Oura Ring Q1 2023 novinky - chronotyp a hodiny

Oura Ring Q1 2023 novinky - chronotyp a hodiny

Zatímco očekávám v rovině chytrých prstenů spíše významné updaty ze strany Circular a RingConn, společnost Oura Health přišla celkem potichu s některými novinkami, kterými do jisté míry následuje trend na trhu.

Pojďme si to rozebrat.

Určení chronotypu

Oura aktuálně dovede určit jaký máte spánkový profil AKA - jaký jste chronotyp. Jinými slovy, jestli jste ranní ptáče nebo pověstná večerní sova. Oura paradoxně není první v kategorii prstenů, neboť touto funkcionalitou disponuje již Circular Ring. A dále v oblasti wearables můžeme najít podobnou záležitost např. také u Fitbit zařízení, který jde ve zvířecí metafoře ptáčete a sovy ještě dál.

Chronotyp u Circular ring (vlevo) vs. u Fitbit (vpravo)

Oura aktuálně rozlišuje 6 typů chronotypů:

  • Early morning type - Brzké ranní ptáče
  • Morning type - Ranní ptáče
  • Late morning type - Pozdní ranní ptáče
  • Early evening type - Brzká večerní sova
  • Evening type - Večerní sova
  • Late evening type - Pozdní večerní sova.

Jedná se v podstatě pasivní informaci, která je kalkulována na základě posledních 30 změřených spánků delších 3h. Do algoritmu určení chronotypu vstupují tato data:

  • teplota,
  • aktivity,
  • spánek.

Jak vidno z galerie výše, každý chronotyp je doprovázen základními informacemi a doporučeními. Součástí je také kruhově vyjádřený optimální spánkový rozvrh pro daný chronotyp, viz níže příklad pro můj - (standardní) ranní ptáče.

Cesta k Chronotypu v app a optimálni spánkový rozvrh

Můžeme zde diskutovat, zda biologický chronotyp vůbec existuje, vědecká obec v tom nemá shodu, nicméně např. Prof Mathew Walker (autor knihy Proč spíme) uvádí k existenci biologicky daných chronotypů evoluční důvod. Tím je minimalizace času, kdy většina členů tlupy spí , tj. snížení rizikové doby možného ohrožení před nepřítelem (viz ilustrace níže). Věřím, že biologický základ chronotyp může mít, ale lze ho dost ovlivnit chováním a vnějšími podmínkami.

Osobně si myslím, že můj chronotyp sedí, ač jsem si ho navykl trochu násilněji až s narozením dětí. Ty vstávají aktuálně zkrátka poměrně brzo a já si spočítal, že výhodné pro mě bude nepřispívat k zhoršení zážitku vstávání pozdním ulehnutím do postele. Tím volně navazuji na další novinku, kontributor Sleep regularity (spánková pravidelnost).

Sleep regularity

Jedná se tedy o nový kontributor (tedy parametr, který vstupuje do výpočtu) metriky Readiness. Zahrnuje v sobě slovní hodnocení (Optimal, Good, , Fair, Pay attention) pro konzistenci spánkového rozvrhu za období posledních 14 dnů.

Doplňuje a zastřešuje tak vlastně aktuální doporučení ideální času "kdy jít do postele" (ideal bedtime).

Konzistence spánku je jedna z klíčových obecných doporučení pro kvalitní spánek, takže její zakomponování do doporučení Readiness rozhodně dává smysl 👌

Nový kontributor v rámci Readiness záložky

Body Clock

Třetí novinka jsou "hodiny těla" které de facto kombinují ve vizuální formě načasování předchozí noci v souladu se zmíněným chronotypem.

Body clock

Výše uvedené novinky jsou relevantní pro GEN2 i GEN3 (s aktivním předplatným), aktuálně mám verzi app 4.10.1, kde jsou novinky nasazeny.

Beta spánkové fáze stále beta

Kvůli automatizaci stahování spánkových dat jsem se dotazoval podpory na kdy je plánováno překlopení beta verze spánkového algoritmu do verze produkční. Customer service Oury je v těchto případech pověstným tajemným hradem v Karpatech. Nedozvěděl jsem se nic.

Nicméně, na základě mých osobních testů i testů Quantified Scientist se nová verze profiluje jako přesnější (v obou případech jsou měření porovnávána s referenčním zařízením Dreem2 EEG).

Konkrétně se Oura přibližuje v souhrném určení fází úrovně Apple Watch (což mě nepřestává fascinovat) a Fitbit zařízením. Slabší je zejména (ale to bývá pravidlem) v určení REM fáze:

https://www.youtube.com/watch?v=IE3lb-wAGNw&t=901s

Je dobře, že registrujeme, že Oura nespí na vavřínech a ono by to nebylo a ni v jejím zájmu. Je aktuálně jediným chytrým prstenem s modelem předplatného, ostatní konkurenti, ač měli pomalejší start, nezahálejí, a také, blíží se příchod možná (r)evolučního prstenu, alespoň co se velikosti týče. O tom zase třeba někdy příště.

🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN - https://fitnesator.link/ultrahuman
💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů