BBB - Boss Babiš... Biohacker?

BBB - Boss Babiš... Biohacker?

V tomto článku se chystám zpracovat jedno interesantní téma trochu netradičním způsobem. Zaznamenal jsem totiž před nějakým časem informaci, že Andrej Babiš spí jen 3 hodiny denně (pravděpodobně s panem Havlíčkem). Říkal jsem si, že takto ten člověk nemůže fungovat a musí vědět víc než my, obyčejní lidé. Možná na to má i speciální sleep-hacking složku, kdo ví?

Babiš za krize spal jen tři hodiny. Jak s člověkem zamává nedostatek spánku?
Únava, zhoršení úsudku, deprese i zvýšená agrese. To vše může způsobit člověku nedostatek spánku. Premiér Andrej Babiš (ANO) v tomto ohledu nešel během hektických posledních dvou týdnů dvakrát příkladem. Zatímco běžně spí kolem pěti hodin, tentokrát podle svých slov redukoval spánek i jen na tři hod…

Následně jsem zaregistroval jeho biohackerskou fotku (viz úvodní foto) s naprosto evidentně zaznamenanou technikou mouth taping (zalepení úst). Dal jsem si 1+1 dohromady a pokládám si otázku, je tato technika Babišovým tajným klíčem ke zkvalitnění spánku?

Babišova spánková hypotéza

Co říká současný stav poznání

Mouth taping je vlastně prostředkem k naprosté prioritizaci dýchání nosem, nikoliv ústy. Pojďme se tedy nejprve podívat na samotnou problematiku dýchání nosem vs. ústy.

Dýchání nosem vs. ústy

Jednou z velmi populárních knížek na téma dýchání je Breath od Jamese Nestora. Pokud jste nečetli, esenciální myšlenka zní "dýchejte nosem". Další klíčové poznatky, pokud nechcete konzumovat celou knihu, poskytne služba, kterou sám využívám - Blinkist.

Pro tedy dýchat nosem? Skvělé resumé poskytne AI:

Zdůrazním asi to nejpodstatnější, čímž je vlastně funkce filtru, který má mechanickou, zvlhčující, teplotní a mikrobiotickou složku. Opačným pohledem, tedy při dýchání ústy, těchto benefitů nedosahujeme.

Zastavím se ještě krátce u mikrobiotické složky nosního filtru, tj. pohledem imunitního systému.

Z pohledu imunity

Můj oblíbenec, Andrew Huberman, o nosním dýchání hovoří ve svém dílu HUBERMAN LAB PODCAST o imunitě, kde říká mimojiné:

Váš nos je mnohem lepší filtr pro viry a bakterie než jsou vaše ústa.

To je právě díky existenci mikrobiomu v nosní sliznici. Podle [1] ve zdravém nosním mikriobiomu dominují hodné bakterie Corynebacterium a Staphylococcus, které hrají klíčovou roli při imunitní reakci.

Dýchání nosem tedy činí nosní dutinu první defenzivní bariérou pro bakterie a viry přicházející se vzduchem, který dýcháme. Pokud budeme dýchat ústy, první bariérou se tak stanou nosní a krční mandle, které mohou v rámci infekce otéct, nabýt tak na rozměru a tím ztížit dýchání nosem, čímž se točíme v pověstném začarovaném kruhu. Pro ilustraci přidávám obrázek níže, případně skvělou animaci.

Dýchání nosem vs. Dýchání ústy

Z pohledu čelistí

Aniž bych chtěl příliš zabředávat do dalších odnoží této problematiky (která je překvapivě široká), rád bych,  jako otec dvou malých kluků, zmínil další evidentní nevýhodu dýchání ústy.

Ta se promítá totiž právě u dětí zejména negativní synergií následujícího:

  • zmíněného dýchání ústy,
  • ústupu tuhé stavy a nutností žvýkání (polívčičky, tekuté příkrmy apod.),
  • snižující se dobou období kojení (při kojení jsou totiž čelistní svaly procvičovány více, než u láhví),
  • více času uvnitř budov, kde jsou více koncentrovány částice způsobující alergie, jako jsou roztoči a formaldehyd, což vede k ucpávání nosu -> dýchání ústy 🔁

Celou tutu problematiku nazývá dokonce Paul Ehrlich, autor knihy JAWS, jako skrytou hrozbu a epidemii:

Jaws: The Story of a Hidden Epidemic - Sandra Kahn and Paul R. Ehrlich
There’s a silent epidemic in western civilization, and it is right under our noses. Our jaws are getting smaller and our teeth crooked and crowded, creating not only aesthetic challenges but also difficulties with breathing. Modern orthodontics has persuaded us that braces and oral devices can corre…

Suma-sumárum: Dýchání nosem je výhodnější než dýchání ústy a je dobré si to připomínat, případně (znovu) se to učit. No a nabízí se jeden souvislý časový úsek, kdy lze tento způsob dýchání trénovat. Trávíme jím třetinu živata. Dobou, kdy spíme.

