OpenRun Pro vs. OpenComm - další sluchátková výzva

OpenRun Pro vs. OpenComm - další sluchátková výzva
OpenRun Pro či Opencomm?

Jak jsem již lehce nastínil v rámci příspěvku níže, problém, který jsem řešil je o tom, být slyšen a eliminovat okolní ruchy (děti, kolegové, provoz, další šumy atd.).

(Nadčasový) covidový (a následně pohybový) homeoffice
Vzpomínáte si na tu dobu, kdy se šily roušky jako o závod a firmy posílaly s (ne)chutí svoje kancelářské zaměstnance na homeoffice? Já jo, tehdá onehdá v bytečku 2+1 s malým miminem. Odpracovat delší časový úsek s notebookem na klíně rozvalený na sedačce bylo neudržitelné a zdravotně příliš

Do jisté míry tuto funkci plnil zmíněný Thronmax Mdrill Pulse, jehož zásadní nevýhodou je, že je pevně připoután (USB kabelem) k pracovními místu a snižuje tak notně Váš manipulační prostor. Druhotná nevýhoda plynula z kombinace s využitím sluchátek WH-1000XM3 (aktuální model je 1000XM5), které odcloňují (v případě NC - Noise Cancelling) případně zkreslují (v případě ambient sound) Váš hlas a člověk si není jistý, jak je slyšen, protože se sám neslyší (přirozeně).

S návratem do kanceláří se problém oživil, protože se někteří kolegové do kanceláří navrátili, ale online meetingy se staly tak nějak standardem. A není vůbec hezké, pokud do Vašeho konferečního hovoru pouštíte x dalších zvukových vstupů včetně kolegů, tiskáren, kávovaru atd.

Důkladně jsem tedy začal zkoumat možnosti sluchátek s mikrofonem s NC, ale hledal jsem vlastně obojživelníka, do kanceláře (korporátní i domácí) a také do aktivního života, tedy ergonomicky pohodlná a lehká sluchátka, která budu moci využít při chůzi, běhu, na kole, s kočárkem, i případně v posilovně. Čím více jsem pátral, tím více jsem směřoval do segmentu Bone conduction sluchátek.

Primární konzumní využití je v mém případě na mluvené slovo, tj. podcasty a audioknihy, a ΑaΩ pro mě bylo téma bezpečnosti.

Toto téma má dvě odnože:

  1. bezpečnost okolně-vnímací
  2. bezpečnost zdravotní

Bezpečnost okolně-vnímací

Tahle odnož je pro výrobce bone conduction sluchátek geniální marketingová příležitost, protože princip bone conduction je takový, že máte volné sluchovody a tudíž jste schopni slyšet okolí standardně (Air conduction).

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Bone_conduction

Bone conduction má poměrně dlouhou historii, táhne se až k 15. století, kdy jistý Gerolamo Cardano zjistil, že pokud si hluchý člověk vloží tyč mezi zuby a druhý konec připojí k hudebnímu nástroji, dovede těmi vibracemi slyšet [2].
Toho svého času využíval i slavný Ludwig van Beethoven [3] a také Bedřich Smetana [4], který používal vibrace jako náhradní vjem zvuku. Někdy kladl peřinu na struny otevřeného klavíru a tvrdil, že mu to aspoň duní.

Bezpečnost zdravotní (dlouhodobá?)

Tuto odnož ve veřejném prostoru moc nenajdete, proč také, že. Vždyť bone conduction sluchátka fungují primárně na technologii Bluetooth a ta je přece neškodná. Žejo?
Abych byl upřímný, pouštím se do neprobádané oblasti, která zavání mnoha konspiračkama.

