Pán prstenů - Ultrahuman Ring

Pán prstenů - Ultrahuman Ring
Dva prsteny.... a není to málo?
🆕
UPDATE: Po vydání tohoto článku dále vyšlo také YT video:

Před časem jsem vyprodukoval papírové srovnání Oura Ring 3 a Circular Ring. Circular již podle instagramů první fanoušci nositelné elektroniky obdrželi a snad již brzy se dočkáme nějaké recenze.

Nyní se zdá, že se blíží třetí konkurent do party - Ultrahuman Ring (R1). Přiznám se, že na první dobrou mě nezaujal, protože nabízí jen málo navíc v porovnání s Oura prstenem. Ale pojďme se na to podívat blíže. Ultrahuman má samozřejmě graficky moc pěkný web, ale mnoho užitečných informací na něm nenajdeme, takže jsem se snažil doplnit srovnávací tabulky z minulého článku i s pomocí zákaznické podpory.

Sizing kit

Sizing kit je zaběhnutá výbava pro správné určení prstenu, kterou dostanete v předstihu.

Oura vs Circular vs Ultrahuman

Ultrahuman bude disponovat 7 velikostmi, 6-12, což je o jednu méně než aktuálně Oura a Circular (ten plánuje časem přidat další dvě).

Hardware

Z hlediska HW najdeme opět mnoho společného, přidávám tedy tabulku níže a vypíchnu jen to nejzajímavější pro nováčka, Ultrahuman Ring.

Tím je jednoznačně materiál, kterým je, podobně jako u Oura prstenu, titan, v jejich případě ale s bonusem v podobě povlaku z karbidu wolframu. Ten by měl činit prsten velmi odolným s eliminací případného poškrábání. Zmiňují, že se jej nemusíte bát použít např. v posilovně, což si Oury úplně představit nedokážu a preventivně ji sundávám.

We worry about making the ring as tough as possible, so that you don't have to. The ring is built with Fighter-Jet grade Titanium under an incredibly scratch resistant Tungsten Carbide coating, allowing it to easily endure everyday wear and tear.
https://www.ultrahuman.com/ring/faq/

Software

Ultrahuman, stejně jako oba "existující"prsteny, disponuje aplikací pro iOS i Android. Aplikace je již ke stažení. To zejména proto, že Ultrahuman Ring (R1) de facto doplňuje již existující produkt a to M1 - CGM senzor, tedy senzor pro kontiunální meření glukózy z krve.

To je právě zřejmě největší devízou Ultrahuman, jde o určitý ekosystém, který bude zpracovávat data ze dvou různých zdrojů:

  • M1 (CGM senzor) - glukóza v krvi
  • R1 (prsten) - další tělesné metriky jako HR, HRV, pohyb atd.

To je hlavní znak, kterým se odlišuje od konkurence a cílí pravděpodobně na dost specifickou skupinu uživatelů.

Na základě obou zdrojů Ultrahuman slibuje měřit tzv. Zdraví metabolismu, co přesně to znamená, a jaké budou "insights" a doporučení AI, si budeme muset počkat.

Zatímco prsten vydrží (pravděpodobně) roky, CGM senzor se zpravidla musí měnit jednou za 14 dní u stávajících materiálů. Samozřejmě, prsten bude možné využít i bez CGM monitoru, ale přicházíte tak o zdroj dat a komplexnější doporučení.

Aplikace všech tří prstenů

Spánek

U spánkových metrik je trochu obtížné identifikovat, co nám vlastně říkají, protože výrobci používají různé terminologie a Ultrahuman není obecně příliš sdílný.

Nicméně se zdá, že Ultrahuman bude tahat za kratší konec, chybí např. Sp02 a několik spánkových metrik.

Update 4.10.2022 - měření Sp02 má být uvolněno v dalších updatech:

https://www.kickstarter.com/projects/ultrahuman/ultrahuman-ring-decode-your-metabolism/comments

Jako perličku a odlišení uvedu měření (respektive zobrazení) teploty v absolutní hodnotě, tedy např. 37,2 °C.

Denní sledování a aktivity

Obecné funkcionality a za kolik?

Ultrahuman se trefuje aktuálně cenově někam mezi Ouru a Circular s cenovkou 299 EUR, ale vzhledem k tomu, že se jedná stále o preorder, je možné, že se cena ještě zvedne. Pro přístup k datům z prstenu žádná forma předplatného plánována není. Pokud chápu jejich model, pro data ze CGM samozřejmě ano.

Závěrem

Vypadá to, že se s chytrými prsteny roztrhl pytel a bude velmi zajímavé sledovat, jaké se uchytí a jaké upadnou v zatracení.

Moje první myšlenky ohledně R1 byly v tom duchu, že se jedná o materiálně odolnější kopii Oury s méně funkcionalitami (chybí např. SP02). Pokud jej vnímáme v rámci ekosystému Ultrahuman s M1, tedy CGM senzorem, může jít o novou dimenzi dat, které má však své limity zejména s ohledem na nutnost obměny CGM senzorů (což celou záležitost samozřejmě prodražuje).

Mnohem zajímavější cestu v tomto duchu vede Movano, které plánuje implementaci neinvazivního CGM (a také měření krevního tlaku) přímo v rámci senzorů prstenu, čímž by posunula chytré prsteny o další level dopředu.

P.S. Stále očekávám Circular Ring, měl bych ho obdržet v průběhu 09/2022. Jeho recenze (a porovnání s Oura prstenem) pak bude následovat. Ultrahuman je pro nové objednávky přislíben k 12/2022, ale ten si pořizovat neplánuji.

💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů
🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN 10$ SLEVA - https://fitnesator.link/ringconn + kód "RCIFC10PLP"
ULTRAHUMAN AIR SLEVOVÝ KÓD 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"