Oura Ring Q4 2023 - Circles, stres, tagy, experimenty a další novinky

Oura Ring Q4 2023 - Circles, stres, tagy, experimenty a další novinky

Naposledy jsem se věnoval výlučně Oura prstenu na jaře roku 2023, kde jsem rozebíral zejména nové funkce Chronotyp, Body Clock a postěžoval si, jak dlouho trvá uvolnit novou verzi spánkového algoritmu.

Oura Ring Q1 2023 novinky - chronotyp a hodiny
Novinky v aplikaci Oura pro Q1 2023. Oura zavádí určení chronotypu a vizualizuje hodiny těla.

V tomto článku navážeme spánkovým algoritmem a budeme pokračovat dalšími novinkami uvolněnými v mezidobí, tedy:

  • spánkový algoritmus překlopený z bety do produkční verze,
  • sociální sdílení - Circles,
  • malý progres v oblasti tagy,
  • experimenty,
  • stres.

"Alfa" Spánkový algoritmus

Nový spánkový algoritmus byl dlouho očekávaným, neboť sliboval razantní zlepšení přesnosti odhadu spánkových fází, konkrétně Oura hovoří v tomto duchu:

  • 2-fáze (wake/sleep) - tedy čiré odlišení bdělosti od spánku. Touto optikou má dosáhnout přenosti 96 %
  • 4-fáze (wake, light, deep, REM) - tedy určení spánkových fází. Zde Oura dosáhala 79% shody ve srovnání se zlatým standardem, polysomnografií.

Na stoprocentní shodě v určení spánkových fází se nesejdou ani dva spánkový odborníci na základě dat z polysomnografie (data mozkových vln, očních pohybů, svalové aktivity a dalších metrik). Proto beru data spánkových fází z wearables typu prsten/náramek s velkou rezervou.

Vidím jednoznačně progres v jisté ucelenosti a menší segmentovanosti hypnogramu, což jsem kvitoval již v článku Oura 3 - Rok poté.

Nutno dodat, že z absolutních hodnot času jednotlivých spánkových fází nejsem úplně nadšený. Nejvíce markantní je situace z pohledu trendu, o čemž jsem krátce referoval již před nějakým časem na instagramu:

Je dobré mít také na paměti, že přesnost měření nebude stejná pro celou populaci, algoritmus může sedět více např. lidem s nižším HRV atd. Test kvality měření provedl i můj oblíbenec Rob, a to rovnou vůči polysomnografu:

https://youtu.be/7m_oBiYk8Rk?si=d8094TXm_gxvLB37

Nejobtížnější fáze na určení je ne-překvapivě REM, kterou Oura nejčastěji zaměňovala za lehký spánek. Pro REM fázi jsou totiž charakteristické rysy, které není z principu schopen chytrá prsten zajistit - zvýšená aktivita mozku a zrychlený pohyb očí.

🧪
Pro echt-sebeměřiče přidám jednu perličku. Pokud si někam stahujete přes API Oury spánková data, tak vězte, že spánková data nového algoritmu jsou pouze ve verzi V2.

Například Exist stahuje stále V1 (tedy původní spánkové fáze ) - více zde.

Sociální sdílení - Circles

Circles jsou docela jednoduchá funkcionalita skrze kterou můžete sdílet 3 hlavní metriky tj. Readiness, Sleep a Activity s přáteli.

Možnosti Circles

Tagy

Tagy jsou dlouholetá funkcionalita Oura prstenu, která potřebuje výraznější update. Pro připomenutí, jde o štítky, které můžete přidat k danému dni, což se zobrazí primárně v trendech (v aplikaci, i v rámci cloudového zobrazení).

Nyní jsme se dočkali dvou novinek:

  • impact tagu,
  • vlastní tagy a rozšířené možnosti.

Impact tagu

Oura nově zobrazuje pro vybrané tagy, jaký je impact pro uživatele, tedy např. že "pivo zhorší HRV o 3 %".

Ano, dal jsem si tu 🐜 práci a potahal všechny tagy s impactem

Nemohu si pomoci, ale úroveň této funkcionality Oury silně kontrastuje s náramkovým konkurentem Whoop a funkcionalitou Journal, kde si zaklikáte relevantní informace pro daný den a Whoop má posléze řekne, jaký vliv měly vaše akce na relevantní metriky, viz ilustrace:

Analýza Oura tagů

Zajímá vás nějaký souhrnný výstup impactů z Oura tagů? Co má největší negativní & pozitivní impact? Mě to zajímalo.

