⏳Časotvorba pracujícího otce

Moje obsáhlejší verze příspěvku do knihy Tomáše Vachudy - Časotvorba.

⏳Časotvorba pracujícího otce

Před časem se mi naskytla příležitost přispět do knihy Časotvorba Tomáše Vachudy. Tedy knihy, kterou sám autor charakterizuje v jedné větě takto:

Zaujalo mě to. Zaujalo mě to velké sousto, jakým je problematika času & energie & produktivity. Už za to má autor můj neskonalý obdiv a respekt. Kniha před pár týdny vyšla jako e-book a aktuálně ji čtu a je výborná.

Časotvorba – Vytvořte si každodenní dovolenou
Toužíte mít více času? Vytvořte si ho. Časotvorba vás naučí prodloužit své dny, abyste získali svou každodenní dovolenou.

Do knihy jsem přispíval zejména v režimu rodič (mám dva kluky, 3 a 5 let), ale využil jsem příležitosti a prolnul svoje tipy & lifehacky v širším okruhu mých zájmů, viz můj medailonek:

Začněme nejprve tím hlavním, dětmi a rodičovstvím.

👨‍👦‍👦Low-tech táta

Narození dětí mi dalo úplně jinou perspektivu na vnímání svého času. Vlastně už jej nevnímám jako svůj čas, ale jako čas společný. A k tomu se váže to, že mnohem víc přemýšlím, čemu chci čas & energii & pozornost věnovat.

Bývaly časy, kdy jsem byl schopen pro -kalit/-netflixovat/-zevlit (doplň si ;) celý víkend. Dneska už bych vlastně měl výčitky, a to zejména kvůli dětem. Celé to asi pramení z teze, že oni prožívají dětství jen jednou a moje přítomnost, fyzická a duševní, jako otce, je esenciální pro jejich zdravý rozvoj.

Atomový táta

Celý tento oddíl, pokud jej zaneseme do teorie knihy Atomové návyky, se nese v duchu identity. Identity dobrého rodiče, identity táty, který tráví kvalitní čas s dětmi. Je to náročné, někdy velmi. Říká se, že výchova je náročná, pokud ji děláte správně. Věřím, že kvalitní čas s dětmi je investice do jejich dobrého rozvoje.

Na osvojení této identity bylo a je potřeba pořád makat 😉

Pokud svoji myšlenku zjednoduším a zasadím do konceptu Jamesa Cleara (autora Atomových Návyků), postavil bych to takto:

Koncept Atomového táty

Pokud si osvojíte tuto identitu, musí jít zákonitě celé řada aktivit, kterým jste dříve věnovali čas, trochu stranou. Ale nebojte, mám na to nějaké "hacky".

Ústřední témata, která mnou v této podkategorii rezonují nejvíce jsou:

  • Digi-nástrahy
  • "Kéž bych tolik nepracoval"
  • Rodičovský "multitasking"
  • "S dětmi se nevyspíš. Nebo ano?"

Digi-nástrahy

Digitální technologie a děti jsou obrovské téma. Skvělou knihou, která se tomuto tématu věnuje je Hry, sítě a porno.

Já to ale vezmu z druhé strany. Vybaví se mi příběh o tom, jak školkové dítě nakreslí své rodiče - a jednoho z nich automaticky nakreslí s mobilem v ruce, jako by to bylo nedílnou součástí rodiče samotného. Symbolicky to je pro mě vztyčený varovný prst. Je to dětská intepretace nedostatku pozornosti a času ze strany rodiče - mnohdy ryze kvůli "dopaminové závislosti", nebo prosté přílišné pracovní vytíženosti.

Z toho plyne jedno z mých pravidel:

Před dětmi nescrolluji.

Mobilní telefon a podobná zařízení vysávají energii (čti: dopamin), který pak chybí při interakci s dětmi. V této oblasti dlouhodobě experimentuji a hledám optimální cestu, více např. skrze #digitální-detox. Může jít o návyky a techniky zamezující použití sociálních sítí, využití hloupých telefonů atd.