Dýchání nosem ve spánku

Nejjednodušší způsob, jak pomoci dýchání nosem v průběhu spánku je právě technika mouth taping. A nenechte se zmást, ústa není potřeba přelepovat celá, stačí malý proužek vertikálně přes střed úst. To spolehlivě zajistí 2 věci:

  • je to malý impuls pro svaly okolo úst neměnit výchozí zavřenou pozici,
  • v případně potřeby lze velmi jednoduše ústa otevřít.

Zásadním benefitem této techniky je jednoduše dýchání nosem, jehož sekundární benefity jsme si již prošli výše.

V rámci spánkové discplíny lze dohledat další benefity, obecně však neexistuje mnoho kvalitních studií na toto téma, takže bych bral tyto benefity s jistou kritickou rezervou:

  • Navýšení REM fáze - tato nevelká studie [2] naznačuje navýšení REM fáze spánku u skupiny se zavřenými ústy.
  • Eliminace chrápání - dle této malé studie [3] 13 z 20 lidí chrápalo méně se zalepenými ústy...
  • Snížení sucha v ústech.
  • Zlepšení dentální hygieny - což bude spíše souviset se snížením "náletů" bakterií a virů do ústní dutiny a jejich filtraci nosem.

Nesmíme se zapomenout pozeptat, co si o tom myslím AI:

Tedy, OpenAI je poměrně opatrná, hovoří o popularitě techniky, víře, že zlepší spánek, pomůže s chrápáním a zamezí suchu v ústech. Dodává, že neexistují vědecké důkazy. Tato AI je tak chytrá, že nezapomněla na jistou formu disclaimer. Podepisuji v plném rozsahu :-)

Test a aplikace

Mouth taping je vlastně jeden z nejlacinějších lifehacků, neboť postačí úplně obyčejná "chirurgická" papírová náplast, kterou pořídíte za pár korun v lékárně a vydrží věčnost. Stačí totiž skutečně odtrhnout cca půlcentimetrový proužek, trochu ohmatat lepivou část (za účelem snížení lepivosti) a aplikovat na rty ve středu úst. To bohatě poslouží jako "paměť" pro ústa s tím, že mají zůstat zavřená.

Prodávají se i speciální pásky k tomuto účelu, např. tato, ale nevidím k jejímu pořízení vlastně důvod, když bohatě vystačí to co jsem popsal výše.

Sám James Nestor doporučuje za účelem odejmutí pásky ráno (nebo v případě potřeby v průběhu noci) zakomponovat jazyk a trochu pásku zevnitř naslinit, lépe se odlepí.

Moje měřící primární zařízení pro monitorování spánku (Oura a Dreem2 EEG) nezaznamenaly příliš signifikantní změny, došlo pouze k velmi malému snížení frekvence dýchání.

Závěrem

Dýchání nosem namísto ústy má celou řadu benefitů. Mouth taping v rámci spánku je perfektní trénovací pole pro automatizaci dýchání nosem - samozřejmě s ohledem na zdravotní stav každého jedince, nebudu tedy tuto techniku doporučovat paušálně (aneb pořaďte se se svým lékařem ;)

S touto technikou osobně experimentuji cca měsíc, měřitelné výsledky nejsou příliš markantní (malé snížení frekvence dýchání). Zvýšení REM fáze spánku jsem nebyl schopen zatím potvrdit.

Myslím ale, si že dýchání nosem je dalším střípečkem do mozaiky optimalizovaného regenerativního spánku a zdravého životního stylu obecně.

Závěrem budu parafrázovat propagátora dýchání Wima Hofa:

Breathe through the nose, motherfucker!

A co se týče Andreje Babiše, myslím, že vůbec netuší, jak důležitý je spánek, a co je mouth taping. A když už jsem takto lehce zabrousil do politiky, doporučím ještě jednu knížku, která by měla být povinnou četbou před každými volbami, kde AB figuruje:

Na Alze 4,9 z 5 ⭐

Video-verze:

Zdroje

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Human_microbiome

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3077347/

[3] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36141367/