Elonga - MySasy pro masy? Nejkomplexnější recenze

Elonga - MySasy pro masy? Nejkomplexnější recenze

Před Vánocemi 2023 jsem dostal k testu zařízení Elonga od českých tvůrců MySasy. Elonga je vlastně velmi unikátní zařízení současného rybníku nositelné elektroniky. Jde o náramek bez displeje, zato však s optickým senzorem. Ten změří v krátkém 3minutovém úseku (ideálně ráno) vaši srdeční činnost, vyhodnotí data v mobilní aplikaci a poví vám, jestli si máte dneska fyzicky máknout, nebo spíše ne.

🆕
Tvůrci zařízení Elonga aktuálně ohlásili další prodloužení akce "předplatné aplikace zdarma" - pokud objednáte do 20.6.2024
ZDE: https://fitnesator.link/elonga

A celé to vyhodnocení dat se to motá okolo fit-tech buzzwordu - HRV, tj. variability srdeční frekvence.

Jestli nyní chcete oponovat, že tohle (to HRV) už přece znáte z vašeho chytrého prstenu, náramku, nebo hodinek, tak pozor. Pohybuji se v tomto rybníčku (wearables) už nějaký pátek a vím, že výrobci mají tendenci k HRV přistupovat velmi jednoduchou optikou a možná ani nechtějí zatěžovat uživatele složitostmi. Jenomže HRV je vystaveno nad složitým systémem lidského těla, konkrétně nad autonomním nervovým systémem, a to je sakra složitá záležitost. A lidé od Elongy to vědí.

Ale pojďme na to postupně...

Prerekvizity článku

Nejdřív si dáme, než se dostaneme k zařízení Elonga samotnému, takové malé teoretické okénko, článkovou prerekvizitu, řekněme, zkrátka, ať jsme na stejné lodi, ok? A to v těchto rovinách:

  • typy nositelné elektroniky (AKA wearables),
  • HRV - základy,
  • produktový gulášek.

🦿 Nositelná elektronika

Nositelnou elektroniku můžeme obecně rozřadit do 3 kategorií z hlediska toho, kdy ji nosíme:

1) 🔅 Celodenní - např. Oura ring, hodinky Garmin, Apple Watch, CGM senzor atd.

2) 😴 Noční/spánkové - čelenka Dreem Headband, Frenz Brainband atd.

3) ⛷️ Sportovní - ryze na sportovní aktivitu (třeba hrudní pás na běh, Carv na lyže, chytré chrániče XSEED na fotbal atp.)

No, a pak by se dalo říct, že tu máme vlastní kategorii - ELONGA. Tedy zařízení čistě na měření, diagnostiku. Mnozí možná namítnout, že takových typů wearables je více, např. chytrý měřič tlaku.

Ano. Jistě. Chtěl jsem ale, členěním výše, udělat jasné odlišení Elongy od zařízeních jako Oura, Fitbit, Garmin, Apple Watch, které "přece HRV taky měří".

💓 HRV - základy

O HRV jsem hovořil mj. v manuálu zde:

Chytrý prsten - manuál pro začátečníky I.
Co je chytrý prsten? Jak funguje? Jaká data chytrý prsten měří? Co je PPG senzor? Co je HRV? To vše a mnoho dalšího v tomto manuálu.

Malé repete. HRV, nebo-li VST je zkratkou pro Variabilitu Srdečního Tepu (=Heart rate Variability), což je metrika která se počítá různými matematickými způsoby ze srdeční frekvence.

Je považována za výkladní skříň našeho autonomního nervového systému (ANS). Ten má 2 větve:

  • sympatikus - spojovaný s primitivním "bojuj nebo uteč",
  • parasympatikus - asociovaný s odpočinkem a regenerací.
Základy HRV

HRV je v současné době považováno (i díky neinvazivnosti měření) jako jeden z nejužitečnějších metrik pro sledování celkového zdraví a pohody.

Problém s HRV je intepretacecanva. Spočítat "číslo HRV" dovede kdejaký chytrý náramek, prsten. Ponechávám nyní stranou, kdy ho měří, jakou metodikou a v jaké kvalitě. Zcela zásadní je, jak je HRV pro uživatele intepretováno. Proto aplikace chytrých zařízení přicházejí s různými skóre připravenosti (Readiness) a slovními doporučeními.