"Kéž bych tolik nepracoval"

Volně navážu na předchozí řádky. Jedna z nejčastějších lítostí, kterou lidé vyjádřili na smrtelné posteli je právě "Přál bych si, abych býval pracoval méně."

A já to mám na paměti hlavně nyní v období raného dětství, kde je pozornost rodičů vůči dětem nejdůležitější. Mimochodem, nejvíce jsem si toto uvědomil v průběhu covidu (zavřený doma a vidí se batolit batole každým dnem), přecejen něco dobrého přinesl.

Beru to tak, že čas strávený v práci by v průběhu života neměl být konzistentní. Někdy je potřeba se práci věnovat více (např. v době "zaučování"), někdy méně. Jasně, ne každý má ten čas zcela pod kontrolou, ale je to o hledání kompromisů.

Rodičovský "multitasking"

Jak je Vám možná jasné z řádků výše, odpovídání na e-maily a hraní Kulišáka (to je mimochodem výborná desková kooperační hra), není multitasking, který bych měl na mysli v pozitivní konotaci.

Dobrý rodičovský multitasking, jak ho vidím já, je sdílení prožitků. Je to někdy na lehce na úkor jednoho "tasku", ale ve výsledku to je za mě win:win.

Uvedu příklady:

1) 🏃Dříve jsem chodíval běhat sám a nebyl jsem ničím limitován. Od té doby, co se narodili kluci, běhám s kočárkem, nebo vozíkem. Neuběhnu většinou tolik, někdy je potřeba vyřídit občerstvení, jindy chce dítko ven... ale je to společně strávený čas, a také vzor.

2) 🥾Dříve jsem chodil na vandry s kámošema, to se snažím pořád. Nyní beru staršího na tzv. expedice - někdy s přespáním, někdy bez.

3) 🔧 Práce. Všem bezdětným říkám, ať si postaví barák ještě před narozením dětí. S nimi to jde velmi těžko. Ale je potřeba je zapojovat.

4) 🧖‍♂️Dříve jsem chodil jednou týdně do sauny a dal si alespoň tři řádná kola. Dneska musím jít do kompromisu a malými krůčky zvětšovat dávku. Kluci vydrží v sauně zatím desítky sekund a je to tedy o fixaci návyku, zvykání si... a cachtání se v bazénu.

5) 💼 Dříve jsem pracoval zavřený ve své pracovně víceméně v kuse. Nyní si dělám pauzy a jdu si s kluky "pohrát", nebo zacvičit. Je to příjemný "refresh" hlavy.

6) 🤙 Mým oblíbeným hackem bylo také vyrazit s kočárkem s sluchátky s mikrofonem vyřídit pracovní hovory a u toho uspat dítko.

V mém repertoáru však existují příklady, které jsem v rámci "správné výchovy" (tedy správného vzoru) narovnal, tedy např.:

1) 📺 Dříve jsem většinu večerů trávil u netflixů. Nyní každý den v klukům čteme knížku a poté, co usnou, pokračuji literaturou pro dospělé.

2) 🍽️ Dříve jsem často večeřel u televize, vleže, a dost hltal. Nyní, v rámci večerního rituálu, jíme společně, maximálně při hudbě a povídáme si, jaký jsme měli den.

"S dětmi se nevyspíš. Nebo ano?"

Děti a spánek jsou velké téma. Znám nářky o nevyspalosti kvůli dětem. Určitě existují fáze rodičovství, kdy spánek dostává řádně nafrak. Ale myslím, že se dají najít kličky.

Dříve jsem měl velmi nekonzistentní spánkovou rutinu. Děti mě naučily vstávat brzo a já velmi rychle přišel na to, že pokud chci daný den energeticky a emočně zvládnout, musím také chodit spát dřív. Dobrý experiment může být také odpolední šlofík s dětmi, chodí-li ještě spát. Osvědčenou praktikou může být také střídání rodičů při nočním vstávání k dětem. Doma také praktikujeme střídání při uspávání.

