Muse One Ring - Očekávačka - Prsten, který umí "všechno" ?!

Muse One Ring - Očekávačka - Prsten, který umí "všechno" ?!

Jak jsem již nastiňoval níže v článku o Iris (Velia), Samsung prstenu, nové generaci Circular a dalších, blíží se smršť nových chytrých prstenů.

🌊 Nová vlna chytrých prstenů- Iris, Samsung a další 💍
Můj zavedený postup ohledně recenzování chytrých prstenů je zatím takovýto: 1. Očekávání - článek & video realizované, když už existuje příslib toho, že prsten skutečně vyjde, tedy většinou s držením sizing kitu. V tento moment formuluji očekávání od prstenu, což se mi osvědčilo pro následné potvr…

A jedním z nich je právě Muse One Ring. Já se tak nyní vracím k zavedenému procesu tří publikací (viz níže) s první dílem, tedy Očekávání, kde zhodnotím, co aktuálně víme, a co můžeme od tohoto prstenu očekávat.

3️⃣

Kontext článku

Tento článek a související video vydávám ve chvíli, kdy vlastním Oura prsten třetí generace, Ultrahuman Air, Circular v1 (aktuálně bylo oznámeno "vydání v2"), švýcarský spasitel Iris se přejmenoval na Velia a kdy chytré prsteny vůbec zažívají velký boom, o čem svědčí velké peníze protočené v kickstarterových kampaních.

Mám také k dispozici sizing kit, což je standardní výbava pro správné určení velikosti prstenu finální prstenu. Specifikum chytrých prstenů je, že nejprve je nutné vybrat velikost, nejjistější volba je právě přes testovací plastové kroužky v rámci sizing kitu.

Proč Muse One Ring

Chytrých prstenů začíná velkým tempem přibývat, takže když nový zaregistruji, tak hned po myšlence "šmarjá, další prsten", následuje "V čem je tento prsten výjimečný? Přináší skutečně něco nového?"

Co se druhé otázky týče, našel jsem 2 funkcionality:

  • NFC pro bezkontaktní placení
  • Měření krevní tlaku

Pokud se toto potvrdí, bude Muse One Ring první prsten s těmito funkcionalitami. Ostatní funkcionality spadají, řekněme, do standardu.

Za zmínku také stojí tyto vlastnosti, které by mě však pravděpodobně samy o sobě nepřiměly k nákupu:

  • Otáčecí kolečko těla prstenu - to má sloužit pro jisté možnosti ovládání (např. aktivaci placení).
  • Doživotní předplatné, čímž se jasně vymezuje vůči Oura prstenu a jeho měsíčnímu poplatku za plnohodnotné využívání aplikace.
  • Podpora všech prstů.
  • Dva roky záruka.

Výrobce

Ještě než se dostaneme ke specifikům prstenu, podíváme se na zoubek firmě, která prsten vyrábí. Jde o indickou společnost Muse Wearables (Conzumex Industries), která byla založena v roce 2016 a v portfoliu má tyto produkty:

  • Hodinky Muse Watch, které prošly mimochodem (také) kickstaterovou kampaní.
  • Muse GTag - tedy přebrandovaný CGM senzor (na měření kontinuální glukózy v krvi) od Freestyle Libre s předplatným aplikace na vyhodnocení hodnot naměřených senzorem.
  • Nově prsten One Ring - který se kasá tím, že vybral nejvíce peněz jako smart ring a jde o vůbec nejrychleji vybranou kampaň.
Muse CGM, Muse hodinky a Muse prsten

Informace výše mě zejména asociují 2 záležitosti. V první řadě vidím díky domovské zemi a CGM senzoru velkou podobnost s firmou Ultrahuman. A dále, optimistickou optikou by se mohlo konstatovat, že by v Muse měli mít solidní zkušenost s oběma důležitými částmi vývoje nositelné elektroniky - HW i SW.

Bývám spíše skeptický s ohledem na naslibované funkcionality, ale co mě hodně překvapilo, byl detail článků na medium.com (odkazy na konci tohoto článku), které byly velmi konkrétní. Celé to působí dojmem, že jdete podpořit/koupit hotový produkt, nikoliv projekt, který budou čekat roky vývoje.

HW

Pojdmě si v této kapitole rozebrat, co víme o sizing kitu, o nabíječce a samozřejmě o samotném prstenu.

Sizing kit

Sizing kit obsahuje 10 velikostí zkušebních kroužků s instrukcemi, jak najít optimální velikost.

Platí obecné zásady, které jsou platné pro všechny prsteny, a které jsem sepsal zde:

Jak vybrat správnou velikost chytrého prstenu: Komplexní průvodce
Potřebujete pomoci s výběrem správné velikosti chytrého prstenu? Tento komplexní průvodce vám pomůže rozhodnout se, jakou velikost si vybrat a co při výběru zohlednit. Pokrývám zkušenost z Oura, Circular, RingConn a Ultrahuman.

