Adam Sensor - chytrý prsten na... penis 🍆

Dostal se mi k testu Adam Sensor, což je unikátní zařízení, které si navléknete na penis a ono vám řekne, zda vaše erekce odpovídá vašemu věku.

Adam Sensor - chytrý prsten na... penis 🍆
🎶 v životě mám jenom jeden problém... ...a tím je můj penis, 🎶

Byl jsem ve své okolí jeden z prvních nositelů chytrého prstenu. Což před pár lety vyvolávalo vesměs podiv, co to vlastně na ruce mám. Moji humorněji založení přátelé to dokonce komentovali slovy:

"Tak co, už máš nějaký chytrý prsten i na to svoje ✒️?"

No a já po letech mohu odpovědět "Ano". Testuji totiž aktuálně Adam Sensor, což je nositelná elektronika určená výhradně pro pány.

Takže v tomto článku se podíváme na to, co Adam sensor je, co měří, a jaký to má vlastně význam. A budu anatomicky a terminologicky tak korektní, jak jen dovedu.

Co je Adam Sensor?

Adam Sensor je atypický a účelem velmi specifický kus nositelné elektroniky. Nositelná elektronika obecně slouží k měření tělesných, pohybových či spánkových metrik. Řada lidí si měří kolik ušli kroků 🚶‍♂️, spálili kalorií 🔋, jak dlouho spali 🛌 či jakou křivku krevního cukru🩸 udělal koblížek s nutellou ke snídani. Možností je celá řada.

Adam sensor se zaměřuje na metriku zcela opomíjenou. Jde o noční erekci. Noční erekce je přirozený jev, který probíhá nevědomky, "na pozadí" , zejména při REM fázi spánku. Odborně se tato erekce nazývá noční penilní tumescence.

Teorie říká že každý zdravý muž zažije během spánku 3-5 epizod erekce (trvajících celkem 1,5 až 3 hodiny). Tělo si tak udržuje zdravý mechanismus erekce tím, že dodává erektilní tkáni vysoce okysličenou krev.

K tomu, proč erekci vůbec měřit, se dostanu více později v článku, teď se podívejme na senzor samotný.

💍Hardware

Pokud to vysvětlím naprosto banálně, Adam Sensor je malá krabička (říkejme: základna) se šňůrkou. Šňůrka slouží k navlečení na penis. No a ten princip měření je vlastně docela jednoduchý. Během erekce nabývá penis na objemu, to roztahuje šňůrku, což zaznamená základna senzoru a provede záznam do integrované paměti.

Senzor disponuje také LED diodou k indikaci nabíjení, nabití, spárování a aktivaci zařízení. Součástí základny je samozřejmě také integrovaná baterie a konektor microUSB pro nabíjení. Sensor se dá také zapnout a vypnout prostřednictvím hw tlačítka.

Baterie má výdrž jednu noc, pokud budete měřit pravidelně, je potřeba tedy nabíjet každý den.

Aktuální verze, což mi potvrdili i výrobce, společnost Adam Health, je do jisté míry prototyp. Není zcela odladěná, základna by mohla být menší, provázek působí trochu nespolehlivě atd.

Ale po mých několik měření jsem vlastně nezaznamenal větší problém. Měl jsem obavy z velikosti základny a zda nebude překážet při spaní na břiše. To se nepotvrdilo.

📲Software

Adam Sensor je, stejně jako #chytré-prsteny, tichý sběrač dat. Data jsou přenášena prostřednictvím Bluetooth do mobilní aplikace AdamHealth (dostupná jak pro iOS, tak pro Android).

Základní navigaci v aplikace ilustruje tento obrázek.

Mobilní aplikace Adamhealth

Aplikace je velmi jednoduchá. Má pouze tři záložky:

  • Measurements - jednotlivá historická měření s proklikem do detailu měření.
  • Connect to Adam - slouží k nastartování nového měření.
  • Settings - základní nastavení profilu, hesla atp.

Aplikace senzoru 🍌 & měření

Průběh měření je velmi jednoduchý, nabijete si před spaním senzor, nasadíte jej na penis a aktivujte měření z mobilní aplikace. Ráno měření deaktivujete a počkáte na přenos dat.

Aplikace se vás také zeptá na subjektivní pocity ohledně kvality spánku.