Společně s narozením dětí jsme narovnali mnoho prvků spánkové rutiny mezi niž se řadí zejména:

  • konzistentní doba uspávání (liší se v zimě a v létě),
  • poslední konzumované kalorie minimálně hodinu před spánkem,
  • poslední zářící obrazovky 60-90 minut před spaním, na čtení pouze červená žárovka Vitae,
  • chladná a větraná ložnice,
  • pomoci lepšímu usínání může teplá koupel dětí,
  • jeden z mých zvyků si osvojili i kluci - trochu hořčíku před spánkem, říkáme tomu "speciální pití".

Velké téma je světlo. Více o naší cestě za dobrý světlem rozebírám zde:

Budiž (správné) světlo
Už ani nevím kdy přesně proběhla mojí hlavou prvně myšlenka ohledně důležitosti “správného svícení”. Vím, že potřeba správně svítit se zvýšila zhruba tři roky nazpět po narození prvního syna. Říkal jsem si, přece při nočním přebalovaní a kojení nebudeme svítit bílým světlem. Tehdá jsem tolik nepátral po detailech a věděl

Ilustrace:

🧑‍💻Hi-tech týpek

Zde půjde možná o trochu kontroverzní téma. Já hodně akcentuji technologie, konkrétně nositelnou elektroniku. Nejsou must-have, ale věřím, že při vhodné aplikaci pomohou. Něco jako "dobrý sluha, zlý pán."

Celé se to vlastně nese hodně v heslu připisované Peteru Druckerovi:

If You Can't Measure It, You Can't Improve It.

Asi bychom našli více platných variací; zkrátka pokud to neměříš, nemůžeš to zlepšit, optimalizovat, nebo mít pod kontrolou. Osobně mi například chytrý prsten Oura Ring dává pocit jisté kontroly. Zejména nad dlouhodobou konzistentností mého spánku, který, jak vám jistě poví i Tomáš v knížce Časotvorba, je esencí pro optimální časotvorbu 😉

Zároveň vám wearables mohou dávat denní doporučení, identifikovat zdravotní problém, např. blížící se onemocnění a vlastně jsou takovým chytrým nástrojem prevence v rámci Medícíny 3.0.

⚕️Medicína 3.0
Tento článek nebude recenzí žádné tech-hračky, ale zpracováním tématu, které mnou už nějaký čas rezonuje a kontext mu dalo čtení knihy, kterou prozradím v závěru článku. ⚠️Na úvod klasický disclaimer, nejsem lékař a nedávám lékařské rady. Je nutné toto opakovat? A vlastně to, že nejsem lékař, mi myslím, dává možnost

V době psaní článku detekuji větší zájem i o zařízení z české dílny, které vám poradí, zda je vaše tělo připravené na větší či menší fyzickou zátěž.

Elonga - MySasy pro masy? Nejkomplexnější recenze
Před Vánocemi 2023 jsem dostal k testu zařízení Elonga od českých tvůrců MySasy. Elonga je vlastně velmi unikátní zařízení současného rybníku nositelné elektroniky. Jde o náramek bez displeje, zato však s optickým senzorem. Ten změří v krátkém 3minutovém úseku (ideálně ráno) vaši srdeční činnost, vyhodnotí data v mobilní aplikaci a

🚴Homo Cyklien

Homo Cyklien představuje mojí na-kole-do-práce-i-jinam-dojížděcí identitu. Je to pro mě mj. hack pro kompenzaci sedavého zaměstnání. I když já se často snažím v práci i stát.

(Nadčasový) covidový (a následně pohybový) homeoffice
Vzpomínáte si na tu dobu, kdy se šily roušky jako o závod a firmy posílaly s (ne)chutí svoje kancelářské zaměstnance na homeoffice? Já jo, tehdá onehdá v bytečku 2+1 s malým miminem. Odpracovat delší časový úsek s notebookem na klíně rozvalený na sedačce bylo neudržitelné a zdravotně příliš

A nacházím i další benefity, čerstvý vzduch, intenzivnější vnímání světla, žádné distrakce (radio apod.).

