RingConn - recenze nejlevnějšího chytrého prstenu

RingConn - recenze nejlevnějšího chytrého prstenu

RingConn chytrý prsten je v poslední době nejskloňovanější ve smyslu žádostí na pokračování mého článku / YT videa, který jsem publikoval v půlce února 2023:

RingConn - první dojmy: příjemné překvapení
Jsem příjemně překvapen v mnoha ohledech. Obával jsem se, že chytrý prsten RingConn Smart Ring bude “Aliexpress-verze” Oura ringu GEN3…

Vlastně není divu, jde o nejlevnější prsten ze čtveřičky Oura-Circular-RingConn-Ultrahuman:

💰
RingConn můžete mít dočasně levněji. Domluvil jsem s nimi kód níže. Díky za případné využití mého affil odkazu.
https://fitnesator.link/ringconn
kód: PPM7D30L

Mimochodem, článek výše považuji za jistou prerekvizitu pro aktuální text (a také příležitost zlepšit traffic na těchto stránkách 😉).

V tomto článku se vlastně podíváme, co je nového a jak (případně jestli) se změnil můj pohled na RingConn, rád bych šel více do hloubky kvality dat a vůbec budu, s nabývajícími zkušenosti a pokračujícím vývojem u ostatních prstenů, kritičtější.

Zůstanu u klasického členění HW a SW, ač samozřejmě, HW se nezměnil.

Tak poďme na to 💥

💍
Pokud Vás zajímá více z oblasti chytrých prstenů, zkuste #pánprstenů

HW

V rámci HW, za což považuji prsten samotný a nabíjecí pouzdro, se toho příliš (od zmíněného článku) nezměnilo. Což je pozitivní. Pouzdro pořád považuji za velmi zajímavou offgridovou možnost nabíjení, kam si prsten odložíte (ovšem ne na moc dlouho - to by ruinovalo baterii prstenu) a nemá možnost se vám někam odkutálet. Není potřeba hledat kabel, zásuvku, při cestování je to výhodnější atd.

Baterie

Baterie je jedním z největších taháků RingConn, protože její výdrž skutečně atakuje týden, což je v mém srovnání s ostatními (Oura, Ultrahuman, Circular) nejlepší výsledek.


Prsten jsem nijak nešetřil, a přesto neposbíral mnoho výrazně viditelných škrábanců, což považuji za pozitivní. Abych v této sekci přecejen něco vytknul, prsten se mi poměrně často otáčí (správná poloha je mít nasměrované diody vůči spodní straně prstu) a to i přesto, že mám správně vybranou velikost. Může to však být pouze má uživatelská zkušenost, případně specifický případ tvaru mého prstu, RingConn nosím na prsteníčku. No a vzhledem k tomu, že prsten nemá žádný "hmatově ověřitelný indikátor polohy prstenu", musím správnost otočení kontrolovat vizuálně.

HW [-] & [+]

HW Plusy 👍 HW Mínusy 👎
kompaktnost prstenu "level Oura" nutná vizuální kontrola správného otočení prstenu
odolný povrch prstenu krabička nemá indikátor stavu baterie
nabíjecí krabička
váha prstenu
modrá dioda pro párování prstenu
🔗
Sledujte můj instagramový účet: instagram.com/fitnesator/ a YT kanál youtube.com/@fitnesator/

Jakákoliv aktivita, včetně odběru newsletteru pomůže provozu webu. Díky!

SW

Dlouho jsem s touto recenzí posečkával, až přistane nějaký významnější update aplikace/firmware prstenu. Nakonec těch updatů aplikace je celkem 5 (pracuji s iOS, ale na Android to bude dost podobné).

RingConn obecně zapracoval na marketingu, webových stránkách a Instagramu. Na webu tak přibyly nějaké základní informace např. o konceptu aplikace, základních přednostech produktu (6 důvodů proč) atd. Rozhodně posun.

