Fitnesátor: Den zúčtování (2023)

Fitnesátor: Den zúčtování (2023)

Co se fanouškovství týče, nefandím příliš novoročním předsevzetím a už vůbec né ve fitness smyslu "od teď začnu" běhat/posilovat/jezdit na kole, dosaďte si sami.

Brace Yourself: My First New Year's Resolution – My Mosaic Life

Naopak, jdu na to z druhé strany a fandím celoročnímu pohybu a tím si definuji jistou laťku, kterou se snažím následující rok alespoň o chlup přeskočit. A právě závěr roku pro mě je příležitostí se ohlédnout za svými fitness daty z wearables zařízení za posledních 12 měsíců a zhodnotit si je.

V tomto článku se tedy podívám na to, jaký je můj výchozí arzenál pro sebe-měření, jaká data sleduji a jak.

📐 Měřící arzenál

⌚Již šestým rokem používám hodinky/sporttester Garmin Fenix 5. Jasně, není to nejposlednější hi-tech verze. Já sleduju nové verze zejména této řady hodinek, už jsem měl párkrát v košíku Fenix 7 PRO, ale ke koupi zatím nedošlo. Zejména proto, že pro moje účely (čas, vzdálenost, GPS, rozumná kvalita snímání HR) je to stále velmi dobré zařízení s pořád výbornou výdrží baterie.

💍Pokud nejste na těchto stránkách poprvé, asi víte, že se zabývám chytrými prsteny. Můj primární chytrý prsten je stále Oura ring, a nedávno mi v aplikaci ohlásil výročí 4,5 roku. Právě společná historie, a tedy spousta historických dat je jedním z důvodů, proč jsem tomuto gadgetu stále věrný.

Chytrý prsten vhodně doplňuje sporttester zejména pro data z oblasti noci a díky své neinvazivnosti je mnohem pohodlnější. V případě srovnání Genix 5 a Oura hovoří pro Ouru také jednoznačně kvalita spánkových dat.

🆕
Aktuálně testuji zařízení Elonga z dílny mySasy týmu. Jde svým pojetím proti proudu pojetí klasické nositelné elektroniky (měření HRV a odvozených metrik probíhá pouze ráno a to cca 3 minuty) a to se mi líbí. Brzy budu sdílet recenzi.
Speciálním wearables zařízením jsou chytré fotbalové chrániče XSEED, s těmi jsem absolvoval několik zápasů. Recenze je k dispozici zde.

📊 Data

Pokud to hodně zjednoduším, tak užívání nositelné elektroniky se skládá, nebo by se mělo skládat (aby to mělo smysl) ze tří částí:

  1. Nošení wearables = sběr dat
  2. Vyhodnocení dat
    1. v krátkém horizontu (dny a týdny)
    2. v dlouhém horizontu (měsíce a roky)
  3. Evaluace cílů a zhodnocení životního stylu

🚴‍♂️ Aktivity

Na záznam aktivit používám primárně Garmin a jde zejména o sledování kroků, cyklistiku, běh, a silový trénink, méně pak o další sporty a aktivity (hiking, squash, fotbal atd.).

Nepovažuji ze zcela optimální prostředí Garmin Connect pro účely vyhodnocení a sledování statistik a trendů, hledal jsem tedy jinou aplikaci, a našel jsem. RunGap. Umožňuje propojit se s celou řadou služeb a nabídnout velmi jednoduché grafy s možnosti filtrování.

Roční pohled

Odzoomování na úroveň let mi dává slušný nadhled a jasný indikátor toho, zda jsem tu loňskou laťku přeskočil, nebo ne. Na parametr přeskočení můžeme pohlížet následujícími způsoby:

Doba trvání všech aktivit
Překonaná vzdálenost všech aktivit
Zdolané převýšení všech aktivit

Ke zdolanému převýšení a vzdálenosti přispěl mj. poměrně náročný vandr rumunským pohořím Fagaraš, o kterém jsem reportoval zde:

⛰️Vandrování po Rumunsku 🥾
Jak jsem nastiňoval v loňském článku níže, jednou ročně je mým záměrem vydat se za hranice republiky na vandr do hor. Letošní volba padla na Rumunsko a Fagarašské hory, což je nejrozlehlejší pohoří Rumunska. Vandrování po OlympuVandr po pohoří Olymp v říjnu 2022 - zkušenosti, tipy triky.FITNESATORFitnesator Tento článek

Konzistence v průběhu roku

Zajímavý pohled může nabídnout také měsíční srovnání, které hovoří klasicky v duchu více odpočinku (a večírků 🥳) v prosinci:

Aktivity vs. kontinuální pohyb

Mimo sledování samostatných aktivit kladu důraz také na kontinuální pohyb, který se dá +- sledovat prostřednictvím kroků, zde může posloužit např. agregovací zdravotnická aplikace iHealth, která sbírá data z Garmin, případně Oury, Ultrahuman, Ringconn:

Ke kontinuálnímu pohybu mohu doporučit mj. výškově nastavitelný stůl a pás, více zde:

(Nadčasový) covidový (a následně pohybový) homeoffice
Vzpomínáte si na tu dobu, kdy se šily roušky jako o závod a firmy posílaly s (ne)chutí svoje kancelářské zaměstnance na homeoffice? Já jo, tehdá onehdá v bytečku 2+1 s malým miminem. Odpracovat delší časový úsek s notebookem na klíně rozvalený na sedačce bylo neudržitelné a zdravotně příliš

💤 Spánek

Spánek považuji za neméně důležitou složkou zdravého životního stylu hned vedle pohybu a aktivit. Mnohdy je pro mě tato oblast ještě větší výzvou než zdolávání kilometrů, a to i vzhledem k existenci dvou synů (3 a 5 let) 👨‍👦‍👦.

V oblasti spánkových dat výborně poslouží vestavěná funkcionalita Trends v aplikaci Oury:

Pokročilé možnosti, včetně hledání korelace, pak nabídne webová verze aplikace:

No, a s nějakou další analýzou může pomoci například nástroj ADA v ChatGPT 4.0:

Korelace HRV s ostatními metrikami Oura

Co dál?

Rok 2023 není prvním, kdy si dělám toto roční ohlédnutí. Je však prvním, kdy ho aktivně sdílím. Jádrem toho reportu vlastně je, že pokud chcete něco zlepšit, musíte znát výchozí stav, tedy nějak jej změřit.

If you can’t measure it, you can’t improve it. 
– Peter Drucker

Letos jsem bez tréninku polknul hradecký půlmaraton. Neříkám to proto, že jsem borec, ale spíše lehkovážník. Až doposud jsem bral takové závody zejména jako psychologickou výzvu a trénink vůle. Nyní, ve věku 35 let to pro mě byla poměrně bolestivá záležitost následovaná docela dlouhou regenerací.

Tím chci vlastně říci, že více než to, zda sloupeček trvání aktivit roku 2024 bude minimálně stejně vysoký, pro mě bude důležitá také kvalita provedení a načasování dané aktivity, stejně tak dostatečnost následné regenerace.

Na závěr doporučím 2 zajímavé knihy z nakladatelství Melvil, které s tímto tématem velmi souvisejí:

Peter Attia ve své knize Přežít (Outlive) hovoří o cvičení jako o nejmocnějším léku na dlouhověkost a akcentuje také důležitost stability a správného pohybu k prevenci zranění a podpoře dlouhověkosti. O zranění a prevenci velmi názorně a v kontextu hovoří také kniha Sport je bolest (od Michala Novotného), kterou mám aktuálně rozečtenou.

Video-verze: