Nova Ring - nejlevnější chytrý prsten z Aliexpressu - první dojmy

Nejlevnější chytrý prsten, jaký jsem zatím testoval. Je z Aliexpresu. Co umí? Jak ho objednat? A mnohem více.

Nova Ring - nejlevnější chytrý prsten z Aliexpressu - první dojmy

Vyslyšel jsem hlasy volající po recenzi levného chytrého prstenu, který lze pořídit na Aliexpressu. Jde o prsten s označením Nova Ring.

Má očekávání nebyla velká. Přece jen jde o prsten zhruba za čtvrtinovou až třetinovou cenu "opravdového chytrého prstenu".

Objednání a velikost

Pokud budete Nova prsten objednávat, narazíte velmi pravděpodobně na 3 potřeby rozhodnutí; odkud, jakou velikost, a jakou barvu.

Odkud

Nova Ring lze najít na více místech, od více výrobců, na různých tržištích. Osobně jsem zvolil tento odkaz:

73.68£ |Nova 2023 Titanium Alloy Smart Ring Fitness Health Tracker Blood Oxygen Monitoring Heart Rate Sleep Body Temperature| | - AliExpress
Smarter Shopping, Better Living! Aliexpress.com

Což v době psaní tohoto článku dává cenu 2 636 Kč.

Aliexpress

Velikost

Nova ring neoperuje, jako většina ostatních výrobců chytrých prstenů, se sizing kitem, tedy sadou plastových kroužků k ozkoušení. Je nutné tak velikost zvolit na základě "inner diameter", tedy vnitřního obvodu.

Já postupoval tak, že jsem si našel zde tabulku velikostí Oura prstenu (což je můj primární prsten a stále lídr na trhu) a snažil se najít ekvivalent u Nova prstenu. Tedy, k mému Oura prstenu velikosti 10 seděla +- velikost #8:

Jenže ouha, nevím, který soudruh kde udělal chybu, ale tato velikost je mnohem menší. Vlastně mě to tolik netrápí, protože mi namísto původně uvažovaného ukazováčku prsten sedne na prsteníček (ale jen tak tak, pro sundání někdy musím použít mýdlo).

Takže moje doporučení je, volte spíše větší, než menší velikost.

Barva

Máte na výběr ze tří možností - černou, stříbrnou a zlatou. Já zvolil černou.

Dodání

Objednal jsem 2. února 2024 a prsten dorazil 26. února 2024. Žádné dodatečné platby, cla a tak podobně, neproběhly.

💍Hardware

Co se prstenu samotného týče, jde vlastně o prsten velmi podobný Oura ringu. Je velmi lehký, tělo je primárně z plastu a povrchová úprava údajně směsí titanu.

Zásadní odlišnost od Oury je absence 3 malých bublinek, které kryjí senzory Oury (takže je vnitřní strana vlastně jednolitější) a přítomnost malého kulatého magnetického pinu. Tím se dostávám k nabíječce..

Nabíječka

Nabíječka je ve své podstatě unikátní na poli chytrých prstenů. Jde o stojánek, kam prsten umístíte a on se díky magnetům spolehlivě drží.

Do nabíječky umístíte přidružený konektor USB-C, na jeho druhé straně si musíte najít něco, kam vložit USB-A.

Baterie

Prsten jsem obdržel v pondělí, nabil jej na 100 % a vydržel do pátku, počítejme tedy cca 4 dny. To není vůbec špatný výsledek.

Senzory

Prsten disponuje akcelerometrem, který kalkuluje primárně kroky, dále optickým snímačem PPG pro snímání tepové frekvence (HR) a okysličení krve (SPO2). Ty senzory jsou velmi výrazné, zejména zelená dioda svítí značně:

IG

Prsten je vybaven také teploměrem, který měří odchylku od vašich běžných hodnot podobně, jako to dělá Oura.

Další info

Ochrana před prachem a vodou je stupně IP67, to jest kompletně odolný vůči prachu a vodě na 30 minut v 1 metru.

Váha prstenu je pod 3 gramy a tloušťka pod 3 mm.

📲 Software

Aplikace Nova Ring je dostupná jak pro iOS, tak Android. S prstenem komunikuje prostřednictvím Bluetooth.