Ukázka z webu RingConn

Výše zmíněný report "První dojmy" byl vystaven využívajíc verzi aplikace 1.0.3, aktuální verze je 1.5.0. Web RingConn bohužel nenabízí žádný pěkný Update/firmware log (jako má například Oura zde a zde a Circular zde), musel jsem si tak vysosat updaty ve formě postů ve fb skupině, která je přehlcená spoustou příspěvků typu "hůrá, přijel mi prsten", případně "hej! kdy mi přijde prsten?".

Jedná se o tyto verze s následujícím obsahem:

  • 1.1.0 -  synchronizace s Apple Health a Google Fit, editace času spánku, možnost 24 hodinového režimu zobrazení, prvního dne v týdnu, airplane mód, vylepšení spánkového algoritmu,
  • 1.2.0 - notifikace slabé baterie, zobrazení teploty, optimalizace zobrazení dat ve spánkové sekci, možnost přidávat subjektivní skóre uběhlého spánku, zlepšení procesu update firmwaru prstenu.
  • 1.3.0 - úpravy grafů, možnost editace cíle kalorií.
  • 1.4.0 - funkcionality "sleep schedule", lepší stabilita atd.
  • Spánkový algoritmus 2.0 - ten nebyl součástí update app/firmware prstenu, ale pouze novým algoritmem na serveru.
  • 1.5.0 - nové widgety pro iOS, rozšíření sleep schedule o bedtime schedule.

Zmíněné funkcionality rozvedu více v adekvátních kapitolách.

Základní navigace

Navigace v aplikaci dostála menších změn a myslím si, že je nyní přehlednější. Základní přehled poskytne obrázek níže.

Základní navigace v aplikaci RingConn (iOS)

Aplikace poskytuje dělení do 3 hlavních záložek (jak vidno ze zápatí aplikace):

  • Insights - obsahuje denní data v oblastech Summary, Sleep, Activity a Stress.
  • Trends - obsahuje data v týdenním, měsíčním a ročnímu pohledu.
  • Me - záložka obsahující nastavení a doprovodné informace.

Summary - Přehled

Přehledová obrazovka, tedy Summary (v záložce Insights), je pro mě největším zklamáním aplikace RingConn. Obsahuje skóre všech tří oblastí (Spánek, Aktivity, Stres) pro daný den, resp. noc, dále náhled do detailu pro tyto oblasti. Lepší obrázek zajisté poskytne obrázek.

Co bych vytknul nejvíce je to, že se Přehledová obrazovka nachází v části "Insights". Jenomže žadné insights, tedy alespoň tak, jak si je představuji já, nedostanete. Totiž, že jsem spal o 34 minut méně a ušel o 100 kroků více, než včera, to nepovažuji za vhled, ale čiré porovnání surových dat.

Reakce podpory na takovou zpětnou vazbu je taková neurčitá, posuďte sami:

FB

Uvedu vlastní příklad "insights"ve srovnání s Oura - otestoval jsem zcela exkluzivně a na hranici sebeobětování modelovou situaci "příchod ze svatby po několika drincích🍹 ve 3 ráno".

Očekával bych, že prsten takovou situaci vyhodnotí (na základě RHR, HRV, teploty atd.) a doporučí, abych se v daný den nepřepínal a spíše odpočíval a nechal tělo zregenerovat. To se ovšem nestalo, což silně kontrastuje s tím, co umí například Oura, více viz porovnání níže.

Spánek

V rámci spánkové oblasti dostanete za každou noc vysvědčení v podobě spánkového skóre 0-100. Pokud chcete jít do detailu, doporučuji rozkliknout novou možnost "Sleep Score Factors", které vám dají lepší vhled k tomuto skóre.

Spánkové faktory

Spánku obecně dominují z mého pohledu tyto metriky:

  1. Resting HR a HRV
  2. Spánkové fáze
  3. SPO2 a teplota

1. Resting HR a HRV

Klidový průměrný tep (HR) a Variabilita srdečního tepu HRV jsou velmi užitečné metriky, které dovedou nastínit jaká byla noc, případně, zda nebyl spánek něčím zatížen, např. pozdním jídlem, alkoholem atd.

