⏰ Garmin konečně budí chytře! Funguje to?
Garmin Fenix 8 konečně umí chytré buzení! V článku se vracím k emailu z roku 2018, kdy jsem snil o podobné funkci pro Fenix 5. Jak funguje nová Smart Wake funkce, pro koho je relevantní a zda opravdu pomáhá vstávat bez spánkové setrvačnosti? Testováno proti Oura, EEG i Garminu samotnému.

Dohledal jsem email z roku 2018, kde řeším s vývojářem aplikace "Sleep as Android" možné využití jejich appky (chytrého buzení) v kontextu Garmin Fenix 5.
Od té doby uplynulo hodně vody, Garmin vydal asi 1000 modelů různých hodinek a já mám nyní na ruce Garmin Fenix 8 s chytrým budíkem!
V tomto článku se podíváme na následující:
- pro koho je chytrý budík "Smart Wake" relevantní,
- jak budík funguje,
- jaký je kontext nositelky,
- a zda skutečně funguje.
Tak pojďme na to. 💥
Všechny garminy jsou si rovny 🐷
... a některé jsou si rovnější. První vlaštovkou s funkcionalitou Smart Wake byl celkem překvapivě model Vivoactive 6.
Nyní se v rámci masivního update v Beta programu dostává na řadu Fenix 8, Fenix E a Takticx 8. Tedy, pokud nechcete čelit více bugům, než běžně, budete si muset na chytrý budík s těmito modely ještě počkat.

Jak budík funguje?
Na frontendu zcela banálně. V nastavení hodinek se prokliknete do: Hodiny▶️Alarmy▶️Konkrétního Alarmu▶️Následně jen aktivujete "Smart Wake". To je celé.

Při prvotním nastavením se mi zobrazovala jistá informační omáčka, nyní už se nenabízí. Ve zkratce hovořila o tom, že se vás hodinky pokusí vzbudit v optimálním časovém okně 30 minut před zvoleným budíkovým deadline (wakeline?).
The smart wake alarm creates a 30-minute window to attempt to wake you with optimal timing based on your sleep. For example, if you set your alarm for 8:00 am, the alarm may gently alert you to wake up some time between 7:30 and 8:00 am. You can choose to make any alarm a smart wake alarm.
Kontext chytrého buzení v nositelnice
Buzení v lehké fázi spánku je svatým grálem buzení a pojistkou proti spánkové inercii (setrvačnosti).
Různí výrobci nositelné elektroniky volí různé způsoby a možnosti nastavení buzení. Pro ilustraci můžeme uvést:
- 🤕 Chytré čelenky – využívající signálů mozku prostřednictvím EEG a následně probuzení zvukem. Osobně se mi nejvíce do dobré nálady po probuzení trefovala čelenka Dreem 2, méně spokojený jsem s Frenz headband.
- 💍 Chytré prsteny – zde svou šanci pomalu zazdívá francouzský Circular, který dovedl budit v domnělé lehké fázi vibracemi. Body za chytré buzení se snaží nasbírat i Ultrahuman, který však nemá aktivní prvek (haptiku, zvuk), takže budí prostřednictvím mobilu.


- ⌚ Chytré hodiny – Fitbit se pokouší také, jako Garmin, o buzení v 30 minutovém okně. Na Apple Watch si musíte pořídit některou ze specializovaných appek.
- 🩹 Ostatní – Whoop, například, jde na chytré buzení s ohledem na "zelenou" recovery a vibrace.
⏰ Funguje to?
Dobrá otázka. Těžko se to hodnotí. Po prvních dvou nocích necítím žádný významný rozdíl. Což ovšem neznamená, že to nefunguje. V těchto teplých dnech se budím k ránu častěji a sám, takže zatím nemám žádný významný pocit.
A to je dobře. Podíváme se na nějaká tvrdá data.
- Dnešní budík nastaven na 5:30–6:00
- Hodinky vibrovaly v 5:40 – Garmin je bohužel skoupý na dodatečnou analýzu/log, takže nelze dohledat zpětně více info.
- Podle Garminu jsem byl v 5:39 v lehké fázi spánku, 5:40 už awake:

- Podle Oura prstenu (mimochodem vítěze spánkového srovnání) to bylo téměř na chlup stejně:

- A pokud si přestaneme cucat spánkové fáze z prstu a mrkneme na mozkové vlny optikou EEG a čelenky Frenz, dopadne to vlastně velmi podobně:

Závěrem
Já musím závěrem říct zejména dvě věci:
- Nerozumím, proč vyvinutí této funkcionality Garminu tak dlouho trvalo. Možná, kdyby nepořádali závody v nových HW modelech a soustředili se na vývoj a optimalizaci SW na pozadí, mohlo to tu být už dávno. Jenomže na základě chrlení nových modelů, segmentace trhu a variací modelů se generuje cash-flow, že...
- Třicetiminutové okno považuji za takový kompromis. Osobně by se mi líbilo si okno variovat dle sebe. Ale chápu, že např. 60 minutové by mohlo znamenat že se probudíte o hodinu dříve, než potřebujete. 30 minut nemusí být zárukou, že se algoritmus "trefí".
Zároveň musím dodat, že 30 minut je o 30 minut víc, než 0, tedy statický čas, v který nás Garminy budily doposud. Jsem fanda samobuzení, ale jakýkoliv pokus o chytrý budík je lepší, než nic.