RingConn - první dojmy: příjemné překvapení

RingConn - první dojmy: příjemné překvapení

Před pár dny mi Česká pošta doručila malý balíček polepený nápisem RingConn. Nepřišlo mi předem žádné echo ohledně balíčku ze strany RingConn, takže jsem si vlastně nebyl jistý zpočátku, co ke mně putuje.

Jsem příjemně překvapen v mnoha ohledech. Velmi jsem se obával, že chytrý prsten RingConn Smart Ring bude rychlokvaška a "Aliexpress-verze-copy&paste" Oura ringu GEN3. Copy&paste to do velké míry je, ale velmi kvalitní, a s určitou nadstavbou.

V tomto článku chci pokrýt mojí zkušenost s RingConn po několika dnech. Budu opět referovat lehce vůči Oura Ring GEN3. Podívám se HW i SW stránku věci.

Plnou recenzi, případně ostřejší konfrontaci vůči Oura3, poskytnu až po delší zkušenosti.

Pokud Vás minul článek (a YT pohled) ohledně očekávání RingConn, doporučuji zde:

Pán prstenů - RingConn - Čína útočí
🆕UPDATE: Po vydání tohoto článku dále vyšlo: https://www.fitnesator.cz/ringconn-prvni-dojmy/ RingConn Smart Ring je nový chytrý prsten sledující a vyhodnocující vaše životní funkce. Připadá mi zajímavé, jaký směrem se segment těchto chytrých nositelných doplňků udává, jak se rozrůstá, a jaké země…

HW

Nedělám unboxingy (protože rozbalovat krabičku "jak pod stromečkem" považuji za trapné), ale musím uznat, že už krabičkový dojem je velmi příjemný. Jde o kompaktní balení s promyšleným umístěním jednotlivých součástí dodávky v několika patrech. V první vrstvě se nachází prospekt s marketingovým sdělením "Know yourself better" (což je vlastně docela důvtipné moto), v dalším patře samotný prsten, dále nabíječka ve formě uzavíratelného pouzdra, a nesmí chybět návod a kabel USB-A<->USB-C.

Matná je dobrá

Jsem vlastníkem Oura3 v lesklé verzi (je totiž levnější než matná). RingConn produkuje všechny své varianty (stříbrnou/zlatou/černou) v matném provedením. To je z mého pohledu estetičtější a praktičtější (čti: nematlací).

3 barevné varianty RingConn

Hrany, nebo spíše kraje prstenu jsou lesklé. Nejsem příliš fandou nějaké prudké změny vzhledu, nicméně obecně to matné provedení s decentní lesklou hranou prstenu se mi docela zamlouvá.

Bateriová krabička

Nabíjecí krabička s vlastním akumulátorem je velmi zajímavým odlišením se od Oury. Může být obzvláště praktická pro uživatele, kteří často cestují. Krabička totiž podle papírových předpokladů dovede nabít prsten až 18×.

Bateriová krabička s vlastním akumulátorem

Baterie

Ono je ošidné hodnotit baterii po krátkém používání. Jednak každý update firmware (kterých je u těchto čerstvých produktů zpravidla dost) může situaci velmi změnit (v neg. i pozitivním významu), také nelze nijak predikovat chování baterie po nějakém čase a "zápřahu", tj. vystavení různých podmínek, chladu, tepla atd. Tyto aspekty mají na baterii zpravidla vliv.

Není zcela fér srovnávat nový RingConn a roční Oura3, nicméně myslím, že Oura3, alespoň můj prsten, bateriově zatím příliš nestárne.
Pro ukázku, výchozí stav obou prstenů byl 100 %. Níže vývoj baterií.

Vývoj baterií RingConn vs. Oura3 ve dnech

To je poměrně optimistické pro RingConn, i s přihlednutím k faktu, že v průběhu dne snímá více dat, než Oura3 (to je vidět i na častějším svícení LED diod uvnitř prstenu).

Velikost

Prosím, berte v potaz, že vlastním Oura3 ve velikosti 10 a vzhledem k faktu, že mi došly ukazováčky (levý: Circular, pravý: Oura), RingConn jsem pořídil ve velikosti 9 a jeho domovským prstem bude prsteníček. Velikostní rozdíl 9 a 10 ale nemění nic na tom, že šířky a tloušťky prstenů jsou skoro totožné.

Stříbrný RingConn vel. 9 vs černý Oura Ring 3 vel. 10

Trochu podivná mi na propagačních fotkách přišla jistá, specifická, oválnost prstenu, který je vnitřně kulatý, zvenku má však nádech zaobleného čtverce. Po reálné zkušenosti se mi tato charakteristika vlastně zamlouvá více než naprostá kulatost. U RingConnu se díky tomuto tvaru lépe orientuje spodní strana se senzory, která by ideálně měla být umístěná vůči vnitřní straně prstu.

Senzory

Senzory PPG modulu jsou provedené obdobně jako u Oura3, tedy dvojička zelených led primárně pro denní HR, červená pro SP02, infračervený pro noční HR.

Mezi dvojící zelených LED se nachází dva kovové piny určené k nabíjení, ale jsou téměř dočista zapuštěné, takže je neucítíte. Za zmínku možná stojí také malá modrá LED dioda, která je pomocníkem při párování.