Tedy, nasměrovat "senzory" do vnitřní strany, vybrat pohodlnou velikost, která se nebude samovolně otáčet (lze zkusit také trik s pěstí - viz článek výše).

Sizing kit obsahuje aktuálně deset kroužků, jde tedy o velikosti 6-15.

Nabíječka

Z dostupných materiálů se zdá, že nejen z prstenu chtěli vyždímat maximum technicky možného. Standardem je bezdrátové nabíjení asportem USB-C, další funkcionality jsou už spíše nad rámec aktuálně běžného a Muse tak může směle tvrdit, že k chytrému prstenu dodává i chytrou nabíjecí krabičku s touto výbavou:

  • Bluetooth konektivita
  • Buzzer
  • Tlačítko
  • LED indikátor

Tato výbava má sloužit mimojiné k chytrému buzení, provést vás dýchacím cvičení, nebo také nalézt nabíječku díky "Find my" funkci v app.

Prsten

Tohle je část článku, kde jsem poskytoval srovnávací tabulku s konkurenty. Muse udělal velkou část za mě zde.

Některé údaje chybí u konkurentů, nicméně vyloženě nepravdivý údaj jsem nezaznamenal.

Kapacitní senzor má sloužit k rozpoznání "vašeho" prstu (?!) a zabezpečit tak bezpečnou platbu/autorizaci prostřednictvím NFC čipu.

Ofiko Unboxing

SW

V oblasti SW a měření tělesných metrik zřejmě nelze přijít s něčím zcela novým. Najdeme zde tedy obvyklou dělbu do oblastí Spánek, Aktivity a Readiness.

Základem je samozřejmě souhrnné skóre z jednotlivých oblastí a Muse slibuje i nějaké insights, tedy slovní vhledy/doporučení na základě dat.

Podrobné metriky s porovnáním uvádí Muse níže:

Jsem velmi zvědav, v jakém stavu bude aplikace, a co všechno bude umět. Jinými slovy, jaké funkcionality mají být aktivní ihned, a zda se nebudou vyvíjet dlouhé roky, jak známe od konkurence. Nápovědu by k tomuto mohla dát veřejná roadmap:

roadmap

Dále k tomu mám několik poznatků:

  • Muse otevřeně tvrdí, že obecný problém optických PPG senzorů je pohyb. Ten způsobuje nepřesná ("zašuměná") data. Snaží se ale na tomto přiznání profitovat, neboť zároveň tvrdí, že díky kombinaci 6-osého akcelerometru a gyroskopu je schopen přesně detekovat pohyb a tedy tento šum z dat odstranit. Já to chápu tak, že měří "v klidu".
  • Nová metrika Strain = zátěž. Výraz strain je znám uživatelům náramku Whoop. Jde o vyjádření toho, zda si máte v tréninku naložit nebo spíše ne. Muse pro výpočet zátěže využívá kontinuální měření srdeční frekvence, dechové frekvence a variability srdeční frekvence.
  • Aktivity - One Ring má disponovat AAD (teda Automatic Activity Detection) a zároveň má ten otočný kroužek těla prstenu sloužit k aktivaci workout módu, a tím se zvýší frekvence četnosti měření HR.
  • Měření krevního tlaku - jak jsem niž zmínil, One Ring má být prvním prstenem který měří, tedy, odhaduje krevní tlak, a to na úrovni klasického zařízení pro měření krevního tlaku.

Ofiko prvotní nastavení

Závěrem

Upřímně, mám velké pochybnosti, co se připravenosti uvedených funkcionalit týká. Skoro to na mě působí jako jedna pohádka...

Pokud však One ring bude umět všechno co nasliboval v rozumné kvalitě, půjde o pravda, docela robustní, ale velmi dobře vybavený prsten. Evidentně spousta lidí slyší na možnost NFC autorizace/placení a měření krevního tlaku. Jsem moc zvědav!

Co se ceny týká, aktuálně je k dispozici stále za kickstarterovou cenu 259 $ ≈ 5800 Kč (později byto mělo být za 349 $ ≈ 7900 Kč) a to zde:

Ring One : The most advanced Smart Ring for you
24*7 Health Tracking | On-the-go payments | Smart charging case | Check out ‘Ring One : The most advanced Smart Ring for you’ on Indiegogo.

Odkazy

What makes Ring One standout? - Part 1
Ring One is the next generation Smart Ring with an all new design that is packed with the latest and advanced technology. Over the course…
What makes RingOne Stand out ? — Part 2
Welcome back to the blog series on “Ring One” . In this edition, we’ll delve deep into the hardware that powers Ring One.
What makes Ring One stand out ? - part 3 ( Algorithms, Health and Fitness metrics )
In our previous blog post, we explored the hardware packed into the compact form of Ring One, showcasing its engineering brilliance. Today…

Video-verze