Jednou z možností jak k problematice HRV přistupovat matematicky je spektrální analýza. A tím se dostáváme trochu k zakladateli projektu MySasy...

📦 Produktový gulášek

Elonga je zařízení z dílny MySasy. MySasy je firma založená Radimem Šlachtou a know-how této firmy bylo vystavěno na základě jeho disertační práce.

zdroj

⛵ MySasy

Vlajkovou lodí firmy MySasy je zařízení MySasy - tedy hrudní pás k měření a aplikace pro diagnostiku. Zařízení MySasy jsem recenzoval kdysi v pravěku v tomto YT videu (humor a kvalita střihu jen pro otrlé). Tento produkt je postavený právě na spektrální analýze HRV.

Vzhledem k tomu, že MySasy je produkt pro (profi)sportovce, hledala firma přirozeně prostředky, jak zacílit na širší spektrum zákazníků.

MyRasy ➡️ MyAge ➡️ Elonga

Firma se nějaký čas marketingově hledala v pojmenování svého produktu pro širší veřejnost. První verze měla název MyRasy a nesla se v duchu zastavení stárnutí (Reverse Aging). Dodnes mám pás s logem MyRasy. Další verze se zbavila divně znějícího "Rasy" a přešla na MyAge. Obě verze (MyRasy & MyAge) fungovaly stále v tandemu hrudní pásaplikace. Měření probíhalo hned ráno cca 3 minuty po probuzení.

Pak se něco stalo a změnily se dvě věci na straně firmy:

  • Přestali lpět na hrudní pásu - hrudní pás byl pro dlouhou dobu must-have a považovali optiku (PPG senzor) za nedostatečnou z hlediska přesnosti.
  • Opustili pojmenování MyNěco a přišli zbrusu novým názvem Elonga.

Obojí hovoří o tom, že se v MySasy nebojí změny. Nebojí se změnit směr (a názor) na základě nových poznatků, testování optického snímače a nového vývoje. Jistě za tím musela být i nemalá investice. Za to palec nahoru. 👍

Na jednu stranu, líbilo se mi, že šlo využít aplikaci s skoro libovolným hrudním pásem a nebylo potřeba speciálního HW. Na druhou stranu, tomuto kroku rozumím, optické snímače zažívají rozmach v širokém spektru nositelné elektroniky.

Evidentně v MySasy došli k závěru, že přesnost měření optiky je dostačující, a že náramek bude jistě stravitelnější pro širší veřejnost, než hrudní pás. Hrudní pás je spíše asociován se sportovci a jeho aplikace může přinést nějaké nevýhody, např. špatná vodivost atd.

Tím se širokou oklikou dostáváme konečně k tomu, co je Elonga. 🙌

📡 Elonga - HW - náramek

Elonga je fyzický náramek s plastovým tělem, tlačítkem, hodně modrou signalizační diodou 🔵 a samozřejmě optickým snímačem na spodní straně s 2 zelenými světelnými paprsky 🟢. Náramek je velmi lehký, jeho součástí jsou očka provlečená textilním páskem, který disponuje suchým zipem, sloužícím k fixaci při měření.

Elonga a prapředek - hrudní pás MyRasy

Součástí balení je unifikovaná nabíječka USB-A s konektorem s 2 magnetickými piny, kterými nabijete zřejmě jen Elongu. Naštěstí výdrž baterie náramku se počítá spíše na týdny a měsíce, než dny, takže nabíječku nebudete hledat tak často :)

Myslím, že nejnázornější bude nyní přejít k popisu fungování, tj. konceptu měření.

Koncept měření

  1. Vzbudím se.
  2. Nasadím si náramek Elonga na předloktí.
  3. Stisknu tlačítko na náramku Elonga, spustím aplikaci Elonga, spáruji a zahájím měření - to probíhá pouze vleže (na rozdíl od MySasy, v rámci kterého střídám pozice).
  4. Vyčkám po dobu cca 3 minut (to odpovídá 150 úderům srdce) a počkám si na vyhodnocení. Více v SW části.
  5. Stisknu tlačítko a tím vypnu Elongu. Hotovo.