HW [-] & [+]

Do hlubšího rozboru se dostanu v rámci řádné recenze. Nyní pojďme na výhody a nevýhody v rámci prvního dojmu.

HW plusy HW mínusy
výdrž baterie někomu by nemusel vyhovovat "čtvercově oválný" tvar
kompaktnost prstenu
matné provedení
bateriová krabička

SW

Mobilní aplikace RingConn je už pár týdnů ke stažení pro iOS (aktuálně ve verzi 1.0.3) i Android. Nerad bych RingConn pouze chválil, obzvláštně poté, co jsem si je dobíral v YT verzi očekavacího reportu:

Ale! Připadá mi, že našli velmi dobrý kompromis v základní přehlednosti nejdůležitějších dat a zároveň poměrně intuitivní proklik do nebývalé hloubky dat. Součástí je zobrazení dlohodobějších trendů jednotlivých metrik a customizace (přizpůsobení) některých obrazovek.

Pojďme si to zběžně ukázat na příkladu.

Základní data aplikace

Musím ale jedním dechem dodat, že aktuálně silně absentuje kvalitnější interpretace naměřených a kalkulovaných dat. Jinými slovy, uvidíte spoustu grafů a čísel, ale závěr si musíte udělat ve velké míře zatím sami. Aktuálně si musíte vystačit s prostým ohodnocením základních metrik označením Excellent / Improvable atd.

Zmiňuji to zejména proto, že slovní hodnocení Readiness pro daný den považuji za velmi povednou funkcionalitu u konkurenční Oury.

Spánek a spánkové fáze

Na stránkách kickstarteru jsem našel v diskuzi, že spánkový algoritmus potřebuje zhruba týden, než se naučí dle individuálních fyziologických metrik správného rozpoznávání spánkových fází. Po týdnu je situace dost podobná jako na začátku, žádná sláva ve srovnání s EEG Dreem2, posuďte sami na základě jedné noci:

Spánkové fáze RingConn (nahoře) vs. EEG Dreem 2 (dole)

Aktivity

Ringconn aktuálně nepracuje s izolovanými aktivitami. Oblast Aktivity je tak spíše takovým zevrubným přehledem bdělého dne, kde prim hrají metriky jako kroky, kalorie a intenzita aktivit. Od toho se odvíjejí reporty pro souhrnné skóre aktivit, vzdálenost atd.

Stres

Stres je třetí základní oblastí vedle spánku a aktivit. Celá metrika Stres je vlastně kalkulována za základě HRV.

SW [-] & [+]

SW plusy SW mínusy
přehledná app žádná personalizovaná doporučení na základě dat
velké množství dat zatím neuvolněna fce teploty
živá měření Sp02, HR absence ČJ (ale to je zatím standard chytrých prstenů)
customizace reportů absence UI cloudu
žádné integrace (iOS, GFit)

Závěrem

Neměl jsem od RingConn Smart Ring velká očekávání, pravědpodobně i díky tomu jsem příjemně překvapen, zejména kvalitou zpracování, která se blíží Oura3.

Baterie je de facto dvojnásobná oproti ročnímu Oura3, to považuji za velmi pozitivní. Nabíjecí krabička je velmi zajímavý tah, kterým možná malinko vypálili soudruzi z RingConnu rybník prstenu Evie, který má takovým pouzdrem také disponovat.

Důležitá je samozřejmě kvalita a přesnost naměřených dat, tomu se budu věnovat více v plné recenzi.

Bylo by velmi jednoduché RingConn kritizovat z hlediska aplikace, zejména by se dala vytknout aktuální absence meření teploty, resp. jejího zobrazení, dále pak téměř nulová personalizovaná doporučení na základě naměřených dat. Nebudu tak přísný. Na trh naběhli velmi rychle, na prsten se nečeká dlouhé měsíce, neřkuli roky, cena je velmi obstojná a absentuje zde model předplatného. Zároveň, je dobré si připomenout, že Oura přišla se svojí 3. generací s velkou famfárou a čekali jsme rok, než dostála všem příslibům (a to je nový algoritmus spánkových fází stále v betě...).

RingConn prodal aktuálně tisíce prstenů a nyní samozřejmě přišla vlna zpětné vazby od uživatelů, SW bugů a jiných problémů. S tím se bude nějakou dobu vyrovnávat. Za pozitvní považuji úroveň sdílnosti ze strany RingConn, která probíhá primárně na FB skupině.

RingConn je aktuálně 249 USD (≈5,5k CZK). Nejlevnější Oura3 314 EUR (≈7,5k CZK), přičemž je nutno ještě počítat s měsíčním poplatkem 5,99 EUR za předplatné, bez něho snad o Oura prstenu nemá cenu ani uvažovat. Tedy, finanční rozdíl je značný.

Budu dále sledovat vývoj a update aplikace a kalkuluji do budoucna s vydáním plné recenze a také přímého srovnání s Oura3.

🔗
Sledujte můj instagramový účet: instagram.com/fitnesator/ a YT kanál youtube.com/@fitnesator/

Jakákoliv aktivita, včetně odběru newsletteru, pomůže provozu webu. Díky!
💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů
🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN 10$ SLEVA - https://fitnesator.link/ringconn + kód "RCIFC10PLP"
ULTRAHUMAN AIR SLEVOVÝ KÓD 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"

Video-verze