Pokud bychom postavili tagy na bednu vítězů co se velikosti impaktu týče, dopadlo by to takto:

Vlastní tagy, rozšíření, smart tagy

Konečně Oura umožní používat svoje custom (=vlastní) tagy, které se pak můžete využívat uplně stejně, jako ty standardní. Navíc je možné tagy časově ohraničit, nastavit denní opakování a přidat poznámku. Dále jsou tu nové Smart tagy, ty jsou navrhovány automaticky v případě značně zvýšeného / sníženého Sleep Score:

Experimenty

Jeden z velmi zajímavých updatů poslední doby se jmenuje Experiments. Aktuálně je uvolněn experiment s kávou. Jednoduše řečeno, Oura se vás ve 14-denním období ptá, zda jste včera měli kávu do 6 před zahájením spánku.

Na konci období vám ukáže výsledky ve formě metrik:

  • Sleep efficiency - procentuální vyjádření doby spánku v rámci doby v posteli.
  • Restfulness - odpočatost, která interpretuje množství probuzení a pohybů v průběhu noci.

K experimentům se výborně vyjádřil již life-hackový guru Tomáš Baránek:

🩳 Dělejte pokusy na sobě – s Ourou i bez ní
Víte, jak dělat experimenty na sobě? Oura se rozhodla nás to naučit. Pokud Ouru nemáte, přesto může být její appka inspirací pro vás i ostatní, jak na sobě pracovat.

Za sebe ještě doplním, že Oura z mého pohledu málo akcentuje důležitost konzistence chování v průběhu spánkového testu. V aplikaci jsem žádné doporučení nezaznamenal, na webu jen toto:

https://support.ouraring.com/hc/en-us/articles/19663280975379-Oura-Experiments

Více jsem se tématu konzistence denní rutiny věnoval v rámci spánkových testů.

spánkový test - FITNESATOR
👀
Mimochodem, dorazila mi nová tech-hračka na měření spánku, takže spánkové testy/experimenty budou pokračovat.

Stres

Stres, respektive Daytime Stress je další funkce, která dělá (teoreticky) z Oury zase o trochu víc zařízení, které stojí za to nosit i přes den. Historicky totiž druhá generace prstenu měřila majoritu metrik hlavně přes noc, přes den de facto jen kroky (a sekundárně kalorie), ve třetí generaci se následně přidalo denní HR ve formě denní křivky.

Nyní velmi obdobně máte možnost vidět křivku tzv. denního stresu, která se dělí do 4 úrovní , viz obrázek:

Oura používá ke kalkulaci stresu tyto metriky: HR, HRV, pohyb a teplotu. Výpočet stresu probíhá, když jste vzhůru a nesportujete. Záznam probíhá to každých 15 minut.

Bohužel se neví, jaké jsou váhy jednotlivých metrik, tedy, jak významnou roli hraje HRV, jakou teplota apod. Pokud se zajímáte více o HRV, jistě jste narazili na jméno Marco Altini. Ten tvrdí, že měřit HRV má cenu pouze v průběhu noci, nebo hned ráno, než stihnete aktivovat do své rutiny všechny ty možné stresory (jídlo, pití, pohyb, šéfa, atd.). To je tedy v přímém kontrastu s denním měřením, což je, jak se ukazuje, trend mnoha nositelných zařízení. Zároveň si myslím, že Oura je si tohoto vědoma (však Marco Altini je jeden z konzultantů Oury) a její algoritmus je sofistikovanější, než přímá reflexe HRV. Na další hodnocení si ponechám ještě nějaký čas.

Osobně si tedy tak myslím, že Oura zejména dohání trend konkurentů a poptávku. A musím souhlasit s názorem @drpetertierney, který krásně vizualizoval, že Stres není metrikou, které byste měli dávat v rámci wearables větší význam (a navíc je obtížně měřitelná):

Zpětnou optikou mi ale připadá, že v hektičtějších dnech mám skutečně označení "Stressful day" a také, Oura dovede v této funkcionalitě reflektovat nějaké zdravotní obtíže, například zvýšenou teplotu:

Co závěrem?

Je dobré, že Oura nezahálí a přináší nové a zajímavé funkcionality. Bohužel, roadmap Oury je tajná, čili nevíme co nás čeká. Na tomto odkaze lze nalézt po čem komunita Oury volá.

Spekuluje se také čím dál častěji o nové verzi/generaci prstenu, ale oficiálně Oura nic nesdílí. Osobně si myslím, že tento rok - 2024 už Oura s něčím přijde a nový prsten bude podporovat bezkontaktní platby a já doufám, že dojde i k další minimalizaci těla prstenu.

Video-verze


🛒
Pokud zvažujete pořízení některého z chytrých prstenů, můžete využít moje odkazy, některé Vám poskytnou slevu, a nebo mohou podpořit tento web:
💍OURA 3 - 50 EUR SLEVA - https://fitnesator.link/oura
💍CIRCULAR RING 8% SLEVA - https://fitnesator.link/circular
💍 RINGCONN 25-30$ SLEVA - https://fitnesator.link/ringconn + kód "PPM7D30L"
💍 ULTRAHUMAN AIR 10 % SLEVA - https://fitnesator.link/ultrahuman + kód "FITNESATOR10"