Pán prstenů - RingConn - Čína útočí

Pán prstenů - RingConn - Čína útočí
🆕
UPDATE: Po vydání tohoto článku dále vyšlo:
https://www.fitnesator.cz/ringconn-prvni-dojmy/

RingConn Smart Ring je nový chytrý prsten sledující a vyhodnocující vaše životní funkce. Připadá mi zajímavé, jaký směrem se segment těchto chytrých nositelných doplňků udává, jak se rozrůstá, a jaké země jsou v něm aktivní. Po finské etablované značce Oura se totiž poměrně rychle přidávají další, francouzský Circular Ring, indický Ultrahuman Ring a nyní čínský RinConn... Kartami příští rok může zamíchat i americký Movano Ring.

Jsem aktuálně vlastníkem Oura Gen 3, Circular a Ultrahuman jsou "na cestě". Porovnávat tak mohu stále jen papírové předpoklady. V minulosti jsem porovnával Ouru vs Circular:

Pán prstenů - Oura 3 vs Circular - papírové srovnání
Už nějaký čas jsem fandou minimalistické nositelné elektroniky - chytrých prstenů. Abych byl přesnější, zajímají mě hlavně prsteny, které primárně měří životní funkce a spánek (dalo by se říci fitness a sleep trackery), nikoliv prsteny určeny primárně k placení apod. Více jak tři roky jsem byl věrn…

a následně k nim přihodil i Ultrahuman:

Pán prstenů - Ultrahuman Ring
Před časem jsem vyprodukoval papírové srovnání Oura Ring 3 a Circular Ring. Circular již podle instagramů první fanoušci nositelné elektroniky obdrželi a snad již brzy se dočkáme nějaké recenze. Nyní se zdá, že se blíží třetí konkurent do party - Ultrahuman Ring (R1). Přiznám se, že na první dobrou…

Nyní přidávám do srovnání RingConn. Zároveň došlo k několika málo korekcím v porovnávacích tabulkách s tím, jak jsou postupně uvolňovány bližší specifikace.

RingConn byl založen v roce 2021, ale využívá údajně výzkumu a vývoje (R&D) jejího zakladatele, prof. Guoxing Wanga, probíhajícího od roku 2010. Celý projekt je aktuálně na platformě Indiegogo s tím, že fáze konceptu a prototypu jsou hotové a nyní má probíhat již výroba hotových prstenů.

Sizing kit

Sizing kit je standardní výbava pro správné určení velikosti prstenu, kterou dostanete v předstihu.

Oura vs Circular vs Ultrahuman vs Ringconn

RingConn má disponovat 9 velikostmi (6-14), čímž se stává aktuálně vítězem této disciplíny.

Hardware

Z hlediska HW najdeme opět mnoho společného, přidávám tedy aktualizovanou tabulku níže a vypíchnu jen co stoji za vypíchnutí u RingConn.

Výbava senzorů je celkem standardní, tj. de facto stejná, alespoň papírově. RingConn se však chvástá tím, že jejich R&D tým dokázal optimalizovat PPG modul (sensory využívající světlo k měření HR/SP02) tak, že snížili jejich energetickou spotřebu. Díky tomu má RingConn vydržet 7 dní přičemž podporuje více měření v průběhu dne (více v SW pasáži). Na tuto (papírovou) konkurenční výhodu RingConn velmi sází, což je vidět i z prospektů - např. na Indiegogo, kde lze nalézt dokonce ukázky z věděcký prací, na kterých se podílel zakladatel projektu, např. tuto - Low-Power High-Sensitivity Photoplethysmography Sensor for Wearable Health Monitoring System.

Ostatní HW parametry jsou podobné, jako má Oura, není zde žádná výraznější odlišnost v podobě čudlíku či vibraci (Circular) nebo extrémně odolného materiálu (Ultrahuman R1).

Za zmínku tentokrát stojí nabíječka.

Oura vs Circular vs Ultrahuman vs Ringconn

Ta má podobu přenosného nabíjecího pouzdra, které dovede prsten nabít až 18krát, což je skoro offgrid řešení :)

A pokud mluvíme o nabíjení a bateriích, jednu věc jsem si neuvědomil. Ringconn má ve všech velikostech stejnou kapacitu 22mAh, Oura (a také Circular) variuje vzhledem k velikosti prstenu, takže maloprsťáci jsou znevýhodněni.

Software

Ringconn následuje trend a má disponovat aplikacemi pro iOS i Android. Nutno dodat, že aktuální verze je stále BETA a konečnou uvidíme pravděpodobně až na počátku roku 2023.

Nicméně, stávající verze aplikace vypadá velmi přehledně, na první pohled subjektivně lépe, než například Circular a Ultrahuman. Myslím, že je zde patrná inspirace z Oura app.

Oura vs Circular vs Ultrahuman vs Ringconn

Opět, při interpretaci dostupných materiálů narážím na odlišnou terminologii výrobců, i tak jsem se snažil zagregovat dostupné informace do následujících podoblastí.

Spánek

Z dostupných recenzí se mi zpracování dat v aplikaci velmi zamlouvá, data jsou přehledná, umožňují srovnání s běžnou populací (např. ve spánkových fázích) a také proklik do většího detailu, který u Oury neznáme (např. graf nočního průběhu SP02).

Dá se říct, že v rámci základních spánkových metrik se od Oury mnoho neodlišuje, základem je určení (či odhad) spánkových fází, doba spánku, efektivita, SP02 a HRV. Teplota by podobně jako u Ultrahuman, měla být zobrazena v absolutní hodnotě, nikoli pouze odchylkou od baseline, jak je tomu u Oury.

Denní sledování a aktivity

Denní sledování je u RingConn něco, na co ve srování s Ourou hodně sází. Díky úspornějším PPG senzorům by RingConn měl umožňovat (ve smyslu "energeticky si dovolit") denní sledování, tedy vlastně 24/7,  HRV, SP02 a teploty. Na to pravděpodobně navazuje i Stress index, kde očekávám, že je kalkulován primárně z četnějšího snímání HR.

Oura, na druhé straně je dál v podobě AAD (Automatického rozpoznání aktivity) a sledování menstruačního cyklu.

Obecné funkcionality a za kolik?

A teď to nejdůležitější, kde RingConn aktuálně dominuje, cena. Aktuálně je k sehnání za 144 EUR s tím, že není potřeba žádné předplatné. Odesílání produktů by mělo proběhnout v únoru 2023.

Závěrem

Je jasné, kde vzal RingConn inspiraci a na koho cílí nejvíce. To je samozřejmě extrémně patrné už tím, že na výchozí feed na Indiegogo přidal svůj pohled na srovnání s Oura prstenem:

Nelze nyní hodnotit přesnost měření a uživatelskou zkušenost, ale minimálně start má RingConn velmi dobrý. Musím ocenit také komunikaci (zejména kvalitu a rychlost) jeho zákaznického centra, která probíhá primárně na facebooku ve skupině, kterou založili.

Myslím, že má šanci uspět zejména díky kombinaci:

  • nízká cena a žádný model předplatného,
  • měření teploty, HRV, a Stress indexu 24/7,
  • dobrá vydrž baterie a zajímavé nabíjecí pouzdro.

Mimochodem, ještě před publikováním této CZ verze jsem realizoval anglickou, a následně mě RingConn aktivně kontaktoval a poupravil některé technické detaily (kapacita baterky, HR notifikace a 3D kit). Takto aktivní a věcný přístup od ostatních výrobců (zj. Circular a Ultrahuman) neznám. Palec nahoru.


💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů
🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN - https://fitnesator.link/ultrahuman

Videoverze: