Pán prstenů - Oura 3 vs Circular - papírové srovnání

Pán prstenů - Oura 3 vs Circular - papírové srovnání

Už nějaký čas jsem fandou minimalistické nositelné elektroniky - chytrých prstenů. Abych byl přesnější, zajímají mě hlavně prsteny, které primárně měří životní funkce a spánek (dalo by se říci fitness a sleep trackery), nikoliv prsteny určeny primárně k placení apod.

Více jak tři roky jsem byl věrný značce Oura, nejprve ve druhé generaci a pak ve třetí.

Nedávno se objevil prsten, který dle mého slepě nekopíruje Ouru (ač si možná Oura myslí něco jiného - https://www.engadget.com/oura-circular-smart-ring-lawsuit-133032301.html), ale přináší něco navíc. Jedná se o prsten Circular.

Také jsem byl mírně rozladěn přístupem Oury, které přišlo sice s trojkou, která byla ve skutečnosti ale spíše verzí 2.2/7 (pokud kalkuluji se 7 novinkami, které avizovali zde) a další uvolnění nových funkcionalit se spíše zpožďuje. Energie a kapacity na novinky mají ale asi dost, protože přišli s "fancy nesmyslem pro snoby", kooperací s Gucci :) Spoustu dalších uživatelů také nepotěšilo zavedení premium předplatného aplikace od Gen3.

Začal jsem se tedy více ohlížet po konkurenci Oury:

https://www.instagram.com/p/Cd5GHiytd1W/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Prsten Circular jsem tedy objednal abych si zkrátil čekání na jeho doručení, udělal jsem si malé srovnání, které budu sdílet v tomto článku.

Sizing kit

Na sizing kitu nebude nic extra zajímavého, jedná se o plastové prstýnky různých velikostí. Oba výrobci sdílí i data k případnému domácímu vytištění na 3D tiskárně. Z nějakého důvodu jsem u Circular neobdržel velikosti 14 a 15.

Asi nebude náhodou, že mi "vyšla" stejná velikost jakou používám u Oury. V žádném případě ale případně nenabádám k podobné zkratkovité volbě.

Pojďme se ale podívat na specifikace prstenů samotných.

Hardware

V rámci papírových HW specifikací najdeme hodně společného, trio barevných senzorů, infračervený na noční HR (Heart Rate - pulz), červený na Sp02, zelený na denní HR. Dále pak podobné rozměry, váha, doba nabíjení atd.

HW srovnání 

Pojďme se zaměřit zejména na odlišnosti:

  1. Nabíječka - Oura 3 disponuje nabíjecím stojánkem s kabelem USB-C připojitelným prakticky kamkoliv, zatímco Circular přichází s jakousi podivnou klíčenko "fleškou" také s USB-C (samec), kde prsten je de facto zavěšen. Osobně se mi více líbí stojánek Oury.
Oura nabíječka vs. Circular nabíječka

2. Možnost změny vzhledu - u Oury si vyberete jednou a hotovo. K dispozici jsou varianty zlatá, stříbrná, černá a matná (zaměrně neberu v potaz Gucci záležitost). Zde vzhled změníte pouze případnou výměnou prstenu. Circular přináší poměrně zajímavý koncept měnitelných vnějších plášťů (Outer shells), které se nacvaknou na tělo prstenu. Jeden plášť stojí 47 EUR. Barevné varianty jsou tyto: zlatá, černá, stříbrná a růžová. Osobně takovou příležitost asi nevyužiji, ale uživatelsky se jedná o zajímavý tah.

Oura varianty vs Circular pláště k prstenům

3. Tlačítko! - zatímco Oura je čistý sběrač dat bez jakéhokoliv uživatelského vstupu mimo aplikaci, Circular bude disponovat čudlíkem. Otázkou je, jaké bude jeho využití, minimálně se očekává, že bude sloužit k zapnutí/vypnutí, deaktivaci notifikací - například chytrého budíku, případně pak k ovládání hudebního přehrávače mobilu. Dovedu si představit i možnost odmítnout hovor, tak jako to nabízí například hodinky propojené s telefonem.