EMF (Electromagnetic Fields), tedy elektromagnetická pole a jeho záření jsou všude okolo nás a ani si to vlastně neuvědomujeme. Pokrývají vše od světla, přes radiovysílače, wifi-routery, zaření z mobilů, laserů, mikrovlnek, rentgenů a mnoho dalšího. V zásadě se EMF dělí na ionizující a neoinizující záření (nebo-li radiaci, ale tento pojem má nádech jisté destrukce).

https://www.uib.no/en/hms-portalen/75292/electromagnetic-spectrum

Bluetooth, které nás v případě sluchátek zajímá nejvíce, spadá, stejně jako Wi-fi, nebo RF signál z mobilu, do neionizujícího záření. To je obecně považované za bezpečné, nicméně je možné, že máme málo informací v kontextu čas, dávka, vzdálenost (zařízení a našeho těla).
WHO v roce 2011 zařadila tato záření jako možný karcinogen [5]. Různé subjekty přistupují k této problematice různě. Například Kyperská národní komise pro životní prostředí a zdraví dětí radí mj., abychom "nedávali dětem do 14 let mobily s wifi, totéž platí pro těhotné ženy, nenosili mobil do ložnice, používali handsfree atd."[6]
Jsem velmi opatrný k různým konspiračním teoriím, ale v tomto případě je na místě se ptát, zda nejde skutečně o nové cigarety. Osobně k tomu přistupuji formou "všeho s mírou" a dopřávám si tolik doušků offlinu a minimalizace EMF, kolik jen dovedu. Just in case. Rád si jednoho dne řeknu, že jsem byl možná až moc opatrný.

Mimochodem, obrátil jsem se přímo na výrobce Shokz s dotazem na EMF a jejich odpověď byla až příliš bohorovná na můj vkus:

"Please believe that we've tested the necessary thing before the product is out of the factory. It wouldn't bring your body any damage. Please don't worry about it."


Po takové odpovědi bych byl ještě opatrnější a otevírají se tím vlastně další otázky, co je "the necessary thing", jak bylo testováno, jaké jsou legislativní limity, zda jsou dostačující a jak si mohou být tak jistí tím "any damage", zejména v horizontu let či desítek let...

Zpět ke sluchátkům a testování

Jistým procesem výběru a také i dílem náhody jsem se, i díky testuj.to, dostal ke sluchátkům Shokz OpenRun Pro a Aftershokz Opencomm. Obě sluchátka jsou od stejného výrobce, který si v mezidobí mezi jejich uvolněním do prodeje zkrátil název na Shokz.

Oba produkty jsem podrobně protestoval a detaily najdete v rámci videorecenze. Ve zkratce - kvalitou zpracování, ergonomií (nižší hmotnosti a kratší záhlavní oblouk), zvukem (novější technologie bone conduction - patrné to bylo zejména na kole za větru), ovládáním a pouzdrem ;) vyhrává OpenRun Pro.

I přesto mám nějak více v oblibě Opencomm, protože si s ním mnohem komfortněji (zejména pro druhou stranu) vyřídím hlasové hovory. A mohu tak činit i při pohybu, např. s kávou na sluníčku (což je ultimátní fithack, který zavádím do své denní rutiny).

Finální grafické shrnutí obou produktů

Abych si i sám ověřil, co mikrofony obou sluchátek jsou a nejsou schopné snímat, respektive co by měli snímat a neměli snímat (a v jaké kvalitě), otestoval jsem je trojboji posilovna (hudba na pozadí), běh a kolo (k tomu jako bonus nějaký vítr) s porovnáním toho co snímá běžný mobilní telefon, takže obrázek (poslech) si můžete na vlastní uši udělat sami.

Mikrofonový trojboj

Shrnutí testu na kanále:

Moje recenze na YT

🎧 AfterShokz OpenComm

🎧 Shokz OpenRun Pro

Zdroje

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Bone_conduction
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Gerolamo_Cardano
[3] https://www.goldendance.co.jp/English/boneconduct/01.html
[4] https://www.blesk.cz/clanek/celebrity-ceske-celebrity/436859/bedrich-smetana-ze-ztraty-sluchu-zacinal-silet-rika-skladateluv-pravnuk.html
[5] http://iarc.fr/wp-content/uploads/2018/07/pr208_E.pdf
[6] https://ehtrust.org/cyprus-policy-recommendations-cell-phones-wireless-radiation-health/

P.S. Některé odkazy jsou affiliate. Pokud zvažuješ pustit kačku, roztočit kola ekonomiky a uděláš to přes můj link, bude to vítané vyrovnání energií ve vesmíru ;)