Elonga - TOP 5 vlastností

Elonga - TOP 5 vlastností

Z historie měření v aplikaci Elonga vidím, že načínám již 6. měsíc používání tohoto náramku, jehož know-how tkví zejména v softwarové části - aplikaci.

Elongu jsem již recenzoval, celkem obsáhle, a to v této recenzi:

Elonga - MySasy pro masy? Nejkomplexnější recenze
Před Vánocemi 2023 jsem dostal k testu zařízení Elonga od českých tvůrců MySasy. Elonga je vlastně velmi unikátní zařízení současného rybníku nositelné elektroniky. Jde o náramek bez displeje, zato však s optickým senzorem. Ten změří v krátkém 3minutovém úseku (ideálně ráno) vaši srdeční činnost, vyhodnotí data v mobilní aplikaci a
🩳
Opáčko - jen velmi krátce:
Elonga je zařízení z dílny mladé české firmy. Elongu si ráno nasadíte na ruku, přidružená aplikace změří během cca 3 min. vaši srdeční činnost a na základě spektrální analýzy HRV (Variability srdeční frekvence) poskytne hodnocení fyziologického stavu organismu. To interpretuje jako metriky Stres, Regenerace a Readiness.

Nyní, po delším času užívání, shrnu 5 nejlepších vlastností, které Elongu dělají tím, čím je.

1) Neinvazivnost a jednoduchost🌱

Možná to bude znít zvláštně od člověka, který má na rukách běžně 3-4 zařízení a v noci nosí chytrou čelenku, ale baví mě, že Elonga je konceptuálně zařízení, které vás neomezuje denním nošením.

Stačí ráno nasadit na cca 3 minutky a hotovo.

Zároveň nemusíte mít žádné hluboké znalosti o ANS, jak lze kalkulovat HRV apod., výkladní skříň aplikace je prostá - 3 hlavní čísla a slovní doporučení.

2) Výborné kombo s chytrými hodinkami ⌚

Pokud však nosíte nějaký sběrač dat - např. chytré hodinky - přes celý den, může jít o výborné doplnění kontextu celodenního pohybu. Osobně mám hodinky Garmin, ze kterých, prostřednictvím Apple Health, čerpá Elonga data pro zohlednění pohybového plánu.

Data o aktivitách (kroky a cvičení) využívá Elonga také v rámci slovního komentáře Readiness. Dokonce, když provede synchronizaci s hodinkami později než ranní měření s Elongou, Elonga po tomto refreshi dat přeformuluje slovní hodnocení 👍

3) Oponent pocitu 😥

Tuto vlastnost Elongy vnímají někteří uživatelé negativně. Tedy, že "to, co z Elongy vyleze", nekoresponduje s tím, jak se po ránu cítí.

Jenomže subjektivní pocity po ranním probuzení mohou být ovlivněny celou řadou metrik a vnějších vlivů - zda vás někdo/něco vzbudí, v jaké fázi spánku, jestli nemáte těžkou hlavu z vydýchané ložnice apod.

Elonga změří parametry aktuálního fyziologického stavu organismu nehledě na tyto pocity. A je výborné mít vědecky založeného oponenta. Něco, co mohu využít ke konfrontaci pro porovnání svých subjektivních pocitů.

4) Mám si máknout víc? 💪

Tohle mám na Elonze vlastně nejraději. Abych to vysvětlil, celodenní pohyb je pro mě esencí. Do a z kanceláře jezdím na kole, 3-4x týdně posilovna, k tomu tu a tam nějaký fotbálek, pohyb s dětmi apod.

No a Elonga mi řekne, zda se do toho můžu daný den opřít více či nikoliv. A je to vlastně dobrý motivátor. Mám dojem, že kdybych si při Readiness 90-100 nedal jednu sérii opakování navíc, případně si lehce neprodloužil dojíždění na kole, promarňuji svůj aktuální fyzický potenciál.

Jinými slovy a z druhé strany, Elonga je pro mě takovou psychologickou pojistkou, zda se nepřetěžuji nad rámec svých fyzických možností. Tím eliminuji i rizika spojená s přetrénováním a možným zraněním.

5) Teď a tady ⏱️

Většina nositelné elektroniky využívá pro měření denní připravenosti nějaký trend z předchozích dnů. Případně zahrnuje do výpočtu metriky z noci (např. křivku srdeční frekvence). To znamená, že například pozdní večeře - jakožto stresor - může potenciálně ovlivnit ranní Readiness 📉.

Elonga na to jde jinak. Měří organismus v ideální čas z hlediska proběhlých a budoucích stresorů. V příkladu, který jsem uvedl výše (pozdní večeře), může mít tělo dostatečnou kapacitu se takového stresoru zotavit a být ráno dostatečně připravené k akci.

Závěrem

Stále cítím jisté rozpaky a rozporuplnou zkušenost se zařízením Elonga v komunitě uživatelů a zejména pak v různých fórech. Většina pramení z nepochopení konceptu Elongy. V tomto článku jsem vyzvdvihl 5 pozitiv zařízení Elonga. Dovedl bych vypíchnout i nějaká negativa, ale stále jsem shovívavý a to zejména ze dvou důvodů. Zaprvé, vnímám Elongu startup-ově, čelili různým počátečním problémům a dobře se s nimi vypořádali. Zadruhé, pustili se do koncepčně jiného zařízení, než na jaké je trh zvyklý. Vyšlapují si vlastní cestu a za to mají můj respekt.

💸
Tvůrci několikrát (!) prodloužili akci, kdy lze získat nárok na doživotní předplatné aplikace.

Aktuální a snad konečné datum, do kdy lze Elongu objednat s doživotním předplatným je:
📆 20.6.2024

Pořídit Elongu můžete zde: https://fitnesator.link/elonga

Video-verze