Jedna z nejčastějších diskuzí okolo měření HRV obecně, je, kdy HRV a v jaké stavu ho měřit. Elonga je koncipována tak, aby byla využita rutinně ve standardizovaném ranním okně, čím dříve po probuzení, tím lépe. Tím se minimalizují stresory, které mohou do měření vstoupit (jídlo, pití, žena, děti atd). Osobně si nejprve dojdu na toaletu, měření zahájím následně. Je to pro mě zároveň takové malé dechové cvičení, kdy se snažím nenásilně nemyslet na to, co mě daný den čeká.

📱 Elonga - SW - mobilní aplikace

Elonga je tedy rovněž aplikace, je dostupná na iOS i Android a spojí se HW náramkem Elonga skrze Bluetooth.

Základní navigaci v aplikaci ilustruje obrázek níže:

Základní navigace v aplikaci Elonga

Pojďme se věnovat tomu nejdůležitějšímu, to jsou 3 pilíře, na kterých Elonga funguje.

1) Monitorování stavu organismu pomocí SA HRV

Využití Spektrální analýzy HRV je základní stavební kámen vlajkové lodě MySasy a samozřejmě i Elongy.

Na základě ranního měření (jehož koncept jsem popsal výše) dostanete výsledky pro daný den na ústřední obrazovce "Přehled" a více v prokliku do "Dnešní výsledky":

Dnešní výsledky jsou prezentovány v podobě skóre (a slovního popisu) pro tyto metriky:

  • Regenerace [0-10, vyšší=lepší] - metrika reprezentující vlastně větev parasympatikus našeho ANS.
  • Stres [0-10, vyšší=horší]- obdobně, reprezentuje sympatikus.
  • Readiness [0-100, vyšší=lepší] - hlavní metrika, která je výsledkem kombinace Regenerace a Stresu. Říká vlastně, zda si máte dát do těla, nebo spíše odpočívat, případně aktivně regenerovat.

Nemá cenu komentovat, na kolik Readiness (případně Stres a Regenerace) koresponduje s tím, s jakými pocity se ráno probudíte. To jsou odlišné světy. Mnoho uživatelů si chce z mé zkušenosti potvrdit svoje pocity. Biofeedback těla ale může být zcela jiný... Navážu na toto ještě v závěru.

🤔
Zároveň se zdá, alespoň na základě hlasu komunity, že výsledky jsou skutečně různorodé a zkušenost opravdu individuální. Já osobně vidím ve svých výsledcích jistý vzor podobný tomu, co jsem zažíval s MySasy. Tedy, že po fyzicky náročnějším dni (např. kolo, posilovna, kolo) mi následný den MySasy doporučila opět tvrdší trénink. Vysvětlení bylo, že jsem organismus "aktivoval" a můj nervový systém zvládne další nápor. Druhý vzor je, že po skutečně špatné noci dostanu zpravidla velmi špatné doporučení v rámci Readiness.

2) Příprava Optimálního pohybového plánu

Pohybový plán je postaven na základě výsledků měření a pracuje s intenzitou a progresivním zatížením, což je poměrně unikátní přístup.

Intenzita se dělí do 3 kategorií:

  • 🚶‍♂️Kroky [počet kroků] - tedy malá intenzita.
  • ❤️ Střední intenzita [kcal] - kam spadají aktivity jako cyklistika, svižná chůze, turistika atd.
  • 🔥 Vysoká intenzita [kcal] - kam se řadí třeba kardio, spinning atd.
3 kategorie intenzity aktivit

Vy si můžete v aplikaci nastavit oblíbené aktivity, které vám aplikace bude doporučovat v plánu.

Autoři aplikace také tvrdí, že algoritmus kalkuluje s progresivním zatížením, tedy, že plán nestaví "lineárně", ale v případě, kdy je to dle algoritmu vhodné, je zatížení zvyšováno. To se mi líbí, neboť posouvání limitů je možnost, jak růst a zlepšovat se.