Aplikace se dělí do 4 základních záložek:

  • Today - s informacemi o počtu kroků, spánku, workout záznamech, měření HR, SPO2, HRV a Stress a informace o menstruačním cyklu. Měření podtržených metrik lze aktivovat i manuálně a dostanete okamžité hodnoty.
  • Activity - což je záložka nabízející denní, týdenní a měsíční pohled na aktivity optikou kroků, kalorií, objemu aktivit v MET (Metabolic Equivalent Task) a izolovaných workoutů.
  • Sleep - spánková záložka podobně struktury jako ta co se zaměřuje na aktivity. Zde lze najít údaje
  • Profil & nastavení - což je záložka, kde lze provést základní nastavení.

Podpora češtiny

Velmi zajímavá může být pro našince možnost češtiny. Tedy, takové té "neumím česky" češtiny. Jde o strojový překlad, který pokulhává. Ale lepší jak nic. Posuďte sami:

Poznatky & zajímavosti

Nepůjde v těchto prvotních dojmech do velké hloubky, vypíchnu pouze zajímavosti. Hlubší poznatky a validace přesnosti dat bude součástí "plné" recenze.

  • Stanovení cílů - aplikace umožňuje nastavení cílů kroků, spálených kalorií, a čas strávený cvičením. Splnění tohoto cíle aplikace notifikuje. Dokonce lze cíle rozdělit podle dnu, tedy mít různé cíle pro různé dny. Můžete si dát třeba jiný cíl na víkend, tedy na sobotu a na slunce ☀
  • Workout - celkem bohatá je nabídka typů cvičení, které obsahuje dokonce i Badminton, Skákání, Lezení nebo třeba Školení zdarma, to je moje oblíbená aktivita.
  • Konektivita - Nova ring dovede číst a zapisovat tyto metriky s iOS Health (a já předpokládám, že i se Google FIT)
🆕
Update: Zkoušel jsem app Nova na Androidu a nevidím možnost Google FIT 🤔...
Nastavení Android (vlevo) vs. iOS (vpravo)

Ostatní poznatky

V této kapitolce ještě sesumírují další poznatky nad rámec aplikace nebo prstenu samotného.

Zákaznická podpora

Můj předpoklad ohledně zákaznické podpory byl takový, že si pořídím prsten a nikdy se už nedovolám žádné podpory, záruky apod. Ale k mému překvapení je v aplikaci možnost kontaktovat přímo ve formuláři zákaznickou podporu. A co víc. Vyzkoušel jsem jestli to není Potěmkinova podpora, ale není. Do druhého dne jsem dostal reakci.

Data & záruka & vrácení

Otázku, kterou můžete také zvážit je, komu svěřujete svá data a zda jste s tím ok. Nechám na každém.

Co se vrácení týče, zaznamenal jsem v hodnoceních na Amazonu informaci ohledně vratky (z důvodu špatné velikosti) za 66 $, což je více jak polovina hodnoty prstenu...

Závěrem

Zcela upřímně, očekával jsem šunt. Šunt hardwarově i z pohledu aplikace. Ale Nova Ring je vlastně docela obstojný chytrý prsten, který stojí zlomek toho, co dnešní chytré prsteny. Slovy klasika "No nekup to, když je to tak levný".

Jasně, zřejmě se nemůže měřit s Ourou a jejími prvotřídními vhledy a přesností naměřených dat, s Ultrahumanem a jeho biohackingovou nadstavbou a ekosystémem, s RingConnem a hloubkou jeho naměřených dat a pokročilými grafy, vlastně ani s Circularem a jeho vibračně notifikačními přednostmi. Ale to není zřejmě ani cílem.

Napadá mě přirovnání. Nova Ring je takový Xiami Band mezi prsteny. Je to zařízení, které se vzhledem může měřit s prémiovějšími produkty. A dovede naměřit základní metriky, což širokému spektru uživatelů může dostačovat. Nebo může být vstupním produktem do tohoto segmentu nositelné elektroniky.

Pokud bych shrnul zcela zásadní vlastnosti produktu do tabulky plusů a mínusů, dopadlo by to takto:

PLUSY 👍 MÍNUSY 👎
cena delší čas doručení 2-3 týdny
nízká váha prstenu neznámý výrobce
rozměry na úrovni Oura prstenu problematická záruka a vratka
výdrž baterie problematický výběr velikosti
podpora cvičení a konektivita neznámá budoucnost a rozvoj aplikace
HR notifikace
podpora češtiny

Video-verze