Výsledky

Aplikace je aktuálně velmi strohá co se výsledků měření týče. Zobrazí se vám zejména graf, který znázorňuje "Tumescence Activity" tedy vlastně průběh noční erekce v čase.

Pokud se chcete dozvědět o své penilní tumescenci více, poslouží možnost "Analyse my measurement". Následně musíte několik hodin až dní vyčkat, neboť data jsou ještě stále validována člověkem na straně supportu. Poté dostanete do emailu pdf s výsledky.

Součástí výsledků jsou zejména tyto údaje:

  • Graf s vyznačenými "epizodami" - v příkladu níže 5 samostatných epizod
  • Celkovou dobu trvání
  • Trvání a kvalita erekce jednotlivých epizod

Tyto metriky by samy o sobě mnoho neřekly. Je to moc nebo málo? Proto je součástí pdf taky referenční tabulka "normálních hodnot zdravých mužů bez erektilní disfunkce" napříč věkovými kategoriemi.

Autoři doporučují provést minimálně 3 měření (po 3 noci) a hodnoty zprůměrovat. Já výše uvádím náhodně svoji nejlepší noc (221 minut) abych ukázal, jaký jsem chlapák.

Co dál?

Po přečtení řádků výše možná směřujete ke stejným otázkám, jako já. Co dál? Co z toho? Jaký je závěr? To jsou správné otázky.

⚕️
Erektilní dysfunkce je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci za účelem pohlavního styku
https://patients.uroweb.org/cz/glossary/erektilni-dysfunkce/

Adam Sensor může sloužit v několika případech, napadají mě zejména tyto tři:

  1. Erektilní dysfunkce (ED) - primárně může Adam Sensor sloužit k odhalení toho, zda případná ED je pouze psychologická, nikoliv fyziologická záležitost.
  2. Barometr zdraví - erekce nemusí být metrikou, která se váže pouze k sexuální aktivitě. Abnormální noční erekce mohou být také velmi důležitým varováním před celkovým zdravotním stavem souvisejícím s kardiovaskulárním onemocněním, cukrovkou a hormonálními problémy.
  3. Odrazový můstek - za kolik uběhnete 5 km? Kolik máte VO2Max? Cukr nalačno? To jsou dneska poměrně známé pohledy na to, jak měřit "svoje zdraví". Adam sensor nabízí další takovou metriku, podle které lze posuzovat svůj zdravotní stav. Může také sloužit jako referenční hodnota k jistému věku, tedy jako odrazový můstek. Na kvalitě erekce lze pracovat a spektrum prostředků je široké (cvičení, medikamenty, stres management atd.)

Věda možná poodhalí do budoucna více.

Závěrem

Co závěrem? Já bych za normálních okolností byl asi mnohem kritičtější k zařízení samotnému, i co se aplikace tyče. Je tam spousta příležitostí ke zlepšení. Základana Adam senzoru by jistě mohla být menší, mohlo by disponovat modernějším konektorem (např. USB-C), věřím, že lze odladit i "sňůrku" a další věci.

Samozřejmě, i aplikace by mohla být, řekněme, transparentnější. Aktuálně jsou ty výsledky měření se zpožděním, mimo aplikaci samotnou - to jest do emailu v .pdf.

Ale myslím že všechny tyto věci se dají zlepšit, výrobce na nich pracuje, a zároveň tyto věci nejsou zas až tak klíčové. Mnohem zajímavější je vlastně unikátnost toho zařízení. Oni tvrdí, že přišli s prvním chytrým měřičem noční erekce.

Noční erekce je metrika, o které se hovoří jen velmi málo. Aktuálně stojí tento senzor kolem 150 £ (≈4400 Kč), což je poměrně dost já aktuálně přemýšlím jak s tímto senzorem naložit. Nabízejí se různé experimenty ohledně zlepšení noční erekce. To si možná nechám na jiné téma.

Nicméně moje hodnoty jsou nyní poměrně dobré. Myslím, že senzor může primárně posloužit mužům kteří mají obavy o kvalitu své erekce, případně o prověření, zda netrpí erektilní dysfunkcí. A pokud trpí, může jim zařízení posloužit jako měřák kvality progresu.

Adam Sensor je k dostání zde:

Video verze: