RayBan Meta & AI beta (vs. ChatGPT)

RayBan Meta & AI beta (vs. ChatGPT)

Než jsem stačil vydat svoji recenzi chytrých brýlí Ray-Ban...

😎 Ray-Ban Meta - recenze chytrých brýlí
Jak jste měli možnost si všimnout, jsem docela fanda nositelné elektroniky (AKA wearables). Když vyšla v září 2021 první verze brýlí spolupráce Facebook & Ray-ban s označením Ray-Ban Stories, měl jsem dva důvody si jej nekoupit: * Nejsem příliš fanda slunečních brýlí - světlo potřebujeme a díky tomu, že jsme zavření většinu

... tak Meta přišla s funkcionalitou "Look and ask". Nutno dodat, že v rámci beta verze (Early Access program) a navíc pouze v US:

Look and ask

Ale to mě nezastavilo ji otestovat.

Jak se dostat do Early Access?

Udělal jsem pár věcí:

  • zamezil aplikaci přístup k lokalizačním datům,
  • aktivoval VPN a přemístil se virtuálně do New Yorku,
  • provedl update aplikace Meta View,
  • a vyžádal si v aplikaci "Early Access"
💡
Chvíli jsem hledal "free VPN for iphone" zkonzumoval bambilion reklamy, a pak si řekl "If You're Not Paying For Product, You Become The Product". Následně jsem využil NordVPN.
Pozor - některé VPN jsou na Early Access krátké.

Limity

Pořád mějme na paměti, že jde o Betu a Metu :) a Meta aktuálně sbírá zpětnou vazbu a vylepšuje svůj chatBot, který běží na AI modelu s legračním názvem LLaMA (Large Language Model Meta AI).

Již během mého testování došlo k posunu, v první verzi nedokázal nástroj přeložit český text, v druhé už ano.

Zásadní limit je samozřejmě nutnost připojeného telefonu (protože internet) a VPN (protože US).

Testy

Abychom měli nějaké srovnání, testoval jsem tím způsobem, že jsem vyslovil ten potřebný prompt, který aktivuje brýle, vyfotí fotografii, udělá analýzu a sdělí výsledek - ten také uloží textově v aplikaci.

No a pro to srovnání jsem následně manuálně tu samou fotografii nahrál do chatgpt a užil totožný prompt.

Takže:

Hey Meta, look and...

Tell me what you see

Už zde je patrné, že ChatGPT je ukecanější a komplexnější. Výtku mám k "wedding band" namísto Oura prstenu. Je možné, že Meta se zaměřila ryze na tu oblast mimo ruce a volant, protože to z pohledu první osoby dává větší smysl. Já vlastně jako ta osoba vím, že sedím v autě a ta otázka směřuje skutečně k tomu co vidím za tím předním sklem.

Kolik vody potřebuje tato rostlina

Myslím, že oba modely trefily tu rostlinu i celkem dobře způsob jak zjistit jestli potřebuje vodu.

Hádej, co to je

Nečekal jsem, že tipnou methylene blue, takže věsmes plichta. Opět, ChatGPT to rozvádí trochu obšírněji.

Jak mohu využít tuto surovinu

Opět bych řekl plichta, oba modely podle obalu rozpoznaly MCT olej. Rada ChatGPT dává asi větší smysl a je taková erudovanější.

Jak připravit kafe

Jak připravit kávu s obrázkem kávovaru - tady META selhala a tvrdila mi, že jde o kávovar na kapsle. ChatGPT na druhé straně nabídl v 7 bodech způsob, jak si kávu připravit. Jsou obecné, ale dává to hlavu a patu.

Co uvařit z těchto surovin

Zde jsem vyfotil obsah ledničky. Meta byla hodně obecná, mluví o sendvičích, toustech, salátu. V podobném duchu hovoří i ChatGPT, ale ta odpověď je trochu sofistikovanější, na druhé straně si trochu domýšlí ingredience, jaké mám a nemám...

A co z těchto surovin

Zde, jak vidno, zázvor a citron, to rozpoznaly oba modely, META se s tím moc nemazala, prostě přidat horkou vodu a hotovo. ChatGPT nabízí více "recept-verzi" s nějakou nadstavbou, třeba, že můžete přidat med.

Řekni mi něco homorného o tomto psovi

Tady asi nechám na vás, co je vtipnější. ChatGPT má možná trochu větší fantazii, bych řekl, komentuje tam velký stín a připodobňuje ho k žirafě.

Jakou rychlostí jedu

Další fotografie vytvořená ve vší bezpečnosti, tedy brýlemi a hlasovým povelem. Tady to bylo vlastně jednoduché, protože stačilo AI modelu vyčíst tu rychlost z palubní desky. A to zvládly oba modely.

Přelož mi vol1

Jak vidíte, jednoduchý překlad strojem psaného textu zvládly oba modely, ChatGPT přidal ještě info, že jde o češtinu a i nějakou omáčku okolo.

Přelož mi vol2

A i s tímto překladem si poradily modely celkem obstoje. Šlo o rukou psaný text. Navíc mojí rukou, což je vyšší level obtížnosti.

Závěrem

Mnozí možná oprávněně přidělí vítězné skóre ve prospěch ChatGPT. Ano, aktuálně nabízí lepší výsledky. Určitě jsou komplexnější a košatější. Nicméně zásadní devíza brýlí je to, že výsledek dostanete briskně, handsfree promtem a "do ucha". Tedy v kombinaci AI modelu a kusu Hardware, který můžete mít neustále s sebou, doslova na nose.

Jsou tady také disciplíny, které META AI ještě neovládá, ale má je ovládat brzy. Tedy například, rozpoznej tuto kulturní památku, tuto budovu apod. Navíc Meta AI neumí komunikovat česky, na rozdíl od ChatGPT.

Video-verze