📚 Budoucnost NEpráce - highlighty knihy & moje use-case 🤖

📚 Budoucnost NEpráce - highlighty knihy & moje use-case 🤖

Filipa Dřímalku, autora knihy, už nějaký čas sleduji. Šikovně se profiloval do odborníka přes AI a já mu to žeru. Dělá to s nadšením a entuziazmem, uvádí konkrétní příklady užití AI, zkouší jít "na věc jinak" a nosí jen 1 typ triček o dvou barvách 👕. Skvělý.

Dlouho jsem se nerozmýšlel a (před)objednal knihu Budoucnost NePráce, začal ji louskat prakticky hned, co mi přišla do Z-boxu.

A byl jsem nedočkavý, dost jsem přeskakoval, "jo jasný, to znám, tenhle nástroj taky, to už používám, přece". Ale ono je v životě velmi výhodné si některé věci opakovat. Nebo na ně pohlédnout z širší perspektivy někoho jiného. A to se děje u Filipa Dřímalky. Má slušný nadhled, ale evidentně i dobrou znalost detailu a praktické zkušenosti.

V tomto článku se tedy pokusím shrnout moje vnímání knihy a téma zarámované do pohledu tvůrce obsahu. Tedy, co mnou nejvíc rezonovalo, v jaké use-case jsem to přetavil, a tak vůbec.

Ok? Yes? IES!

🧠 A hlavně N̶e̶myslet!

Zásadní myšlenka je upgrade myšlení. Vlastně to není nic nového, jde dle mého o koncept růstového myšlení (Carol Dweck) zarámovanou do nových AI technologií. Koneckonců, sám Filip Carol zmiňuje i v knize.

Kdybych tuto myšlenku přetvořil dle svého - velmi jednoduchou optikou, zasadil bych ji do tabulky takto:

ČísloTyp myšleníPopis
1Fixní myšleníNejde to.
2Růstové myšleníJde to.
3Růstové myšlení s AIJde to, jak to zefektivnit s digitálními nástroji?

Samozřejmě, ne všechno jde provést s digi-nástroji. Ale spousta věcí ano. A každý si může najít to svoje. I já se pokusím nasdílet nějaké své konkrétní příklady.

🏢 Odsedět vs. odpracovat

Znovu a znovu mnou rezonuje absurdita některých kancelářských pozic, kdy na základem práce je práci si odsedět, odepsat na e-maily atp. Hlavně, aby mi na konci měsíce seděla docházka.

To ve mně silně asociuje také téma Práce na 💩, kterou hezky a v kontextu rozebírá Tomáš Hajzler ve své knize "Dobrý život ve stínu konzumní společnosti".

💥 AKCE

Pro mě jedna z nejklíčovějších myšlenek knihy je "IKEA slogan":

Leadership je akce, nikoliv pozice.

Knihu tak doporučuji číst společně s pc a zkoušet si to, co vás zaujme. Každý má jinou aktuální úroveň znalostí, jiné potřeba a jiné nápady.

✍️ Koncept AAAI

Líbí se mi dělení do tří kategorií Autor - Autorizace - AI.

Věřím, že právě díky "autorství" si dovedeme zachovat lidskost, autenticitu a na všechno ostatní je tu... AI.

Ale někdy mám, obavu i o tu lidskou/autorskou část 😏

🖱️ Moje use-case

Občas se přistihnu, že dělám něco obludně neefektivního - úplně automaticky, bez přemýšlení. Je proto vhodné, se občas zastavit, odzoomovat a zrevidovat svoje návyky a procesy. Sám si to představuji tak, že mi někdo sedí za zády a řekne "Hej, co to děláš? Vždyť by to přece šlo udělat takhle..."

Začneme zlehka a pak přitvrdíme. V některých bodech se budu držet konceptu dělení "Před revizí" a "Po revizi" procesů.

1) Startup na automat

Před: Po:
Ani nechci uvažovat, jak dlouho vlastně toto dělám. Při každém spuštění Windows manuálně uzavírám několik aplikací, které potřebuji jen zcela vyjímečně. Jsou to 3 kliky na pár sekund... ale co za měsíc, rok? Přitom není nic jednoduššího, než si říct: "nesmysl" a eliminovat ho.
Vypnutí aplikací spouštěných při startu Windows

2) Emoji

Před: Po:
Poměrně nedávno jsem se přistihl, při totálně neefektivním postupu při hledání vhodného emoji/smajlíku. Šel jsem do vyhledáváče, zadal např. "football emoji" a pak jej humpolácky zkopíroval z výsledků vyhledávání. Zde na webu používám platformu ghost.io, která v sobě má implementovanou funkcionalitu "Emoji autocomplete".
Obdobně můžete vyhledat v OS Windows emoji přes Win+. (tečka) případně Win+; (středník)

3) There is an app for that

Před: Po:
Rovnou navážu - animaci výše jsem plánoval udělat přes záznam obrazovky v OBS, ten bych nauploadoval do nějakého konverteru mp4 ▶️ GIF Ale pak jsem si řekl... Nešlo by to zefektivit? A taky, že jo.
Hned druhý odkaz v google mi nabídl úžasně jednoduchý nástroj: https://gifcap.dev.