Můj režim je takový, že cestou tam, tj. ráno mám čistou hlavu a napadne mě spousta kreativních myšlenek. Optikou knihy Časotvorba jde o toulání myšlenek, které si užívám čím dál častěji.

Cestou zpět je hlava často unavená a já si pustím podcast nebo audioknihu (samozřejmě s "bezpečnými sluchátky"). Většinou jde o inspirativní obsah, který opět generuje zajímavé asociace a nápady...

💤Spánkový tester

Každý by měl být do jisté míry spánkový tester a zjistit si, co mu vyhovuje, a co ne. A zase se malinko vracím k wearables. Ty poskytnou totiž černé na bílém to, jaký vliv má libovolný spánkový test na kvalitu spánku (a rozpadlé spánkové metriky).

Jeden příklad za všechny - alkohol. Nesmírně trpím, když mám kocovinu. Je to silný negativní pocit, který ale časem odezní a "vychladne". Co však nevychladne je fakt, že pokud se zleju jak mužik, mám HRV na čtvrtině a RHR větší klidně o 30 %. Tahle vizuální datová konfirmace toho, jak zásadní vliv má alkohol na kvalitu spánku, je pro velmi odstrašující.

více zde

Na druhé straně si člověk může potvrdit, jaké látky a aktivity prospívají dobrému spánku a "dobití baterek".


Co si z toho odnést:

Pokud bych svoje tipy sesumíruju, vypadá to takto:

  1. Prioritizujte Rodinný Čas: Věnujte se rodině bez digitálních rozptýlení. Čas strávený s dětmi je neocenitelný a vytváří pevné rodinné vazby.
  2. Omezte Digitální Zařízení: Nescrollujte na sociálních sítích před dětmi. Umožní vám to být plně přítomní a zapojení do rodinného života.
  3. Adoptujte "Atomové Návyky": Malé, konzistentní změny ve vašem chování mohou mít velký dopad na váš život a život vašich dětí. Identifikujte se jako pozorný rodič a zařaďte tyto změny do vaší rutiny.
  4. Vyhněte se Pracovnímu Přetížení: Pamatujte si, že jedna z nejčastějších lítostí lidí na smrtelné posteli je, že by si přáli pracovat méně. Najděte rovnováhu mezi prací a rodinným životem.
  5. Zapojte Děti do Aktivit: Ať už jde o společný běh s kočárkem nebo výlety do přírody, sdílené zážitky posilují rodinné pouto a podporují zdravý rozvoj.
  6. Čtěte Dětem a Diskutujte Jako Rodina: Večerní čtení a společné večeře bez elektroniky podporují komunikaci a rozvoj vztahů.
  7. Udržujte Zdravý Spánkový Režim: Pravidelný spánek je klíčový pro dobrou energii a emoční pohodu. Experimentujte s různými rutinami, aby jste našli to, co vám nejlépe vyhovuje.
  8. Využijte Technologie Moudře: Nositelná technologie může být skvělým pomocníkem pro sledování vašeho zdraví a wellness, ale používejte ji s rozmyslem a zaměřte se na to, aby byla pro vás prospěšná, nikoli zatěžující.
  9. Jeďte na Kole do Práce: Využijte cestování na kole nebo pěšky jako způsob, jak zlepšit fyzickou kondici, snížit stres a získat čas pro sebe.
  10. Buďte Spánkový Tester: Zkoumejte, co funguje pro váš spánek a co ne. Užívejte technologie, jako jsou nositelné zařízení, k monitorování vašeho spánku a nalezení optimálních strategií pro odpočinek.

Jeden bonusový bod:

  1. Správné návyky v oblasti spánku, pohybu a výživy jsou investicí do sebe sama i za horizont událostí. Já chci být nejen dobrý tátou, ale také jednoho dne i výkonným (časově i fyzicky) dědou svých vnoučat.

Video-verze