4. Motorek pro vibrace u Circular - druhý ze dvou hlavních HW taháků Circular prstenu. Umožní diskrétní notifikace - např. chytrého budíku, který by Vás měl vzbudit v lehké fázi spánku, více v SW sekci.

5. EMF - oba prsteny fungují na bázi Bluetooth podobných parametrů. Zatímco u Oury ale musíte aktivovat Airplane mód manuálně (a jeho deaktivace je možná pouze v součinnosti s nabíječkou), Circular slibuje automatický přechod do spánkového módu a omezení vyřazování Bluetooth. I na tuto funkcionalitu může spoustu biohackerů slyšet :)

Software

Oba prsteny disponují aplikací pro iOS i Android. Nelze je zatím porovnat, pojďme se tedy zatím podívat na parametry toho, co zobrazují, tedy jaké parametry dovedou interpretovat v rámci UI a jakými funkcionalitami disponují, nejprve ve spánkové kategorii.

Spánek

U spánkových metrik je trochu obtížné identifikovat, co nám vlastně říkají, protože oba výrobci používají trochu jinou terminologii. Pokusil jsem se ji ale zkonsolidovat (Oura terminologie /Circular terminologie), viz srovnávací tabulka níže.

Srovnání spánkových metrik

Velkou neznámou u Circular je samozřejmě kvalita dat. V zásadě si myslím, že u spánkových dat - zejména výpočet odhadu spánkových fází bude Circular Ouru dlouho dohánět. Oura má díky svému letitému působení obří dataset, na jehož základě může algoritmus ladit (a také to snad dělá - a těším se na slibovaných 84 % v úspěšnosti určení spánkových fází).

Na druhé straně, Circular, přichází s taháky v podobě chytrého budíku a automatického Sleep módu ve smyslu eliminace vyřazovaní Bluetooth. To v podstatě znamená, že Circular musí vyhodnotit spánkovou fázi v reálném čase, u Oury se tak děje až při synchronizaci v aplikaci.

Denní sledování a aktivity

I v této kategorii najdeme mnoho společného, zaměřím se tedy spíše na odlišnosti.

Srovnání denních metrik a aktivit

Podle dostupných zdrojů se zdá, že Circular by měl být schopen notifikovat (pravděpodobně vibrací integrovaného motorku) překročení jistých limit pro HR a Sp02. Circular se také chystá také počítat hodnotu V02max, na rozdíl od Oury.

Oura na druhé straně má velký tahák v podobě široké nabídky meditačních/dechových/spánkových cvičení (ale pouze v premium verzi).

Obecné funkcionality a za kolik?

Zásadní rozdíl najdeme v aktuálním přistupu co se týče předplatného, Circular avizuje, že žadný model předplatného neplánuje, zatímco u Oury si zaplatíte po půl roce 5,99 EUR měsíčně.

Zde také zmíním můj oblíbený Oura Cloud, který poskytuje (mimo API) perfektní dashboard na různé analýzy, hledání korelací atd. Není známo, že by Circular plánoval něco podobného.

Závěrem

Považuji za velmi přínosné, že se blíží, doufejme pořádná, konkurence Oury, která přináší něco navíc. Zatímco ale Oura je ověřená značka, která vydala již třetí generaci svého chytrého prstenu, Circular musí teprve ostrým testem projít.

V době psaní těchto řádků ještě nikdo ze smrtelníků Circular ring ještě nespatřil a dodávky jsou zpožděné, ač údajně již odesílají:

A more visual update from CircularRing

https://www.reddit.com/r/CircularRing/comments/w2p75o/a_more_visual_update/

Velmi se těším na porovnání dat z Oury a Circular prstenu, zejména validací spánkových data prostřednictvím čelenky EEG Dreem2.

💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů
🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN - https://fitnesator.link/ultrahuman

Video verze:

EN verze:

Oura 3 vs Circular Ring — paper-based comparison
I am a big fan of minimalist wearable electronics — smart rings. To be more precise, I’m mainly interested in rings that primarily measure…