4) ChatGPT - odborný asistent/konzultant

Pokračujeme v krasojízdě. Také se vám nelíbí, že tabulky výše nemají stejnou šířku sloupců?

Před: Po:
Standardně bych žhavil Google a řešení HLEDAL na fórech, youtube manuálech atd. Zeptám se přímo "odborníka na cokoliv".
Vlastně ne, řeknu mu, ať to udělá za mě.
ChatGPT splní vaše nejtajnější HTML přání

5) Revize učení jazyka

Rád zkouším nové aplikace. Filip mě knihou popíchnul vyzkoušet 🗣️ Speak, což je docela pokročilá aplikace podporující aktivní verbální komunikaci. A oprášil jsem také klasiky:

  • 🎴 Ankiapp - jednoduchá aplikace využívající principu křivky zapomínání a kartiček se slovíčky / frázemi.
  • 🦉 Duolingo - překvapilo mě, jaký progres na aplikaci proběhl od mého posledního přihlášení. Skoro si myslím, že jsem duolingo už "dohrál", ale nyní vidím několik dalších levelů ke zdolání.
💡
Můj TIP: Nefungují mi fixní časové bloky pro tento účel. Funguje mi v tomto případě "aktivitou" ukotvené okno pro učení jazyku - 🚽 A je to lepší, jak nekonečný scrolling 📱

6) Pohádkový brainstorming s ChatGPT

Ač mám v hlavičce svého profilu "Low-tech táta 👨‍👦‍👦", týká se to zejména nějakého rozumné screen-less pojetí. Samozřejmě chci, aby moje děti měly ponětí o tom, co dnešní nástroje umožňují. Dítě nemusí umět ani číst, ani psát, aby si mohlo s ChatGPT popovídat.

Níže takový příklad:

7) OCR & ADA ChatGPT

Pro účely článku Oura Q4/2023 o novinkách (vyjde brzy) jsem hledal možnost, jak analyzovat efektivně data, která jsou poskládána asi ze 100 screenshotů z aplikace Oura (Oura tagy a jejich impacty na spánkové metriky).

Tohle byl výsledný postup, přičemž nejvíce mi pomohl ChatGPT a jeho ADA (Advanced Data Analysis):

1) Obrázky jsem zmergoval celkem libovolným online nástrojem.

2) S OCR mi pomohl Onenote - ale ne zcela dokonale.

3) Opravu textu provedl ChatGPT.

4) Transformaci do tabulky provedl také ChatGPT.

5) Graf také ChatGPT. V excelu bych se s tím drbal buhvíjakdlouho. No a vytáhnout 5 nej tagů už je jen třešnička.

Ilustrace k mému postupu

8) Canva AI

Pro nějakou základní editaci obrázků používám nástroj Canva. Až nyní jsem ale objevil skrytou možnost rozšířit obrázek. Využil jsem pro svůj článek k prstenu Muse One Ring.

0:00
/1:55

9) Ne vždy se zadaří

Samozřejmě, ne vždy je ChatGPT samospásný. Některé věci je potřeba řešit v několika iteracích, některé se nepodaří vůbec. Ale i to je cesta...

ChatGPT: "Umím, ale nezadařilo se."

10) AI, nebo HQ-HW?

Dlouho jsem na svém YT kanále používal low-cost mikrofon v kombinaci s "nepřílíš echo-optimalizovaném studiu", takže jsem si pomáhal s vylepšením audia prostřednictvím nástroje Adobe Podcast AI.

Adobe

Nástroj funguje dobře (a navíc je free), ale nebyl schopen odfiltrovat moje funění. Pop-filtr nepomohl a moje míra trpělivosti s tímto mikrofonem přetekla a já se rozhodl pro upgrade. A udělal jsem si tak i radost z kvalitního kusu hardware, který prostě funguje a nemusím řešit nějaký AI workaround.

Ne vždy je AI nástroj nejlepší řešení.

Rode mikrofon

11) Bonus

Bonus je součástí video-verze článku:

Závěrem

Těch use-casů jsem měl původně připravených méně, ale jak jste si asi mohli povšimnout, už během autorské tvorby mě napadaly další.

Leadership je akce, nikoliv pozice.

A o tom to je 🛣️

Ou IES 🙌

(Inspirovat se. Experimentovat. Sdílet)