Za velmi pozitivní považuji to, že se RingConn v měření těchto metrik neliší od Oura prstenu, ani od hrudního pásu, který jsem použil jako referenční v krátkém porovnávacím úseku v tomto článku:

24 hodin & 4 chytré prsteny - porovnání
Oura ring, Ultrahuman, RingConn a Circular v průběhu jednoho dne a jedné noci. Jaká data poskytují? Nakolik jsou data validní? Unikátní srovnání.

V testování jsem pokračoval a trend jasně naznačuje, že hodnoty jsou změřené, minimálně pro mojí osobu, velmi obstojně (čti: přesně). To potvrzuje graf níže, datoví vědci prominou, že jsem smíchal dvě metriky do jednoho grafu.

HR a HRV RingConn vs. Oura

2. Spánkové fáze

Čím více zkoumám spánek a možnosti nositelné elektroniky, tím více si uvědomuji nakolik je určení spánkových fází obtížná disciplína. RingConn se s ní pere poměrně důstojně (čti: průměrně). Po vydání spánkového algoritmu 2.0 jsem nicméně velkou změnu nezaznamenal.

Vzhledem k tomu, že RingConn nyní neumí exportovat hrubá data včetně hypnogramu, obtížně se porovnávají data. V návaznosti na minulý článek uvedu další noc (s referenčním zařízením Dreem2 EEG) a porovnání nechám na vás.

Porovnání jedné noci a dvou spánkových algoritmů RingConnu

3.SP02 a teplota

Pro SPO2 a teplotu nemám jiné referenční zařízení, než Oura prsten. Co se SPO2 hodnot týče, dostávám velmi podobné hodnoty od obou zařízení, zpravidla max +- 1 %.

V teplotě takovou shodu lze nalézt nelze, nebudu z toho nyní vyvozovat žádné závěry, protože to lze přečíst i k tomu, že aktuálně testuji obě zařízení na různých rukách, a tady teplota může být různá (obzvláště pokud mám např. jednu pod polštářem atp.). Teplota je na rozdíl od Oury, uváděna v absolutní hodnotě s uvedením odchylky od baseline.

Oblast Spánek

RingConn také umí detekovat šlofíky delší 15 minut, a to poměrně spolehlivě. A kdyby se mu to náhodou nepovedlo, je možné šlofik (AKA nap) přidat manuálně.

Aktivity

V oblasti Aktivity platí, co jsem nastiňoval v prvních dojmech, tedy, že zde neuvidíte izolované aktivity, a to ani aktivity importované ze zdravotnických aplikací iHealth a GFit.

Jako u všech oblastí, obdržíte souhrnné skóre, vesměs, čím více hýbete, tím větší skóre bude. Dále lze najít na této obrazovce informace o počtu nachozených kroků, spálených kalorií (cíl obojího lze editovat). Dále lze zobrazit dobu stání a také 2 grafy intenzity aktivit, které jsou vizuálně hezké, ale ani mně (považuji se za pokročilejšího uživatele) mnoho neříkají. Možná proto mi RingConn dává možnost takové grafy skrýt, případně přesunout prostřednictvím prokliku do EDIT funkce.

Oblast Aktivity

Stres

Oblast Stres je pro mě trochu nečitelné téma. Metriky v této oblasti jsou kalkulovány na základě HRV. Základem je tedy souhrnné skóre (kde ovšem neplatí, že nejvyšší znamená nejlepší), dále pak nabízí aplikace celodenní stres a spánkový stres s rozdělením na období před usnutím a v průběhu spánku.

Osobně dostávám dostávám pravidelně skóre z oblasti Normal/Medium.

Oblast Stres

Trendy

Uvedená data výše jsou, až na pár srovnávacích grafů, poplatná danému kalendářnímu dni. Pokud budete chtít pátrat v hloubi svých historických dat, poslouží záložka Trends v zápatí aplikace.

