Expedice Croozer 01 - demo verze

Expedice Croozer 01 - demo verze

Několikrát jsem se nadchl, když jsem si opakovaně četl excelentní report o běhání s miminem, viz odkaz níže. Mnohokrát díky za něj!

Gearlist ultraběžce s miminem - blog.pod7kilo.cz Cestování s dětmi
Cestování s dětmi je úplně jiná disciplína. Tím víc pokud nejedete do hotelu, ale pod stan. Podívejte se na gearlist pro cestování s miminem.

A tak jsem si řekl, že mě velmi láká absolvovat se svým výrostkem něco podobného (nominován byl tříleťák, jednoročko si ještě musí počkat, než se osamostatní od matčina prsa). Abych byl co nejvíce připraven, rozhodl jsem se realizovat první, nebo nultou, chcete-li, fázi expedice v demoverzi  "kousek za barákem, jedna večeře, jedna noc, jedna snídaně".

Očekávání a výchozí podmínky

Sliboval jsem si od toho základní test potřebného vybavení a také absolvování jedné noci pod širákem (případně plachtičkou), to byla pro syna premiéra, doposud jsme spali pouze ve stanech. Já zároveň nespal dříve ve dvou v hamace, která byla zvolena společně s plachtičkou namísto stanu zj. kvůli gramáži.

Malinko jsem se také obával stesku po mamince, protože syn je zvyklý, že spí hned ve vedlejším pokoji a večer od ní dostane minimálně jednu pusu na dobrou noc.

Výbava

Jako rodina jsme celkem fanoušci (cyklo)vozíků Croozer, které jsou v poměru cena/výkon pro nás plně dostačující a v našem vozovém parku se aktuálně nachází jednomístná i dvojmístná verze. Jsou staršího vydání, ale slouží stále dobře.

Hezky-česky gear-list na demo verzi čítá zejména následující:

 • Croozer jednomístný
 • hamaka dvoumístná
 • malá nafukovačka
 • celta jehličkovaná natěžko
 • plachtička (zůstala nepoužita)
 • dekospacák Ice Flame 20D
 • spacák pro tříleťáka
 • expediční pyžámka (moje zůstalo nepoužito)
 • Pepina (knižní i plyšová)
 • čelovka s červeným světlem (bo si nechceme rozhodit cirka rytmus)
 • strava,voda a vaření (americká pánev, buřty, chleba, okurka, sirky a zapalovač)
Základní gear-list

Trasa

K trase samotné není moc co dodávat, cca 2,5 km tam, to samé zpět. Obecně se nepovažuji za žádného ultraběžce, takže formát takové expedice byl a bude spíše tak maximálně indiánský běh či tlačenka/bržděnka s ohledem na terén a jeho sklon.

Na demo-expedici samotné

Vyrazili jsme v sobotu okolo šesté večer na předvybrané místo, založili tábor (já napnul hamaku a tříletko nasbíral klacíky) a šlo se na ohýnek a buřtovou večeři.

Základní tábor připraven, klacíky na buřty také

Volné chvíle před a po konzumaci jsme věnovali zejména přinášením dalších klacíků k ohni a také tréninku hodu kamínkem, jednalo se o volný styl a také styl "žabičky".

Západ slunce a jeho odraz na hladině nás na kutě příliš nehnal, do cejch jsme se dostali okolo 10té večerní a věnovali ještě pár minut četbě "Pepiny".

Hamaka na takové poledně-klidové vyvalení byla pro nás dva již ověřená, ale nyní si nejsem jist, zda bude do budoucna vhodnou formou na párové nocležiště. Kluk spal asi poměrně dobře, ale jeho časté převalování po mně, mě často budilo a skoro jsem i uvažoval, že si ještě ustelu na zemi na celtě. Co se týče spánkových metrik, horší noc už jsem dle Oury dlouho neměl:

Spánek dle Oury 3

Ráno bylo velmi příjemné, tříletko ho strávil konzumací piškotů a četbou, uklidili jsme po sobě ohniště, sbalili vercajk a vyrazili jsme domů na nutričně zajímavější snídani. Po cestě zpět jsem si všiml, že odpružení vozíku dostává v terénu docela zabrat, takže pro příště se určitě musíme zamyslet nad více nalehko vybavením.

Ráno se podávaly piškoty a proběhla volná četba

Obecně to byl myslím kvalitně strávený čas se synem s prostorem na povídání, mlčení, hraní si, a to všechno mimo krabice (auta/baráky). A to považuji za vůbec nejdůležitější výstup celé akce.

Spací zamyšlení a co dál?

Takže pokud to shrnu, demo-mise úspěšná, příště půjdeme pravděpodobně zase do hamaky, ale zkusím si připravit argumentaci tak, aby syn ležel spíše vedle mě než na mně, případně můžeme zkusit ležet nohama naproti sobě.

Pátral jsem i trochu dál a nabízející se další varianty:

1) 2 hamaky - trochu mám strach, aby se syn nevysypal, ale existuje celkem dost "side by side" varianta, takže by to bezpečnostně i blízkostně mohlo fungovat, znamená to však s sebou brát druhou hamaku a také hole.

https://kempoo.com/camping/two-person-hammock-camping/

Lze realizovat samozřejmě i formu nad sebou, ale obávám se že dvouhamaková varianta narazí na neprůstřelné "chci spinkat u tatínka".

2) Hamako stan - tím už se vzdalujeme od aktuálního vybavení a také navyšujeme gramáž a rozpočet, ale tyto produkty vypadají velmi zajímavě

3) Další - nabízí se s samozřejmě klasický stan, nebo klasika na zemi. Ale obecně, hamaka pro dva mi připadala vzhledem k našemu vybavení jako win-light varianta.

Mám v hlavě trasu na 2-3 dny na příště, na plnou verzi expedice, budu sdílet, jak proběhla, po jejím skončení.

EXPEDICI ZDAR!