3) Doporučení nejvhodnější aktivity pro daný den

Na základě měření, oblíbených aktivit a plánu, dostanete tedy doporučení pro daný den:

Plán a doporučení nejvhodnější aktivity

Plnění plánu, tj. jaké aktivity jste absolvovali - probíhá manuálně nebo synchronizací s Google Fit / Apple Health.

ℹ️
Celá ta myšlenka vlastně je, že na základě měření dostanete doporučení pro optimální pohybový plán a zatěžujete tělo, jenom když je na to organismus připraven, respektive v takové míře kdy je na to organismus připraven a tím prospíváte svému tělu a děláte i něco pro dlouhověkost… Protože čím dál více se ukazuje, že optimální pohyb je jednou ze základních ingrediencí dlouhého a hlavně zdravého života.

Spektrum doporučení Elongy

Níže pro ilustraci spektrum doporučení Readiness, které mi Elonga nabízela pro jednotlivé dny v průběhu testování:

Spektrum doporučení Readiness

Srovnání s ostatními - 🍎 &🍐

Časté otázky k MySasy a Elonga směřují ke srovnání s "konkurenčními" výrobky (chytré hodinky, náramky, prsteny). Ač jsem rozdíl vymezil jasně v prerekvizitách článku (jsou to koncepčně odlišná zařízení), může být zajímavé hledat případné spojitosti metrik těchto zařízení.

Tedy např. Readiness Oury a Readiness Elongy níže. Raději dodám, že Readiness Oury (a dalších zařízení) je úplně jiné číslo, které se kalkuluje naprosto odlišným způsobem, než jak to dělá Elonga. Doufám, že je to jasné. Mimochodem, o tom jak se kalkuluje Readiness Oury hovořím zde.

Nebo např. možnou vazbu nočního Resting Heart Rate z Oury a Readiness Elongy.

Nebo zkoumat, jaký vliv má množství restorativního spánku na Readiness Elongy... Tím už se ale dostávám trochu (hodně) za rámec této recenze... Více třeba po delším čase testování.

Závěrem

Dlouho jsem přemýšlel, jak tuto recenzi nazvu. Nakonec jsem zvolil "Elonga - MySasy pro masy?". Nyní bych rád zodpověděl tuto otázku. Elonga není pro masy. Pro masy je "náramek - krokoměr", který mi zhruba odhadne, kolik jsem spálil kcal a zavibruje, aby mě upozornil, že už dlouho sedím.

Já mám rád řešení a produkty, které jdou na věc jinak, možná i trochu proti proudu trendu. A to je Elonga. A myslím, že Elonga tedy je pro uživatele, kteří chtějí jít na věc trochu jinak, případně o level níže, do hloubky problematiky.

K tomu se váže největší problém, který s Elongou mám (a měl jsem ho i s MySasy). Je to black box ⬛. Je to něco, z kterého vylezou nějaká čísla a nějaká doporučení. A je na každém, zda tomu bude věřit, nebo ne.

Zcela upřímně, já tu víru (většinou) mám, protože jsem pokorný k vědě a poznání a věřím, že lidé z MySasy/Elonga mají know-how, které implementují do algoritmu svých produktů. Možná by stálo za to zamyslet se, jak by Elonga mohla dát uživatelům možnost nahlédnout lehce pod pokličku algoritmu výpočtu doporučení. Chápu, že to může být velmi složité, ale pro některé uživatele může být složité získat důvěru v relevanci těch doporučení. S jistou nadsázkou, připomíná mi to trochu jeden film...

Druhý problém, který můžete mít s Elongou, zejména při plnění plánu aktivit je nutná flexibilita. Ne každý může a chce ráno odpískat trénink, protože mu Elonga dala Readiness 9. Stejný princip ale má i MySasy:

Variabilita srdeční frekvence je cenným nástrojem pro sledování vašeho celkového zdraví a pohody. Různé wearables k této metrice přistupují různě. Elonga je pro mě vědecky založený kompromis/překladatel složitého biofeedbacku lidského těla.

💲
Pokud Elongu objednáte do konce 20.6. 2024, budete mít doživotní předplatné aplikace zdarma. Kolik bude stát předplatné posléze, není nyní známé.

Samotné zařízení stojí aktuálně 1890 Kč.

Pořídit jej můžete zde: https://fitnesator.link/elonga

Video-verze