Tato sekce aplikace je skutečně monstrózní a komplexita zobrazení dat je zřejmě nejlepší ze všech chytrých prstenů. Fanoušci hloubání a analýz si přijdou na své.

Trendy umožňují zobrazovat data s týdenním, měsíčním a ročním náhledem.

Příjemné je, že se nemusíte prodírat haldou dat, ale lze si označit oblíbené, které se pak zobrazuji na hlavní obrazovce trendů.

Trendy

Konektivita, nastavení & ostatní poznatky

Velkým posunem od posledního mého článku je možnost synchronizace s Google Fit a iHealth. To však pouze ve směru z RingConn app, čtení externích dat aktuálně možné není.

Zajímavou perličkou může pro některé uživatele být možnost exportu denních kroků do iOS Zdraví (ostatní prsteny s výjimkou Oury, která uvolnila tuto možnost posledním updatem aplikace, to nyní neumožňují).

RingConn aktuálně nesdílí mnoho informací s ohledem na budoucí vývoj, nemá např. žádnou veřejnou roadmap (jako třeba Ultrahuman), těžko tak hádat, co můžeme očekávat. To co aktuálně postrádám (a konkurence tím disponuje), uvedu níže v oblasti SW mínusy.

Jako pozitivní oproti konkurenci (aktuálně Oura, Ultrahuman) vidím možnost živého měření HR a SP02 na vyžádání (prostřednictvím záhlaví app - Vitals).

SW [-] & [+]

SW Plusy 👍 SW Mínusy 👎
odladěná aplikace absence cloudu
většinou rychlá synchronizace žádné funkcionality ohledně predikce a sledování periody
velké množství dat v oblasti trendy nulová možnost uživatelských vstupů / tagování
živé měření žádné doprovodné cvičení pro dech, přípravu pro spánek apod.
airplane mód málo říkající oblasti aktivity a stres
možnost customizovat některé obrazovky app
feedback lze zaslat v app i se screenshotem
žádný model předplatného

Závěrem

Z velkého množství updatů za poslední období je myslím patrné, že vývojářský tým RingConn nezahálí. Slovy klasika bychom se ale mohli zeptat "bude to stačit"? Odpovědět si musí každý zájemce o koupi sám. RingConn je prsten s velice dobrou výdrží, zajímavou nabíjecí krabičkou, rozměrově a váhově velmi blízký lídrovi segmentu, Oura ring Gen3. Pokud budeme kalkulovat i s předplatným, tak stojí zhruba polovinu toho, co Oura.

Na základě mých testů zvládá velmi dobře svou práci na poli měření základních i odvozených metrik, jako HR, HRV, teplota, SPO2. Oblíbené spánkové fáze bych zhodnotil tak, že momentálně nenadchnou, ale ani neurazí.

Osobně nejsem schopný příliš mnoho vyčíst z denních dat, kam spadá oblast Aktivity a Stres. Své fanoušky si může najít robustní sekce Trends s velkým prostorem pro analýzy a porovnávání.

Návážu volně na "6 důvodů proč" z webových stránek RingConnu. Vesměs souhlasím, jen u důvodu "Less is more" bych rád viděl spíše něco ve smyslu "deeper insight is more", protože si myslím, že běžný uživatel potřebuje nějaký překlad, interpretaci změřených dat i v jiné formě, než jen ve skóre 0-100.

Takže, RingConn je poměrně vizuálně hezký a kompaktní produkt, který poskytuje překvapivě přesná a robustní data, nicméně interpretaci dat si (zatím) musíte udělat sami. Zároveň je velkým příslibem způsob a rychlost vývoje aplikace, z čehož by se dalo usuzovat, že v návaznosti na tento trend se dočkáme dalších vylepšení. Při psaní posledních řádků tohoto článku RingConn oznamuje, že verze 1.7.0 by měla obsahovat Workout monitoring.


🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
RINGCONN - https://fitnesator.link/ringconn
ULTRAHUMAN - https://fitnesator.link/ultrahuman

Video-verze: