzu. Proto nyní si musíme vystačit s porovnáním jedné noci (prstenů a referenční čelenky FRENZ):

Z mojí dlouhodobé zkušenosti věřím Oura prstenu, která v minulosti zapracovala na vylepšení svého algoritmu. U RingConn a Ultrahuman také pozoruji jistý progress, Circular slibuje vylepšení v následujícím updatu. Klony a Aizo snad nemá cenu ani komentovat.

🔋 Baterie

Ponechám stranou fascinující fakt, jak dlouho jsou schopné pidi-baterie chytrých prstenů vydržet. Do hodnocení výkonu baterie vstupují zejména 3 faktory:

  • stáří prstenu –uvádím níže v infografice (jako "AGE") v počtu měsíců,
  • firmware prstenu – s každým dalším updatem může dojít ke změně výdrže baterie prstenu,
  • jak se o prsten staráte a jak ho využíváte – např. zda využíváte workouty, chodíte s ním do sauny atp.

Všechny prsteny jsem nabyl v úterý ráno, ve spodní části infografiky můžete vidět, jaký byl stav v pátek ráno:

Komentář k situaci je takový:

  • všechny 3 prsteny vydržely 3 dny a 3 noci,
  • nabití po 3 dnech vyžadoval Ultrahuman, Circular, Nova a raději i AIZO,
  • Ringconn má nejlepší výdrž a je následovaný Ourou,
  • U Circularu došlo ke zlepšení posledním updatem – navíc je to jediný prsten, kde můžete ovlivnit výdrž (2 módy: Performacnce / Eco).

⛸️ Volná jízda

Chytré prsteny k testu vybírám zejména s ohledem na nějaké unikátní funkcionality nebo vlastnosti. Zde vypíchnu vždy jednu záležitost, kterou se vymyká daný prstem ostatním.

Oura – všestranná spolehlivost ⚖️

Vím, že formulace této výjimečnosti nezní nijak unikátně, ale Oura je dlouhodobě stabilní, spolehlivá a všestranná volba. Kontinuální vývoj nijak nenabourává zavedené trendy (jedinou výjimkou byl update spánkového algoritmu), a zároveň stále přidává nové zajímavé metriky (Stres, VO2Max, Kardiovaskulární zdraví, Symptom radar atd.)

Ultrahuman – biohackingová nadstavba 🦾

Ultrahuman je větší sw-punkáč a zároveň biohacker. Updaty aplikace sází skoro obden, díky tomu dochází k různým optimalizacím na pozadí, i změnám vzhledu aplikace, přeskupení metrik atd. Zároveň je appka UH rozcestníkem pro více zařízení a dohromady tak tvoří ucelenou platformu - více zde:

Nový produkt Ultrahuman - 🏠Home - očekávání
Nové zařízení z rodiny Ultrahuman. Hacknete si domov? Kouzelná krabička, která měří kdeco a kamarádí se s chytrým prstenem Ultrahuman AIR 💍...?

RingConn – poctivé sbírání dat 📊

RingConn je král všech grafů. Kdo se rád vyžívá v datech, přijde si s RingConnem na své. A musím tady zmínit i to, že data můžete sdílet i s okolím, např. s rodinou. A připočteme-li, že appka má překlad do češtiny, může se hodit např. pro rodiče. Více zde:

💍RingConn novinky - workout, apnea report, sdílení s rodinou, čeština (?) a ... reklamace!
Chytrý prsten RingConn vnímám aktuálně jako takový třetí v pozadí co se zájmu týče. Oura prsten zná dneska vesměs každý a Ultrahuman si udělal dobré jméno i díky podpoře češtiny. RingConn také považuji za takový dobrý kompromis poměru cena/výkon. Jeho doménou je zejména: * nabíjecí krabička, * nejlepší výdrž baterie atakující

Circular – vibrační unikátnost 📳

Jediný prsten, který umí vibrovat. Vibracemi dovede figurovat jako budík, upozorňovač na nízký/vysoký tep, připomínač léků a mnoho dalšího. Bohužel NEumí notifikovat hovory a zprávy.

Klony – cenová dostupnost 🏷️

EQ R3 a Nova bodují zejména nízkou cenou (cca 1500-2500 Kč). Pokud bych si měl vybrat, jdu do Nova ring, jehož aplikace prošla nedávno re-designem a pochlubit se může i nějakými AI doporučeními...

AIZO – dotyková funkcionalita 👈

Aizo Ring je nováček v mém portfoliu. Ještě jsem k němu nepublikoval žádný sólo obsah. Na první dobrou se vyznačuje tím, že má dotykovou plochu:

Má také diodu, kterou může notifikovat vizuálně. Mimochodem, Aizo ring je výrobek ze stejné dílny, jako připravovaný Ringo Ring.

👩
Většina článků na tomto webu je psána z pohledu mužů. Nově ale plánujeme obsah tvořený ženou – zaměříme se tedy zejména na funkcionality chytrých prstenů určené výhradně pro ženy (sledování cyklu atp.)

Závěrem

Co se z toho dneska odnést? Oura Ring je za mě stále nejvšestrannější a nepřesnější. Je ale také nejdražší (zj. s připočtením předplatného). Toho využívá velmi slušná konkurence, jmenujme hlavně RingConn a Ultrahuman. A já stále nezatracuji ani Circular. V tomto testování jsem navíc využil novou verzi Slim v2024, která zatím funguje velmi dobře.

Klony (Nova, EQ R3) považuji zejména za takové hračky, které vám nepřinesou významnější přidanou hodnotu v podobě kvalitního biofeedbacku – tzn. přesných dat. AIZO mám čerstvě, má některé unikátní funkcionality, ale musí zapracovat ještě na přesnosti dat.

V rybníčku chytrých prstenů je stále velmi živo. Můžete tedy očekávat že po delším čase udělám zase podobný test. Jaké disciplíny by vás pro příště zajímaly...?


🛒 Nákupní AKCE

Přes odkazy níže můžete získat slevu a něco cinkne i mně. Možná.

📹 Video-verze