Budiž (správné) světlo

Budiž (správné) světlo

Už ani nevím kdy přesně proběhla mojí hlavou prvně myšlenka ohledně důležitosti "správného svícení". Vím, že potřeba správně svítit se zvýšila zhruba tři roky nazpět po narození prvního syna. Říkal jsem si, přece při nočním přebalovaní a kojení nebudeme svítit bílým světlem.

Tehdá jsem tolik nepátral po detailech a věděl pramálo o produkci melatoninu a jeho vlivu obecně na naše zdraví, ale bylo mi jasné, že nechci ve 2 ráno dávat svým očím matoucí signál "je den".

Začínáme správně svítit

A tak jsem se pravděpodobně progooglil až k produktu DEN žárovka💡 od Hynka Medřického. Píše se tedy rok 2019 a já objednávám jednu žárovku do ložnice. Považuji se tedy tak trochu jako "early adopter" tohoto produktu :)

První LED DEN žárovka

Od té doby jsem objednal další 4 💡. Tyto však již s marketingovým označením Vitae.

Jednu jsme darovali a tři používáme. Ložnice, dětský pokoj, obývací pokoj a koupelna. Ano, vím, jedná se o lokální žárovku, ideálně do lampy, jejíž stínítko překrývá žárovku, ale v koupelně zatím slouží jako stropní provizorium.

Úplně ve zkratce, Vitae žárovka má tři režimy, které se přepínají klasickým spínačem lampy. Tyto tři režimy de facto kopírují přirozené světlo, které si dopřávali naši předkové v minulosti: slunce (bílé světlo) -> západ (teplé bílé) -> oheň (oranžové), viz spektra níže (v opačném pořadí :).

https://www.vitaelight.com

Co se týče nějakého základního vzdělání v problematice světla a jeho vlivu na spánek, doporučuji knihu Proč spíme a hlavně Cirkadiánní kód (ta je dle mého komplexnější a lépe stravitelná).

Jedeme na dovolenou?

Kdyby mi někdo řekl, že si budu brát s sebou na cesty žárovku, asi bych mu řekl, co to je za blbost.

Ale skutečně, dokonce se Vitae žárovka infiltrovala (poté co jsme ji jednou zapomněli) i do našich seznamů "Co vzít s sebou", někdy velmi familiárně pod označením "Hynek" dle autora.

Hlavně nezapomenout při balení na "Hynka"

Červení pomocníčci

U žárovky ale nezůstalo. Pokud nemáte světla ve Vašem obydlí vyřešená komplexně, pomoci mohou následující produkty:

  • Zásuvková světla - Hynkův tým má, myslím, dva podpultové produkty, přímé a nepřímé zásuvkové soumrakové světlo. Ty jsou poměrně užitečné např. na chodbu, případně na WC, máte-li tam zásuvku.
Zásuvkové světlo (nepřímé)
Přímé a nepřímé soumrakové světlo od Hynka Medřického

Jistou evolucí jsem se propracoval až k "brýlím od Hynka Medřického", které hodlám řádně otestovat.

https://www.instagram.com/fitnesator/
  • Fólie - fólie jsou užitečné zejména pro přelepovaní všelijakých otravných diod, ale dají se použít např. na čtečku Kindle.
Fólie na čtečku Kindle

Žárovka Vitae a červení pomocníčci jsou podporou pro správnou spánkovou hygienu a tedy i moje spánkové testy, viz například níže:

SuperSpánek s CBD a bylinkami?
Dostal se mi do rukou k testu další spánek-podporující produkt na bázi kanabinoidů, tentokrát šmrncnutý bylinkami a MCT olejem. Reference na něj byly dobré, a tak jsem byl velmi zvědav, jaké budou účinky na můj spánek. Pokud jste nezaznamenali můj minulý spánkový test, doporučuji, zde: Kanabinoidy…
Kanabinoidy a lepší spánek nebo konopná bublina?
Kanabinoidy naběhly na trh ve velkém stylu v letech 2017-2018 a stále jedou na velmi slušné vlně. Pro pro toto tvrzení se odrážím od Google trends níže s výrazem CBD, který je nejvíce cool ze všech kanabinoidů, pokud nepočítám legislativně banované THC. Jako většina “příliš cool věcí” mě dlouho nec…
VyCHILLAXovaný spánek?
Recenze produktu Vilgain Chillax včetně unikátního spánkového testu.

Závěrem

Nemusíte investovat desetitisíce a statisíce za komplexní řešení svícení ve Vašem bytě/domě. Moje minimální doporučení je jedna žárovka Vitae, která se perfektně hodí ke čtení před spaním (aplikujeme denně při uspávání dětí).

Tato investice navíc nemusí být jednorázově tak veliká, neboť je zde možnost pronájmu. Doporučuji zkusit.

Zároveň bych rád poděkoval panu Medřickému zejména za osvětu, kterou pro správné svícení dělá, a to nejen pro "lidské oko", ale mj. pro hmyz, rostliny, ryby a eliminaci světelného smogu vůbec.

Mezi jeho projekty (a dobré zdroje relevantních informací) patří Spánková hygiena, Bílé světlo a osobní stránky. Díky!

Ilustrace

P.S. Některé odkazy mohou být affiliate. Pokud zvažuješ pustit kačku, roztočit kola ekonomiky a uděláš to přes můj link, bude to vítané vyrovnání energií ve vesmíru ;)

Read more